Rozmýšľali ste niekedy nad tým ako často meníte smartfón?

Blížiace sa kurzy
Týždeň Rovnováhy na objavuj.com
Individuálne, Online kurz
Martin Lajprík
Začíname blogovať
Individuálne, Košice, Michalovce
Lukáš Mikulaško

Trend  pravidelného vymieňania smartfónov sa predlžuje a to aj napriek tomu, že telefóny sú vo všeobecnosti dostupnejšie.

 

Rozmýšľali ste niekedy nad tým ako často meníte smartfón?

Väčšina z nás smartfón obmieňa v pravidelnom intervale – niekto raz za rok, iný zas jedenkrát do dvoch rokov a ďalší zas až potom ako sa mu pokazí. Zaujímavosťou je, že Slováci štatisticky patria medzi národy, ktoré najčastejšie obmieňajú smartfóny. Celosvetový trend je však opačný a my sa pozrieme na niekoľko dôvodov prečo tomu tak je, a to aj napriek tomu, že z každého rohu na nás číhajú rôzne formy reklamy, od bannerov, PR článkov, link buildingu, video obsahu a podobne.

 

Dlho bolo štandardom, že majitelia telefónov ich obmieňali v pravidelných intervaloch v rozmedzí jedného až jeden a pol roka. Aktuálne je však tento trend na ústupe - obmena smartfónov sa predlžuje z jedného a pol až na dva roky.

Nové technológie sú čoraz dostupnejšie

 

Dôvodov je viacero. Jedným z tých najhlavnejších faktorov prečo sa tak deje je, že čoraz viac technológií, ktoré boli dlho výsadou len vlajkových lodí sa pomaly, ale isto dostávajú do segmentu zariadení strednej a nižšie triedy. Dobrým príkladom sú napríklad skenery odtlačkov prstov. Takto 4-5 rokov dozadu sme ich mohli nájsť len v tých najdrahších zariadeniach, a dnes sa nachádzajú aj v tých najlacnejších smartfónoch.

 

Výkon smartfónov je premrštený

 

Ďalším častým dôvodom výmeny smartfónu za novší model bol dlhodobo nedostatočný výkon. Dnešné smartfóny aj v prípade kategórie strednej triedy už plnohodnotne postačujú na výkon nie len bežných úloh, ale aj tých náročnejších. Preto „honba“ za čo najväčším počtom jadier a pracovnej frekvencie nie je v súčasnosti dôležitou. Skvelým príkladom „zlatej strednej cesty“, ktorý kombinuje lákavú cenu s dostatočným výkonom sú napríklad smartfóny Vernee.

Cenový rozdiel medzi mid-range a high-end smartfónmi neustále rastie

 

V neposlednom rade mnohí z nás pozerajú na cenu, ktorá je jedným z rozhodujúcich faktorov pri výbere nového telefónu. Paradoxom je, že hoci smartfóny sú stále lacnejšie tak o to menej meníme telefóny. Dôvodov je viacero, technológie ako sme v úvode písali sú stále dostupnejšími, a preto nie je ničím výnimočným ak aj telefón z kategórie mid-range zariadení disponuje „minuloročnými“ vychytávkami – najviac z toho ťažia používatelia.

 

Na opačnej strane zas stoja výrobcovia smartfónov, ktorí by najradšej predávali smartfóny s čo najvyššími prirážkami. Jediná cesta ako to dosiahnuť je prinesenie nových technologických inovácií kedy si jednotliví výrobcovia vedia obhájiť „neštandardnú cenu“. Mnoho používateľov tieto technologické inovácie víta všetkými 10-prstami, ale je ich stále menej a menej. Mnohí totiž pri pohľade na cenu si radšej počkajú niekoľko mesiacov, kým sa nové technológie nestanú štandardnými aj v nižšej cenovej kategórii.

 

Skvelým príkladom adaptácia nových technológií aj v nižších cenových triedach sú telefóny od spoločnosti Xiaomi pričom posledné roky sa darí tomuto čínskemu gigantovi prinášať inovácie v rovnakom časovom období ako spoločnostiam ako Samsung, Apple a podobne, pričom z hľadiska ceny sa držia nízko.

0
Super článok
0
0
0
Nič moc
O autorovi
Admin iamcool.sk Admin iamcool.sk
Buď aj ty autorom, buď cool. Vďaka kvalitnému obsahu, ktorý bude pre čitateľov prínosný si môžete vybudovať meno a osobnú značku.

Každý, kto niečo vie, to môže naučiť ďalších. Stačí vyhlásiť kurz, určiť minimálny počet účastníkov, určiť si cenu za svoj čas a know-how.
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Blížiace sa kurzy
Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť