Privítaj ho ako návštevu: Strach

Blížiace sa kurzy
Kurz: "Koučing a self koučing v praxi života"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Kurz: "Komunikácia, rétorika a asertivita v praxi života"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Kurz: "SKVELÝ OBCHODNÍK | obchodné zručnosti a psychológia predaja"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.

Musíme byť skromní a zapadnúť do radu, mať priemerný život a hlavne nemať hlavu v oblakoch. Aj tak sa to nepodarí, nie? Načo sa vôbec snažiť a urobiť pre to niečo? Položme si inú otázku. Prečo sa obmedzujeme? Neviete? Tak ja Vám odpoviem - máme strach.

 

NAUČENÉ

 

Otvorte si prehliadač a zadajte do vyhľadávača slovo „strach“. Nájde Vám množstvo definícií, spôsobov, ako sa ho zbaviť či zaručené spôsoby, ako s ním bojovať. Ale ktorá z tých definícií je správna?

Prvé, čo udrelo do očí mne bola veta v jednom z odkazov. „Strach nie je vrodený, je naučený.“ Malé dieťa nemá strach z ničoho. Až postupne sa naučí báť sa. Báť sa tmy, výšok alebo pavúkov. Výnimkou sú len dva vrodené strachy - strach z hlasného zvuku a z voľného pádu.

 

SPRIEVODCA OD DETSTVA K STAROBE

 

Keď som bola dieťa, bála som sa vojsť do pivnice. Prečo? Sú tam predsa strašidlá. Chcela som tie strašidlá vidieť - povedzme si pravdu, ktoré dieťa nie je zvedavé. S príšerným strachom som zišla po schodoch a pozrela sa na to hrôzostrašné miesto. A potom to prišlo. Žiadne strašidlá.

Takmer každý človek sa bojí choroby a nevládnosti. No v skutočnosti je choroba len spôsob ako s nami naše telo komunikuje. Každá naša choroba nám chce niečo povedať. Ukázať nám, že sme niečo urobili zle, ublížili sebe alebo niekomu inému. Je to zrkadlo nášho doterajšieho života, našich myšlienok. Naše svedomie.

 

SKUTOČNÁ CHOROBA A UHOL POHĽADU

 

Najnebezpečnejšie ochorenie v našom živote je vírus v našej hlave. Vírusy mysle sú naše presvedčenia. Napríklad, že po úspechu býva pád. Naozaj? Keď si to povieme, tak to tak určite bude. Svojimi myšlienkami si tvoríme vlastný svet. A privolávame k sebe to, na čo myslíme. Ale ako všetci vieme, každý vírus sa dá vyliečiť.

 

Áno, existuje liek. Aký? Je to otvorená myseľ. Pri tomto type choroby totiž musíme zmeniť náš pohľad na svet a začať vidieť a vnímať veci, ktoré sú ďalej ako na špičke nášho nosa. A na to potrebujeme otvorenú myseľ. V praxi to znamená, že ak sme presvedčení, že McDonald´s je zdravý a nášmu zdraviu neublíži, tak to tak aj bude. Len to ešte nevieme spracovať. Máme strach.

 

Každá kríza má svoj dôvod a svoj vyšší význam. Študent nespraví skúšku, pretože celý semester nepohol ani prstom a nič pre to neurobil. Musí preniesť, možno nie práve príjemný predmet, do ďalšieho ročníka. A možno to nie je jediný predmet.

 

Tento náš študent má dve možnosti. Dve cesty, ktorými sa môže vydať. Buď bude nadávať na školu, na profesora, na celý svet a plakať nad tým, že to bude najhoršie obdobie svojho života alebo si z toho vezme to pozitívne. Ponaučenie. Ponaučenie o tom, že ak niečo chce dosiahnuť, musí pre to niečo spraviť. Kto ešte čaká na šťastie, ktoré mu samo vstúpi do života? Prečo by sme sa toho mali báť? Je to len ďalšia výzva.

 

BOJOVAŤ ČI POTLAČIŤ?

 

Medzi "zaručenými" metódami ako bojovať so svojim strachom patrí aj nemyslieť naňho. Ak na niečo nemyslíme, neznamená, že sme sa toho zbavili. Len sme to potlačili do najtemnejšieho zákutia našej mysle. Ale ono to tam čaká.

 

Predstavme si skriňu plnú šiat. Ak je už plná, no my tam stále hádžeme ďalšie a ďalšie rifle a tričká, jedného dňa na nás celý tento obsah vypadne. Tomu my nezabránime. A čo robiť, aby sa dala skriňa pohodlne zavrieť a nič nevypadávalo? Jednoducho to upratať.

 

Opakom strachu nie je odvaha. Je to harmónia. Prečo by sme mali bojovať s niečím, čo je našou súčasťou rovnako ako dýchanie? Každý z nás sa niečoho bojí. No riešením nie je to zakrývať, popierať ani to hodiť do skrine. Musíme to prijať ako súčasť nás a nášho života. A potom tu už nebudú obmedzenia. Otvorená harmonická myseľ dokáže čokoľvek. A ak niečo dokáže naša myseľ, dokážeme to aj my.

 

My sme tí, ktorí majú ovládať svoju myseľ, nie naopak. Ale niekedy potrebujeme ukázať tú správnu cestu, ktorou sa máme vydať. Jednou z najúžasnejších možností je aj forEASTival, 1. veľký festival osobného rozvoja na východnom Slovensku, ktorý sa koná posledný aprílový víkend v Košiciach.

 

Pre viac info o jednom z najúžasnejších víkendov plného nových pohľadov, skúseností a skvelých ľudí, na ktorom nesmieš chýbať:

 

http://www.foreast.sk/

https://www.facebook.com/events/794570247244784

https://www.facebook.com/pages/Foreast-osobn%C3%BD-rozvoj-preV%C3%BDchod/1540545319568221?fref=ts

 

8
Super článok
8
1
1
Nič moc
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť