Ako si pomocou psychológie nezabudnúť zapamätať aj bez diára

Blížiace sa kurzy

Aké by to bolo mať vo svojej hlave “budík”, ktorý ti povie čo máš spraviť, presne vtedy keď to máš spraviť a to aj keď si na to už dávno (vedome) zabudol?

 

Hovorím o tých situáciách, kedy nemáš po ruke svoj diár alebo si jednoducho povieš: “Toto plánovať nepotrebujem, na to si spomeniem,” a o deň neskôr si búchaš hlavu o stenu s otázkou: “Ako som sakra mohol znova zabudnúť?”

 

Dobrá správa je, že budík, o ktorom hovorím má vo svojej hlave každý z nás a dnes sa ho naučíš používať - pomocou toho, čomu hovorím imaginatívne podmieňovanie.

 

 

Ako naprogramovať svoju myseľ a uistiť sa, že si spomenieš na čokoľvek potrebuješ “práve včas”

 

Čo je to podmienený reflex vieš.

 

Keď si bol malý a dotkol si sa horúcej platne, popálil si sa. Vďaka tomu si sa veľmi rýchlo naučil nedotýkať sa jej znova, keď je zapnutá.

 

Toto pravidlo však neostalo len na vedomej úrovni. Práve naopak. Prijalo ho podvedomie.

 

Práve podvedomie je to, čo zaisťuje, že nezabudneš dýchať alebo sa ráno zobudiť. Že tvoje srdce nezabudne biť alebo viečka nezabudnú žmurknúť (presne vtedy, keď to tvoje oči potrebujú).

 

Práve podvedomie je to, čo zaisťuje, že sa už nikdy nedotkneš horúcej platne znova.

 

Bez toho, aby si sa snažil zapamätať si to. Bez toho, aby si si zapísal do denníčka:

 

“Pondelok až nedeľa: NEDOTÝKAŤ sa platne keď je zapnutá!!!” :-)

 

Bez toho, aby si potreboval vedome držať túto myšlienku vo svojej hlave.

 

Pozrime sa preto teraz na:

 

 

Dva jednoduché kroky, ktorými uložíš “pripomienku” do svojho podvedomia, bez pera a bez papiera

 

Celá táto technika je založená na predstavivosti (imaginácia) a celý proces trvá prvýkrát asi 10 sekúnd.

 

Áno, tak veľa :-).

 

A čo lepšie, spoločne so skúsenosťami bude tento čas kratší a kratší. Proces bude však stále rovnaký:

 

Krok 1: Vyberieš si spúšťač

 

Spúšťač je moment, v ktorom tvoj “budík” zazvoní.

 

Ak ideš do školy a cestou sa rozhodneš, že si chceš po nej zájsť ešte do knižnice, spúšťačom môže byť lúčenie sa s kamarátmi, obúvanie si topánok alebo stúpnutie na chodník pred budovou.

 

Tiež to môže byť moment, kedy budeš vychádzať z vchodu alebo čokoľvek iné, čo spĺňa tieto dve kľúčové podmienky:

 

  • si si istý (alebo je vysoko pravdepodobné), že daná situácia sa stane
  • si schopný predstaviť si túto situáciu, presne tak, ako sa stane (alebo veľmi blízko tomu)

 

Po tom, čo si našiel spúšťač, vytvoríš “reflex”.

 

Krok 2: Vytvoríš budúcnosť, ktorú chceš

 

Spomínaš si, ako si naposledy zakopol malíčkom do stola a za každým, keď si okolo neho v najbližších hodinách (možno aj dňoch) išiel, si si na to spomenul znova?

 

Teraz využijeme rovnaký princíp, ibaže si budeme spomínať na budúcnosť.

 

Človek je totiž jediný tvor na zemi, ktorý dokáže vidieť čo sa stane, skôr ako sa to stane. Dostal schopnosť, ktorej sa hovorí predstavivosť. Pomocou predstavivosti dokážeme predvídať. A okrem predvídania ešte mnoho ďalšieho.

 

Napríklad, nastaviť svoje správanie.

 

Anonymní alkoholici na svojich stretnutiach preberajú rôzne scenáre, ktoré sa im môžu stať pri abstinencii (ponúkne sa im alkohol na oslave, budú pozvaní na párty, budú mať narodeniny…) a následne plánujú, ako sa v danej situácii zachovajú.

 

Pomocou tohto krátkeho “výletu do budúcnosti” dokážu nastaviť svoje správanie vopred.

 

To isté môžeš spraviť ty.

 

Základ je predstaviť si spúšťač, ktorý sme si vybrali. Ak je to odchod zo školy, môžeš si predstaviť ako otváraš jej dvere (čo sa vysoko pravdepodobne stane).

 

Teraz príde tá zábavná časť:

 

Ak chceš ísť do knižnice, predstav si ako tie dvere jednoducho otvoriť nemôžeš. Nechápeš prečo a si naštvaný, pretože nemáš čas nazvyš a ešte k tomu sa za tebou vytvára rad a všetci nervózne čakajú. Snažíš sa ich pootvoriť aspoň trochu, ale je to ťažké… Keď sa ti to konečne podarí, neveríš tomu čo vidíš: Celý vchod je zavalený knihami… Čo viac, vonku tieto knihy pršia! Namiesto dažďa! WOW!

 

Dosť šialená predstava, však?

 

Presne to je dôvod, prečo ti automaticky vyplynie na myseľ, keď príde tvoj spúšťač.

 

 

Dôležité detaily a pár príkladov z praxe

 

1. Uisti sa, že predstava spúšťača sa blíži čo najviac realite, ktorá ťa čaká

 

Spúšťač je totiž to, čo vyvolá spomienku. Ak ho tvoje podvedomie nedokáže rozoznať, tak je zbytočný. Keď si zakopol do zárubne v kuchyni, tak zárubňa u suseda v obývačke ti to nepripomenie.

 

Keby Pavlov svojim psom, ktoré boli napodmieňované na slintanie po zvuku zvončeka, púšťal odrazu sirénu policajného auta, slintanie by sa zrejme nespustilo. Nerozoznali by prepojenie.

 

Keď som nedávno bol vonku so svojím kamarátom a počas nášho rozhovoru nám napadlo, že keď pôjdeme domov ešte si chce ku mne zájsť po knihu, za môj spúšťač som si určil moment, kedy spravím vo svojej hlave rozhodnutie, že na dnes končíme a idem domov. Výsledkom bolo, že som si na knihu spomenul ešte pred tým než sme sa rozbehli každý svojou cestou a mohol som ho tak efektívne viesť, aj keď on už dávno nevedel, prečo ideme smerom, ktorým sme išli.

 

2. Uisti sa, že spúšťač je nastavený na správny čas

 

Vyber si taký spúšťač, ktorý ti pripomenie tvoju úlohu presne v momente, kedy to potrebuješ. Ak si ho totiž nastavíš príliš skoro, kým príde čas akcie, ty už môžeš na to čo si chcel zabudnúť.

 

Ja som si takto nedávno uložil do hlavy pripomienku, že si chcem pozrieť, či je ešte na dverách obchodu, do ktorého chodím, plagát, ktorý tam mal byť. Svoju pripomienku som si však nastavil na moment, kedy budem v obchode.

 

Tým som spôsobil, že som na plagát spomenul ZAKAŽDÝM počas svojho nákupu, ale kým som sa dostal von zabudol som naňho a spomenul si, až keď som bol v obchode znova. A hneď nato znova cestou von zabudol :-).

 

Omnoho lepšie by som spravil, keby som si ho nastavil na moment, kedy odchádzam od pokladne (alebo prechádzam dverami). Vyhni sa tejto chybe.

 

3. Uisti sa, že tvoj “budík” naprogramuješ správne

 

Náš mozog je zaujímavý v tom, že si najlepšie pamätáme veci, ktoré sú pre nás nové alebo nezvyčajné. Využi to.

 

Aby sa ti úloha naozaj pripomenula, vytvor ku svojmu spúšťaču naozaj bizarnú predstavu. Niečo, čo som popísal pred chvíľkou s knihami. Okrem bizarnosti je tu však ešte jedna pomôcka, ktorá prakticky zaručuje úspech:

 

Pridaj do predstavy emócie.

 

To, že som napísal pri príklade s knižnicou, že nemôžeš otvoriť dvere a si naštvaný. To že tam bol rad s ľuďmi, ktorí boli nervózni. To všetko tam nebolo náhodou. Práve emócia je to, čo sa postará o “zazvonenie” tvojho budíka najviac zo všetkého. Rovnako ako keď si zakopol malíčkom do stola alebo sa dotkol horúcej platne. Aj keď ti to nepripomínala bizarnosť situácie (pretože tam nebola), spravila to za ňu bolesť, ktorú si cítil.

 

 

Ako to dať všetko dokopy

 

Aj keď sa to môže zdať ako veľa informácií naraz, stále platí to, čo som napísal na začiatku:

 

Technika je jednoduchá a trvá len pár sekúnd.

 

Stačí ak:

 

  1. Nájdeš správny spúšťač (stane sa + načasovanie)
  2. Vytvoríš správnu predstavu (bizarnosť + emócie)

 

Po tom, čo to skúsiš, napíš mi do komentárov, na čo si si chcel spomenúť, aký spúšťač a akú predstavu si k tomu využil.

 

Hej, a ešte niečo. Ak sa ti článok páčil, pošli ho aspoň dvom svojim kamarátom, ktorí majú rovnaký problém s pamäťou, ako som mal kedysi ja a ty :-). Určite ti budú vďační.


Moje meno je Radovan Jenčík. Som študent psychológie, Certifikovaný NLP Kouč a zakladateľ blogu Argument.sk, miesta kde sa cieľavedomí ľudia učia ako pomocou etického uplatnenia presvedčovacích techník NLP a sociálnej psychológie získať svoju výhodu na ceste k úspechu - v biznise aj v osobnom živote.