Ako sa stať digitálnym nomádom

Cestovanie a práca

Zaručene sú väčší experti na túto tému, napríklad taký Tim Ferriss písal o tzv. mini dôchodkoch už veľa rokov dozadu. Na Slovensku viem ešte o Ľubovi Juríkovi, ktorý píše o digitálnom nomádstve na SamSebePan.sk. V tomto článku by som chcela spísať moju skúsenosť, tipy a postrehy pre všetkých, ktorí by chceli pracovať na diaľku z iných krajín a hlavne takto objasním aj mojim známym, že čo toľko behám kade tade a ako to vlastne robím.

Odkedy som začala podnikať (rok 2012), som bola na dlhších tripoch v USA, Indii a v Rusku a na mnoho menších. Najdlhšie trvali niečo vyše 3 týždne, čo je pre mňa taký ideál, nakoľko prvý týždeň sa len adaptujem, druhý si to naplno vychutnávam a ten tretí mi už chýba domov. Samozrejme sa dá ísť aj na dlhšie, závisí to vždy od človeka. Nie som žiadny milionár, spájam skrátka cestovanie a prácu na diaľku. O cestovaní zadarmo som písala tu a o rôznych biznisoch a freelancerských prácach som písala tu. Prípadne je veľa možností v rámci EÚ (plus Turecko, Macedónsko atď.) využiť bezplatný pobyt v Erasmus+ alebo Erasmus for entrepreneurs (dokonca existuje obdoba na vycestovanie do Brazílie, stačí googliť). Takže v tomto článku sa skôr zameriam na praktické informácie o tom, ako to reálne funguje.Prečo, pre koho, kedy a kam


Za celý doterajší život som bola (našťastie?) zamestnaná v korporácii iba 3 mesiace a neviem si predstaviť, ako by korporátna krysa mohla pracovať na diaľku (námet pre článok pre niekoho kto to dokázal, btw palec hore :-)), takže takýto spôsob života je vhodný hlavne pre študentov, freelancerov, majiteľov biznisov alebo zamestnancov tzv. slobodných firiem (viac o tomto fenoméne tu). 

Kam všade môžete ísť? V podstate všade, kde je internetové pripojenie, čo aj napriek ignorantským a paranoidným predstavám niektorých ľudí spĺňa asi tak 99 percent krajín. Telefón som v pohode zdvihla klientovi viac ako 3000 metrov nad morom v Indii a rýchly internet som mala aj v gýčovej kaviarni v jednom zapadnutom ruskom meste. Pri výbere miesta by však mala zavážiť ešte jedna vec, ktorá sa nezdá hneď očividná a zistíte to až na mieste a totiž miestne podnebie. To, že v horúčavách sa ťažko pracuje je jasné každému. Ale to, ako na vás vplýva nadmorská výška, menej kyslíka, menej slnka v severných krajinách na jeseň a v zime, či veľké denné výkyvy počasia v mestách ako Londýn či Petrohrad, si uvedomíte možno až na mieste, keď ste už tretí deň ako mechom udretí a neviete nič poriadne spraviť. Pracovať z Thajska či Peru znie super, ale realita môže byť iná. Obe krajiny tiež nefigurujú medzi práve najproduktívnejšími na svete. Na základe vlastných skúseností by som chcela ísť v lete na Island, lebo to znie ako ideálna kombinácia (dlhé svetlé dni, moderná infraštruktúra a pritom divočina, kde si aj oddýchnete a niečo zažijete).

S týmto súvisí aj načasovanie. Načasujte si takúto “pracovnú cestu” na obdobie, kedy máte menej zákazok a menej operatívnej a urgentnej práce. Pre niekoho to znamená leto, pre iného predvianočný čas. Už vyššie som sa odkázala na články o tom, ako môžete mať ubytovanie zadarmo. Pri výbere miesta si pozrite bežné výdavky na jedlo. Ak pôjdete do krajiny, v ktorej zaplatíte za jedlo a dopravu menej ako na Slovensku, pričom máte zaplatené Slovákmi a v eurách, máte vyhraté. Výdavky naviac však môžu predstavovať poistenie, internetové pripojenie ak ho nemáte zadarmo a samozrejme rôzne atrakcie, ktoré plánujete navštíviť.

A teraz jedno veľmi dôležité prečo. Prečo by ste mali viac cestovať, resp. pracovať na diaľku z inej krajiny? Na čo je to vôbec dobré? Digitálne nomádstvo vám môže pomôcť aj v biznise. Vďaka novým vnemom v inej krajine sa vám zlepší kreativita, môžete si nájsť zaujímavé kontakty v zahraničí, inšpirovať sa od iných biznisov a teda vidieť ako sa robí biznis/marketing/IT/doplňte predmet vášho podnikania v inej krajine, možno nájdete produkt/službu, ktorú prinesiete na Slovensko ako prvý. Zlepšíte si jazykové schopnosti a nemyslím tým len angličtinu (napríklad v Rusku som s ňou nepochodila). Z núdze sa tiež zlepší schopnosť improvizovať, riešiť problémy a viac delegovať. V inej krajine sa môžete vzdelávať, absolvovať konferencie a školenia, ktoré u nás nenájdete. Budete vystavení iným názorom a kultúre, čo vám zlepší kritické myslenie. No a v neposlednom rade toho veľa zažijete a vašimi príbehmi môžete potom baviť okolie na networkingových akciách späť na Slovensku. Verte mi, ak spustíte o tom, ako ste omylom skončili v bordeli v Bombaji, máte pozornosť zaručenú a dostanete viac vizitiek :-).