Ako sa stať digitálnym nomádom

Blížiace sa kurzy
Cestovanie a práca

Zaručene sú väčší experti na túto tému, napríklad taký Tim Ferriss písal o tzv. mini dôchodkoch už veľa rokov dozadu. Na Slovensku viem ešte o Ľubovi Juríkovi, ktorý píše o digitálnom nomádstve na SamSebePan.sk. V tomto článku by som chcela spísať moju skúsenosť, tipy a postrehy pre všetkých, ktorí by chceli pracovať na diaľku z iných krajín a hlavne takto objasním aj mojim známym, že čo toľko behám kade tade a ako to vlastne robím.

Odkedy som začala podnikať (rok 2012), som bola na dlhších tripoch v USA, Indii a v Rusku a na mnoho menších. Najdlhšie trvali niečo vyše 3 týždne, čo je pre mňa taký ideál, nakoľko prvý týždeň sa len adaptujem, druhý si to naplno vychutnávam a ten tretí mi už chýba domov. Samozrejme sa dá ísť aj na dlhšie, závisí to vždy od človeka. Nie som žiadny milionár, spájam skrátka cestovanie a prácu na diaľku. O cestovaní zadarmo som písala tu a o rôznych biznisoch a freelancerských prácach som písala tu. Prípadne je veľa možností v rámci EÚ (plus Turecko, Macedónsko atď.) využiť bezplatný pobyt v Erasmus+ alebo Erasmus for entrepreneurs (dokonca existuje obdoba na vycestovanie do Brazílie, stačí googliť). Takže v tomto článku sa skôr zameriam na praktické informácie o tom, ako to reálne funguje.



Prečo, pre koho, kedy a kam


Za celý doterajší život som bola (našťastie?) zamestnaná v korporácii iba 3 mesiace a neviem si predstaviť, ako by korporátna krysa mohla pracovať na diaľku (námet pre článok pre niekoho kto to dokázal, btw palec hore :-)), takže takýto spôsob života je vhodný hlavne pre študentov, freelancerov, majiteľov biznisov alebo zamestnancov tzv. slobodných firiem (viac o tomto fenoméne tu). 

Kam všade môžete ísť? V podstate všade, kde je internetové pripojenie, čo aj napriek ignorantským a paranoidným predstavám niektorých ľudí spĺňa asi tak 99 percent krajín. Telefón som v pohode zdvihla klientovi viac ako 3000 metrov nad morom v Indii a rýchly internet som mala aj v gýčovej kaviarni v jednom zapadnutom ruskom meste. Pri výbere miesta by však mala zavážiť ešte jedna vec, ktorá sa nezdá hneď očividná a zistíte to až na mieste a totiž miestne podnebie. To, že v horúčavách sa ťažko pracuje je jasné každému. Ale to, ako na vás vplýva nadmorská výška, menej kyslíka, menej slnka v severných krajinách na jeseň a v zime, či veľké denné výkyvy počasia v mestách ako Londýn či Petrohrad, si uvedomíte možno až na mieste, keď ste už tretí deň ako mechom udretí a neviete nič poriadne spraviť. Pracovať z Thajska či Peru znie super, ale realita môže byť iná. Obe krajiny tiež nefigurujú medzi práve najproduktívnejšími na svete. Na základe vlastných skúseností by som chcela ísť v lete na Island, lebo to znie ako ideálna kombinácia (dlhé svetlé dni, moderná infraštruktúra a pritom divočina, kde si aj oddýchnete a niečo zažijete).

S týmto súvisí aj načasovanie. Načasujte si takúto “pracovnú cestu” na obdobie, kedy máte menej zákazok a menej operatívnej a urgentnej práce. Pre niekoho to znamená leto, pre iného predvianočný čas. Už vyššie som sa odkázala na články o tom, ako môžete mať ubytovanie zadarmo. Pri výbere miesta si pozrite bežné výdavky na jedlo. Ak pôjdete do krajiny, v ktorej zaplatíte za jedlo a dopravu menej ako na Slovensku, pričom máte zaplatené Slovákmi a v eurách, máte vyhraté. Výdavky naviac však môžu predstavovať poistenie, internetové pripojenie ak ho nemáte zadarmo a samozrejme rôzne atrakcie, ktoré plánujete navštíviť.

A teraz jedno veľmi dôležité prečo. Prečo by ste mali viac cestovať, resp. pracovať na diaľku z inej krajiny? Na čo je to vôbec dobré? Digitálne nomádstvo vám môže pomôcť aj v biznise. Vďaka novým vnemom v inej krajine sa vám zlepší kreativita, môžete si nájsť zaujímavé kontakty v zahraničí, inšpirovať sa od iných biznisov a teda vidieť ako sa robí biznis/marketing/IT/doplňte predmet vášho podnikania v inej krajine, možno nájdete produkt/službu, ktorú prinesiete na Slovensko ako prvý. Zlepšíte si jazykové schopnosti a nemyslím tým len angličtinu (napríklad v Rusku som s ňou nepochodila). Z núdze sa tiež zlepší schopnosť improvizovať, riešiť problémy a viac delegovať. V inej krajine sa môžete vzdelávať, absolvovať konferencie a školenia, ktoré u nás nenájdete. Budete vystavení iným názorom a kultúre, čo vám zlepší kritické myslenie. No a v neposlednom rade toho veľa zažijete a vašimi príbehmi môžete potom baviť okolie na networkingových akciách späť na Slovensku. Verte mi, ak spustíte o tom, ako ste omylom skončili v bordeli v Bombaji, máte pozornosť zaručenú a dostanete viac vizitiek :-).

 

India

Plánovanie pred odchodom


Úplne základné je vyhodnotiť kľúčové aktivity, ktoré robiť musíte a nedajú sa delegovať. Ku všetkým aktivitám treba spísať riziká, ktoré ich môžu ohroziť ak budete pracovať na diaľku. Medzi riziká treba zaradiť výpadky internetu, stratu alebo krádež laptopu, problémy s internetbankingom, resp. neschopnosť posielať peniaze pretože máte k dispozícii iba verejné wifi pripojenia a pod. Na každé toto riziko sa treba pripraviť a mať alternatívny plán. Tak napríklad pri tom internetbankingu - nastavte si platby vopred, hlavne keď viete, že budete v odľahlejších miestach, prípadne sa dohodnite s dodávateľom na dlhšej dobe splatnosti faktúr. Krádež či strata laptopu je možná, takže treba mať dôležité veci a rozpracované projekty v cloude, prípadne aj na kľúči so sebou. Laptop by mal byť zašifrovaný, ale všetky tieto veci vám poradí dobrý IT špecialista. Výpadky internetu sú niekedy dokonca vítané. Osobne milujem pracovať vo vlaku kde nie je internet, nič a nikto ma neruší, viem že mám na všetko napr. 4 hodiny (cesta z Bratislavy do Prahy), porobím všetko vrátane odpovedí na emaily v offline mode a potom sa pripojím na internet v mojej cieľovej destinácii. Čiže byť niekoľko hodín alebo dokonca celý deň bez internetu nie je žiadna katastrofa. Je potrebné sa na to pripraviť a vedieť, ktoré činnosti viem robiť aj offline (prekvapivo veľa) a ktoré viem robiť z mobilu ak nemám laptop po ruke.

S tým súvisia aj gadgety a appky/softvéry, ktoré budete potrebovať. Aj by som odporučila Macbook Air kvôli ľahkosti a hliníkovému obalu (lebo neviete v akých rikšách sa budete natriasať s baťohom), ale v poslednej dobe mi veľakrát zblbol a odvtedy ho volám iHovno takže myslím, že hocijaký skladný laptop vám úplne stačí. Určite si ho poistite alebo zoberte nejaký starý, ktorý vám v prípade poškodenia nebude chýbať. Pod poškodením totiž myslím aj vlhko, výrazné teplo alebo naopak chlad alebo piesok - tomu všetkému môže byť počas vašich ciest vystavený. Smartfón je tiež nutnosť plus nejaký starší telefón, kde si dáte lokálnu SIM kartu s kreditom na lokálne volania. Je dobré používať Skype na volania na Slovensko. Pre väčšiu profesionalitu, aby sa vašim klientom nezobrazovalo clear číslo, si môžete kúpiť svoje osobné Skype číslo. Potom môžete využívať buď kredit alebo mesačný paušál a voľné minúty.

Úplne najlepšie je mať VoIP server a presmerované volania na lokálny telefón a teda neplatiť absolútne nič za prijaté hovory. Musíte mať však internetové pripojenie, takže ak sa často presúvate, tak to nevyužijete.

Medzi ďalšie služby, ktoré ja osobne používam patria:

 

 • Teamviewer appka na mobile ak potrebujem na diaľku otvoriť na laptope nejaký dokument
 • Telekom appka, aby som vždy vedela aktuálnu spotrebu minút a prenos dát na mobile
 • Scanner pro aplikácia na mobile na okamžitý sken dokumentov, náčrtov atď.
 • Todoist aplikácia na mobile ako aj v prehliadači Chrome na manažovanie taskov a delegovanie
 • Dropbox a Google Drive na dokumenty v cloude
 • aplikácie internet bankingu na mobile a ak mám iba verejné pripojenie na internet, tak kvôli bezpečnosti si zaplatím ten kúsok roamingových dát ak potrebujem urgentne poslať peniaze
 • CRM aplikácia v mobile, v mojom prípade HighRise pre okamžité informácie o zákazníkoch a stave objednávok a projektov
 • Viber, emailový klient a Hangouts aplikácie na mobile pre okamžitú komunikáciu
 • bežné notes a tiež Evernote na editovanie dokumentov, zapisovanie nápadov, písanie článkov atď.
 • aplikácia na otváranie a prezeranie PDF dokumentov na mobile
 • voice memos a dragon dictation - môže sa stať, že budem niekde trčať a kvôli počasiu nebudem môcť písať na mobile (predstavte si, že ste na ulici napr. počas monzúnu :-)), a tak môžem poznámky diktovať ústne, Dragon dictation audio dokonca prepisuje do dokumentu (angličtinu výborne, slovenčinu poslabšie). Audio dokument potom môžte poslať namiesto emailu svojim spolupracovníkom alebo dodávateľom (touto cestou ďakujem Adamovi Debnárovi, ktorý ma na toto nahovoril).


Všetko toto, teda fungovanie na týchto službách, si určite vyskúšajte nanečisto ešte pred samotným odchodom, aby ste sa oboznámili s novým systémom a zvykli si na ne. Najlepšie ísť na nejaký výlet na Slovensku na týždeň a pracovať z hôr. V novom prostredí v inej krajine budete “vyhúkaní” dosť aj z iných vecí, tak na čo si pridávať stresy z ovládania mobilu a laptopu. Samozrejme k povinnej výbave patria aj appky na cestovanie - offline mapy (MapsWithMe), navigácia, TripAdvisor, bookingové appky a pod.


Ideálne je delegovať veľa vecí na diaľku. Šikovných spolupracovníkov nájdete na jaspravim.sk či obdobných zahraničných weboch (freelancer.com, fiverr.com a pod.), na fyzické veci však majte dôveryhodnú osobu doma, najlepšie rodinu. Osobu treba splnomocniť na preberanie pošty, na podpisovanie dôležitých dokumentov, nechať im pečiatku. Na veľa vecí niekedy stačí účtovníčka. S tým súvisí aj ďalšia vec a totiž oznámiť svoju dlhšiu fyzickú neprítomnosť všetkým, ktorí sú zainteresovaní v nejakom rozbehnutom projekte alebo s vami dlhodobo spolupracujú. Klientom o svojej neprítomnosti hovoriť nemusíte. Niektorí to možno nepochopia. Niektorí si budú myslieť, že sa váľate niekde na pláži a asi máte veľa peňazí a následne budú pýtať zľavy. Je ťažké im vysvetliť, že pracujete na diaľku. Predovšetkým staršia generácia má inú mentalitu, pre nich je práca od súkromia striktne oddelená a nie vždy chápu túžbu po flexibilite mladších ľudí. 


Cestu však môžete prezentovať ako služobnú, t.j. vysvetliť, že do zahraničia idete pracovne. Je super ak si to tak aj zariadite. Ak si v danej destinácii naplánujete vzdelávanie alebo nejaké schôdzky. V takom prípade si môžete celú cestu aj započítať do nákladov a pred klientom sa blysnúť ako niekto, kto sa školí v cudzine, resp. má zahraničnú klientelu. Pritom je samozrejmé, že vo voľných chvíľach budete ako bežný turista. Pre schôdzky sa spojte s lokálnymi obchodnými komorami, choďte na nejaké biznis raňajky, prípadne kontaktujte naše veľvyslanectvo v danej krajine. Pre vzdelávanie či networking si pozrite napríklad meetup.com či eventbrite.com. Poraďte sa pred plánovaním s účtovníčkou! 


O svojej ceste tiež informujte svoje banky, aby sa vám nestalo, že vám zablokujú karty, keď uvidia že nimi niekto platí v podozrivej krajine (čo je pre nich skoro každá). Taktiež pre prípad toho najhoršieho rizika a totiž úradu, choroby alebo nedajbože smrti, uložte si blízku osobu do mobilu pod menom ICE (po celom svete vedia, že je to núdzový kontakt teda In Case (of) Emergency) a taktiež sa zaregistrujte na webe ministerstva zahraničných vecí, ktorí vás budú smskou informovať o prípadných prírodných katastrofách v oblasti, resp. v prípade núdze budú mať po ruke a okamžite všetky dôležité informácie o vás a potrebné kontakty.


Ak chcete ešte viac zapadnúť do lokálnej kultúry, obráťte sa na Slovákov a Čechov, ktorí v danej destinácii dlhšie žijú a pracujú a väčšinou vám ochotne poradia, zoznámia so zaujímavými ľuďmi atď. Pozrite buď oficiálne weby zahraničných Slovákov alebo si pohľadajte na Facebooku príslušnú skupinu (je ich veľa, od Slováci a Česi žijúci v Dubaji po Čile). 

Florida

Ako si užívať novú destináciu a zároveň byť produktívny?


Toto je jedna z najťažších vecí. Ste v novej krajine, chcete všetko vidieť, zažiť, ochutnať. Ale pritom máte aj pracovať a to produktívne. Do úvahy treba brať aj presuny, počasie a časový posun. Osobne som zažila časové posuny od - 8 hodín až po +8 hodín. Pri plus je to možno lepšie. Cez deň si užívate a večer pracujete v rovnakom čase ako vaši spolupracovníci a klienti na Slovensku. Pri mínus 8 je to ťažšie, jedine že ste nočná sova a vydržíte do rána na internete a telefóne. Na druhú stranu - 8 hodín som zažila v USA, kde je pracovné nasadenie, teda až workoholizmus veľký a človek nevie ani ako a tiež maká ostošesť :-). Iné by to bolo asi v Grécku či Španielsku. Záleží samozrejme aj od typu práce. Napríklad pondelky majú zväčša moji klienti vnútrofiremné porady a ja viem, že ten deň mi nebudú veľmi písať ani volať a môžem sa túlať po múzeách bez výčitiek svedomia. Naopak v piatok budú chcieť mať všetko uzavreté kvôli víkendu a radšej teda ostanem pri laptope, telefóne a na linke.


Taktiež veľmi záleží na tom, čo chcete vlastne v novej krajine pozerať. Ak múzeá, tie nie sú otvorené skoro ráno ani neskoro večer. Ja osobne si vždy pred cestou spíšem všetky atrakcie a aktivity, ktoré chcem v danej krajine robiť s tým, že si ich rozdelím na indoorové a outdoorové, večerné, víkendové, denné a ranné. Potom podľa počasia, nálady a hlavne aj aktuálneho návalu práce viem, ktorú aktivitu zo zoznamu si mám zvoliť. Cez víkendy a po večeroch sa toho dá veľa stihnúť a človek pritom plnohodnotne pracuje.


Uvádzam príklad môjho pracovného dňa v Petrohrade:


6:00 vstávanie, ranná hygiena, raňajky
7:00 - 7:30 začiatok práce, na Slovensku bolo -2 hodiny, takže som písala emaily, robila rôzne dokumenty, písala tasky kolegom atď.
10:00 - 12:00 na Slovensku sú už všetci v práci, môžem vybaviť všetky telefonáty
12:00 - 12:30 obed (bliny, pelmeni a iné ruské dobroty)
12:30 - 16:00 múzeá alebo nejaké zaujímavé aktivity v centre, pričom počas presunov v metre pracujem offline, kontrolujem nejaké dokumenty, zapisujem si poznámky atď, o tom info nižšie. Počas zlého počasia ostávam pri laptope a pracujem.
16:00 - 19:00 na Slovensku je ešte pracovná doba, preto vybavujem zmeškané hovory, odpisujem na emaily atď.
19:00 - 22:00 voľný program, aktivity (kino, divadlo atď.)


Cez víkendy výlety do okolitých miest. Počas presunov vo vlakoch, autobusoch a metrách pracujem v režime offline. Čo všetko sa dá robiť offline? Z vlastnej skúsenosti napríklad písať to do lišty, teda plánovať nejaký projekt alebo bežné veci, písať články, pripravovať cenové ponuky, písať rôzne nápady na nové služby alebo vylepšenia (cesta vlakom je na toto ako stvorená, hlavne ak máte výhľad na niečo nudné ako scenéria polí po dobu 3 hodín, vtedy vám naštartuje mozog a vymýšľa :-)), kreslenie nejakej grafiky, ktorú potom naskenujete a pošlete grafikovi na prekreslenie, kontrola zmlúv a iných dokumentov, preklady do angličtiny, príprava newslettera, písanie offline emailov, čítanie článkov a ebookov na témy ako marketing či predaj a mnoho ďalších vecí. 


Hlavne si treba uvedomiť, že v kancelárii veľakrát nepracujete 8 hodín. Máte do toho kávičky a pokeci, niekedy sedíte na nudnej porade, občas otvoríte Facebook a reálne máte produktívnych hodín pomenej. Facebook, ak ho nepoužívate na biznis, môžete po celú dobu pozerať raz za týždeň, to úplne stačí. Svoju Facebook odvykačku zahájte ešte pred odchodom. Ďalšia dôležitá vec - vytvorte si v neznámom prostredí svoj pracovný kútik. Ak ste zvyknutí na čistý stôl s hrnčekom kávy a kalendárom, bude sa vám na hoteli či v internetovej kaviarni ťažko pracovať. Druhá varianta je zvyknúť si pracovať v nepracovnom prostredí ešte na Slovensku. Po dobu niekoľkých týždňov môžete skúsiť pracovať z kaviarní, z parkov a zvyknúť si na ruch v pozadí. Ak si myslíte, že sa vám nebude chcieť v zahraničí pracovať, požiadajte kolegov, aby vás naháňali, resp. si najmite kouča.


Dúfam, že vám môj článok trochu priblížil flexibilné fungovanie a pracovanie v neštandardných podmienkach mimo sivých kubikonových kancelárií. Verím, že viac ľudí bude inšpirovaných cestovať, spoznávať svet a pritom robiť na svojich projektoch. Ak máte akékoľvek tipy na doplnenie k tejto téme, tak budem rada ak mi ich napíšete do komentárov alebo do správy.

42
Super článok
42
2
2
Nič moc
O autorovi
Martina Vyskočová Martina Vyskočová
Majiteľka MVAkadémia - manažérska vzdelávacia akadémia. Organizujeme teambuildingy a praktické školenia na mieru v oblastiach IT, marketing, HR, operations a soft skills.
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Lenka brandaburová
Lenka brandaburová, 12.11.2014 o 18:23
Super clanok Martinka!
S.
S., 12.11.2014 o 20:23
wow, skvely clanok, znie to ako zivot zo sna. tiez chcem take nieco:) nezamestnas ma?
Eduard Vyskoč
Eduard Vyskoč, 13.11.2014 o 00:26
Neohováraj staršiu generáciu - myslím, že plne chápem Tvoju flexibilitu aj Tvoje cestovateľské túžby, mimochodom, ten Island je super nápad... už sa teším, ako budeš rozprávať o Tvojich cestách, keď sa už konečne stretneme
Silvio Michal
Silvio Michal, 14.11.2014 o 21:18
Mati, pekný článok, vidím, že si si s ním dala veľa práce. gratulujem a teším sa na tvoje ďalšie články/kurzy...
Peter Čelko
Peter Čelko, 28.12.2014 o 10:29
Super článok Maťa, palec hore (y)

Myslím si, že dobrá príprava na "digitálne nomádstvo" môže byť aj homeworking. Znie to ako zo sna, práca z domu, ale je to strašne ťažké. Hlavne ak bývate spolu viacerí a každý má povinnosti (dôvod na rušenie) a voľný čas (ešte lepší dôvod na rušenie) v iný čas.
Blížiace sa kurzy
Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť