8 strategických tipov ako si všetko zapamätať

Blížiace sa kurzy
Týždeň Rovnováhy na objavuj.com
Individuálne, Online kurz
Martin Lajprík
Začíname blogovať
Individuálne, Košice, Michalovce
Lukáš Mikulaško

Veľa informácií okolo vás? Musíte sa naučiť na skúšku a nejde vám to? Tu vám prinášame niekoľko tipov, ako si spraviť učenie čo najefektívnejším.

 

1. Zaujímajte sa o to, čo sa učíte

 

Všetci si lepšie pamätáme to, v čom máme osobnú záľubu. Poznáte naspamäť pasáže z vášho obľúbeného filmu alebo knihy? Ak áno, tak potom viete, o čom hovorím. Keď vás nefascinuje to, čo sa musíte naučiť, treba to zmeniť.  Hľadajte súvislosti medzi jednotlivými vecami. Predstavte si, že sú to kúsky puzzle, ktoré musíte poskladať a vytvoriť si tak celkový obraz.

 

2. Zapojte vizuálnu pamäť

 

Ohromí vás, koľko si toho zapamätáte. Napríklad si predstavte, že ste na oslave a predstavia vás rýchlo štyrom ľuďom. Ako si môžete ihneď zapamätať ich mená? Vezmite si jednu vizuálnu charakteristiku každej osoby a spojte si ju s vizuálnou predstavou jej mena, najlepšie cez nejakú akciu. Príklad: Môžete si zapamätať Luciu s veľkým nosom, keď si ju predstavíte strapatú a spolu s metlou ako bosorku. Potrebujete trochu mentálnej snahy, ale ak si to nacvičíte, uvidíte, že výsledky sa dostavia rýchlo.

 

Zabúdate často na to, kam ste si dali peňaženku alebo kľúče? Nabudúce, keď ich budete odkladať, pozastavte sa na okamih a všimnite si, kam ich ukladáte. Ak si obraz dostatočne zvizualizujete, nikdy nezabudnete, kam ste si to uložili. Naša pamäť je predovšetkým vizuálna.

 

3. Spojte si to, čo viete, s tým, čo sa učíte

 

Je to jednoduché. Čím viac mentálnych spojov jednej informácie máme, tým lepšie a úspešnejšie si ju zapamätáme. Kvôli tomu mnemotechnické pomôcky pomáhajú lepšie vyvolávať poznatky z nášho vedomia.

 

4. Spravte si pamäťový strom

 

Ak sa snažíte zapamätať si veľké množstvo informácií naraz, vytvorte si z nich akýsi zmyslový strom. Najskôr ho tvoria veľké vetvy, potom listy. Konáre a listy by mali niesť označenia, ktoré pre vás osobne niečo znamenajú a ich organizácia by mala byť logická. Už od päťdesiatych rokov vieme, že si lepšie zapamätáme kúsky („bity“) informácií. Napríklad číslo 563421 si lepšie zapamätáme ak ho prerozdelíme: 563 421. Táto technika funguje na podobnom princípe.

 

5. Ak „len“ čítate, zosumarizujte si každý odsek

 

Táto činnosť vyžaduje, aby ste o danej veci premýšľali počas čítania. Následne ju opakujete a znova sa ju učíte. Prestavte si ich v nejakej situácii. Môžete si vytvoriť vlastný príbeh. Vytvorí vám to viac nervových spojení v mozgu.

 

6. Vypíšte si zoznam, ktorý sa budete učiť stále znova a znova...

 

Výpis faktov na papier pomáha vytvárať pamäťové stopy ak sa počas vypisovania aktívne zapojíte a nevypisujete ich pasívne. Nekopírujte ich len na papier, ale snažte sa aktívne vyvolávať informácie v pamäti stále dokola. Prakticky to vyzerá, ako keby ste boli sám sebe učiteľom. Vďaka tejto metóde si hneď všimnete, ktoré informácie sa vám nezapísali do dlhodobej pamäte: Nabudúce budete venovať svoj čas im namiesto toho, aby ste sa učili to, čo už dávno viete.

 

7. Poznajte svoj študijný čas

 

Väčšina študentov sú nočné sovy. Najviac sa toho naučia neskoro večer za tmy a ticha. Na druhú stranu, náš mozog najlepšie vstrebáva informácie doobeda. Spoznajte pre to, kedy máte najväčšiu koncentráciu a energiu na „bifľovanie“.

 

8. Dostatok spánku

 

Nezabudnite na dostatok spánku, ktorý vám umožní spracovať a uchovať informácie. Nie len noc po tom, čo ste sa všetko učili, ale aj  predtým. Nebudete pociťovať únavu. Určite to bude lepšie, ako byť celú noc hore a drviť sa na skúšku, na ktorej nakoniec zaspíte.

19
Super článok
19
0
0
Nič moc
O autorovi
Barbora Simaskova Barbora Simaskova
Studentka, ktorá sa zaobera vsetkym a stále. Bloggerka na www.intravitam.eu
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Blížiace sa kurzy
Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť