Sušené mäso

Blížiace sa kurzy
Kurz: "Koučing a self koučing v praxi života"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Kurz: "Komunikácia, rétorika a asertivita v praxi života"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Kurz: "SKVELÝ OBCHODNÍK | obchodné zručnosti a psychológia predaja"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Sušené mäso

Sušenie je jeden z najstarších spôsobov úpravy jedla hlavne preto, že umožňuje dlhodobé skladovanie. Túto metódu využívali už starí Egypťania pri skladovaní mäsa, ovocia i ostatných potravín.

 

Takmer k dokonalosti však – sušené mäso doviedli Indiáni. Svojským spôsobom mäso jednoducho sušili na slnku. To umožnilo nielen zachovanie maximálnej dávky energie ale aj minimálnej hmotnosti. Sušené mäso im tak uľahčovalo ich kočovný život spojený s dlhým putovaním. Indiáni sušili bizonie alebo byvolie mäso, na čiernom kontinente domorodci používali gazelie či antilopie mäso.

 

Avšak tradičné mäso z voľne žijúcich stád vystriedalo množstvo dostupného mäsa z chovaných druhov. A hovädzie mäso sa stalo bezkonkurenčnou jednotkou na trhu so sušeným mäsom.

 

Sušené mäso je veľmi trvanlivé, ľahko ho zabalíte aj napríklad len do vrecka, jeho nároky na miesto sú minimálne a je veľmi výhodné práve z hľadiska pomeru jeho váhy k bohatosti proteínov v ňom obsiahnutých.

 

V súčasnosti potraviny skladujeme v chladničkách a mraziacich boxoch, avšak kedysi indiáni túto možnosť nemali. Dnes sa k sušeniu a sušenému mäsu vraciame ako k energeticky výdatnej a zdravej potravine, ktorú konzumujeme nielen pri našich športových aktivitách.

 

Výživová hodnota sušeného mäsa závisí na kvalite použitého surového mäsa a na jeho spracovaní a prípadne použitej marináde. Sušené hovädzie mäso sa rozdeľuje podľa krájania a spracovanie na biltong a jerky.

Jerky je snáď už každému známe ako plátky sušeného mäsa, ide o spôsob severoamerický a nám Európanom asi viac uložený do povedomia. Slovo "JERKY" je odvodené od španielskeho "ch'arqui". Takto nazývali prví španielski kolonizátori plátky sušeného mäsa, ktoré si sušili na svojich lodiach.

Hovädzie Indiana Jerky

Hovädzie Indiana Jerky

Kuracie Indiana Jerky
Kuracie Indiana Jerky

Biltong patrí medzi tradičné úpravu mäsa v Afrike a na rozdiel od JERKY sa plátky mäsa nechajú tučnejšie a pri marinovaní sa do zmesi soli, vody a korenia pridáva aj hnedý ocot, ktorý úplne zmení štruktúru mäsa. Mäso sa krája až po usušení tzv. gilotínou na malé pásiky.

CRUGA ORIGINAL BEEF BILTONG

CRUGA ORIGINAL BEEF BILTONG

CRUGA CHILLI BEEF BILTONG
CRUGA CHILLI BEEF BILTONG

Po celom svete má sušené mäso priaznivcov, predovšetkým medzi športovcami ako sú napríklad kulturisti, cyklisti, horolezci, turisti, vodáci a mnohí ďalší. Mnoho fanúšikov sušeného mäsa sa nájde aj medzi ľuďmi žijúcimi zdravým životným štýlom, ale má svoje miesto i ako pochutina k poháru vína, piva, či pri sledovaní televízie.

 

V priebehu konzumácie sušeného mäsa sa nám zvyšuje bdelosť, zvlášť u vodičov.