Mrazom sušené ovocie (lyofilizované ovocie)

Blížiace sa kurzy
Kurz: "Koučing a self koučing v praxi života"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Kurz: "Komunikácia, rétorika a asertivita v praxi života"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Kurz: "SKVELÝ OBCHODNÍK | obchodné zručnosti a psychológia predaja"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Mrazom sušené ovocie (lyofolizované ovocie)

Ovocie je neoddeliteľnou súčasťou vyváženej stravy. Odporúča sa neustále – pri zostavovaní vyváženého jedálnička, počas choroby aj pri rekonvalescencii, pri predchádzaní chorobe, na podporu imunity alebo ako náhrada sladkostí pre prirodzenú sladkosť ovocia.

 

Odjakživa sa ľudia snažili uchovať ovocie čo najdlhšie po obratí. Niektoré druhy sa dajú uskladniť až do zimy, ale väčšina sezónneho ovocia má obmedzený čas na skladovanie čerstvého ovocia. A tak sa ovocie zavára, vyrábajú sa džemy a kandizuje. Všetko samozrejme s menším alebo väčším pridaním cukru.

 

A potom je tu sušenie ovocia. Sušením sa zastavujú všetky biochemické procesy a potláča sa rast mikroorganizmov. Je to najstarší spôsob úschovy ovocia založený na znížení obsahu vody na 18 až 20 %. Význam sušeného ovocia nie je ani tak v množstve zachovaných vitamínov, ako skôr v obsahu minerálnych látok a vlákniny. Sušené ovocie si napriek procesu sušenia zachováva potrebné minerály a jeho atraktivita sa zvyšuje najmä tým, že sa vďaka vylúčeniu vody ešte zvýraznia jeho chuťové vlastnosti. Takéto ovocie obsahuje veľké množstvo fruktózy a opačne, veľmi málo sacharózy, čo ho robí vhodným pre diéty.

Mrazom sušené jahody

Mrazom sušené jahody

Mrazom sušené marhule
Mrazom sušené marhule

Vedecký pokrok však prináša stále nové spôsoby ako zachovať identickú chuť ovocia a vitamínov. Mrazom sušené ovocie (lyofilizované) je 100% čisté ovocie sušené v špeciálnych komorách pri teplote - 60° C vo vákuu. Pre proces lyofilizácie sa používa hlboko zmrazené ovocie. Následný produkt je takmer identický s pôvodnou surovinou. Zachováva si farbu, chuť, arómu, minerály, vitamíny a takmer rovnakú veľkosť.

 

Chuť lyofilizovaného ovocia závisí na kvalite použitého čerstvého ovocia. Na výrobu 1 kg mrazom sušeného ovocia potrebujeme 7-10 kg čerstvého ovocia podľa druhu ovocia. Lyofilizované ovocie si zachováva až 98% nutričných hodnôt, arómu a prirodzenú sladkosť. Na rozdiel od ovocia sušeného teplom je mrazom sušené ovocie chrumkavé. Mrazom sušené ovocie je RAW, bez pridania cukru, neobsahuje lepok ani konzervanty, vhodné pre vegánov, GMO FREE, s vysokým obsahom prirodzených vitamínov.

Mrazom sušené maliny

Mrazom sušené maliny

Mrazom sušené čučoriedky
Mrazom sušené čučoriedky
2
Super článok
2
0
0
Nič moc
O autorovi
Martina Škrabanová Martina Škrabanová
Asistentka v maklérskej a softwérovej spoločnosti, rada čítam, tvorím, cestujem, rozširujem si obzor...
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť