Výťahy

Blížiace sa kurzy
Týždeň Rovnováhy na objavuj.com
Individuálne, Online kurz
Martin Lajprík
Začíname blogovať
Individuálne, Košice, Michalovce
Lukáš Mikulaško

Keď sa šliapanie po schodoch stáva druhoradým, prichádza reč o výťahoch. Tie môžeme z praktického hľadiska vymedziť ako časté miesto klebiet, „ohováračiek,“ prípadne iných bizarných a nie vždy verejnosti dostupných činov.

 

Rozlišujeme najmä dva druhy výťahov, a to „old school“ panelákové výťahy s maximálnou kapacitou 2,5 človeka a „new generation“ výťahy (v ktorých si pripadáš ako vo filme Starwars).

 

Ich porovnanie znázorňujú nasledujúce 2 obrázky:

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/236x/03/d5/10/03d510dfa342c69bfaa29e296cb9a4d7.jpg

http://affordablehousinginstitute.org/blogs/us/wp-content/uploads/crowded_elevator_bw.jpg

 

Na Slovensku však často nastáva priepasť medzi funkčnými výťahmi, určenými pre desiatky poschodí, so zrkadlom, s ktorými sa nestretneš nikde inde ako v americkom akčnom filme a našimi výťahmi, ktoré síce desiatky poschodí „neobsluhujú,“ ale za to majú aspoň desiatky rokov „odžité.“

 

Čo hovoria relácie

 

Uplatnenie výťahov v ľudskom živote dobre zhodnotil úryvok z relácie Kredenc, ktorého hlavná myšlienka vykresľuje, že mnoho smrteľníkov túto technológiu využíva hlavne ako dopravný prostriedok na preklenutie rozdielu medzi parkovacím miestom a pohodlím domova, ktorej cieľom je zamedziť akýkoľvek zvýšený pohyb. Pod touto vetou sa však skrýva aj hlbší význam, ktorý napovedá, že jediným pohybom, ktorý človek spraví, je z bytu do výťahu a od výťahu k autu, prípadne naopak.

 

Ako už autor naznačil, prejsť v dnešnej dobe 5 metrov bez využitia akéhokoľvek dopravného prostriedku je pre mnoho ľudí maratónom.

 

Náčrt reality

 

„Elevator is broken,“ „Nefunkčný výťah“ a podobné vety sa dokážu rýchlo stať tvojou nočnou morou, ak neobľubuješ chôdzu (čo silno pochybujem).

 

Extrém je, ak prídeš do budovy, ideš smerom ku výťahom a vrátnik už z diaľky na teba kričí: „Mám pre vás jednu dobrú a jednu zlú správu. Zlá je tá, že nejde ani jeden výťah.“ Ktorá je potom tá dobrá? „Máme 2 schodiská.“

 

Ak výťahy idú

 

V praxi sa vedia vyskytnúť aj prípady, že výťahy naozaj idú. Je s nimi spojených niekoľko zaujímavých situácií, ktoré aspoň čiastočne načrtnem.

 

Predstav si, že ideš výťahom a s tebou idú dve osoby ženského pohlavia s IQ možno 3-krát väčším ako počet poschodí budovy. V praxi sa môže vyskytnúť (a aj vyskytuje), že sa spustí dievčenská debata, pri ktorej tieto dve ženy (väčšinou slečny) začnú praktizovať ukážkové scénky ako z relácie „Aj múdry schybí“ alebo „Nikto nie je dokonalý.“ Niekedy si síce pripadám ako v škôlke, ale dá sa na tom zasmiať. Emócie teda nenechaj bokom a zasmej sa pokojne spolu s nimi.  

 

Ďalším zaujímavým prípadom je modelová situácia, ktorá sa snaží vyriešiť matematickú, resp. fyzikálnu hádanku, ktorej podstatou je vyriešiť, ako zmestiť do výťahu určeného pre 10 ľudí ich dvojnásobný počet. Z pohľadu racionalizácie táto úloha riešenie nemá, avšak z pohľadu slovenskej praxe pripúšťa riešenie minimálne jedno. Fyzici tvrdia, že niekedy sa dá maximálny počet ľudí vo výťahu zistiť jednoducho tak, že do neho hodíš 2 eurá a uvidíš, čo bude nasledovať.

 

V tomto prípade je výťah „natrieskaný“ a často sa stáva, že polovica ľudí vystúpi na druhom poschodí – z desiatich. Vyskytnú sa aj momenty, že sa v preplnenom výťahu začnú rozprávať ľudia. A nebodaj, ak sa na tom začnú ešte všetci smiať. Táto situácia si nezaslúži inú charakteristiku ako „make my day better.“

 

Ďalšou ukážkovou situáciou môže byť prípad, ak si vo výťahu a ponáhľaš sa. Ak sa ťa niekto bude snažiť cestou výťahom privolať na nejednom poschodí, verím, že skôr, ako výťah zastaví, začneš „mačkať“ tlačítko na zatváranie dverí. Samozrejme skôr, ako sa dvere otvoria.

 

Ako navrávajú trendy, máme tu aj skupinu „výťahovcov,“ ktorí preferujú po výstupe z tejto technológie stlačiť tlačítka všetkých poschodí. Väčšina to robí až po výstupe, sú však aj takí, ktorí ihneď po nástupe stlačia všetky tlačítka. Niet potom pochýb, že sú aj takí jedinci, ktorých vozenie vo výťahu naozaj baví. A možno by si za to aj priplatili.

 

Človek nikdy nevie, ale o pár rokov možno budú z výťahov majstrovstvá, ktorej víťazom bude ten, kto sa pri stlačení čo najviac tlačítok dostane v najrýchlejšom čase na určité poschodie.

18
Super článok
18
3
3
Nič moc
O autorovi
Peter Sagan Peter Sagan
Som študentom Ekonomickej univerzity v Bratislave a venujem sa obchodovaniu s komoditami (zlatom a kávou) a obchodovaniu na forexe.

Písanie článkov vidím ako skvelú možnosť sebarealizácie.
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Blížiace sa kurzy
Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť