Skúškové

Blížiace sa kurzy
Kurz: "Koučing a self koučing v praxi života"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Kurz: "Komunikácia, rétorika a asertivita v praxi života"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Kurz: "SKVELÝ OBCHODNÍK | obchodné zručnosti a psychológia predaja"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.

Aktuálna študentmi rozoberaná téma - skúškové.

 

Prvotné vymedzenie skráteného pojmu skúškové by sa mohlo chápať ako „čas určený na učenie sa a na prejdenie všetkými skúškami (najlepšie) na prvýkrát“, ale minimálne v lokálnej celoslovenskej rovine dochádza častokrát ku viacerým rozporom, čo ten pojem skutočne znamená.

 

Sú medzi nami jedinci, ktorí význam slova pochopili ako „športovú disciplínu, ktorej cieľom je spraviť skúšky zásadne až na opravnom termíne“, „vifonkoví“ jedinci (ktorí zbierajú zo skúšok samé Éčka) alebo ako ukazuje najnovší trend, jedinci, ktorých cieľom je pri minimálnej časovej aktivite za knihami a maximálnej časovej aktivite venovanej facebooku spraviť skúšky čo najrýchlejšie a ak „karma“ dovolí, aj na prvýkrát.

 

Drastické učenie

 

S nástupom informačných technológií sa pomaly (ale isto) dostáva Leninov známy výrok „učiť sa, učiť sa, učiť sa“ do pozadia a vzniká jeho nová, viac (pre študentov) praktická forma „mučiť sa, mučiť sa, mučiť sa“! Aj preto sa niet čo čudovať, že knihy idú do kúta a počet opúšťacích statusov na najznámejšej svetovej sociálnej sieti v tomto období vzrastá niekoľkokrát.

 

Učenie býva často zdĺhavý, nepríjemný proces, kedy ti kapacita tvojej hlavy neumožní do nej naliať potrebné vedomosti (preto niektorí realizujú variant číslo 2 - ak ti nejdú liať do hlavy vedomosti, treba naliať niečo do seba). Tvoj smútok môže takto rýchlo zmiznúť a výrobcovia alkoholu sa môžu tešiť z tučných ziskov.

Stane sa, že počas tohto pre teba nudného obdobia sa naučíš variť, piecť alebo si po roku konečne upraceš izbu, pretože ti je prednejšia akákoľvek iná činnosť ako samotný pohľad na skriptá (alebo „výcuc“).

 

6 : 1

 

Ak si študent/ka, mal/a by si poznať ten pocit, keď máš na naučenie sa na skúšku celý týždeň. Na čo by si mrhal/a toľkým časom, keď máš času ešte „habadééééééééj“. Prvý deň pre istotu prespíš, druhý deň sa ideš uliať do OC-čka, tretí deň s kamarátmi na pivko a tak ďalej.

Takto sa to vezie až po siedmy deň, ktorí ti už dáva poplašnú sirénu na učenie. Avšak nedodržal/a si svoju dennú dávku lenivosti, takže na pol dňa si dáš rande s facebookom a za druhú polku dňa... sa už aj tak nič nenaučíš. Ako by povedal jeden známy, potom prichádza fáza, kedy sa človek prestáva učiť a obracia sa na modlitby.

 

Keď skúška volá

 

Harmonogram študenta, ktorý má skúšku o 9-tej ráno, môže začínať nastavením budíka na 5-tu hodinu ráno. Nasleduje 1. fáza lenivosti a následne 2. fáza, čo má ako dôsledok to, že často „drichmeš“ ešte ďalšiu hodinu. Mala by nasledovať sprcha (ak nechceš na skúške „smrdkať“) a tipujem, že tak hodinu pred skúškou sa začneš zdôverovať kamarátovi facebooku, že učeniu si moc nedal/a. O 10-tej ti skúška skončí, o 11-tej už docestuješ vlakom domov (niektorí stíhajú aj o 10:30) a o 12-tej už vďaka tvojej internetovej nadmernej aktivite vie výsledok zo skúšky celé mesto.

 

Cesta autobusom

 

Predstav si situáciu, že ráno si sa nestihol/nestihla nič naučiť (hlavný účinkujúci je lenivosť) a jediný čas, ktorý máš na učenie, je ten strávený cestovaním autobusom.  

 

Všetko prebieha podľa plánu, v „buse“ chytíš „dobrého fleka,“ začneš sa učiť... ale keď tu zrazu na ďalšej zastávke nastúpi kamarát/ka, ktorý/á síce vidí, že sa máš učiť, ale aj tak si neodpustí adresovať ti minimálne 10 otázok za minútu. A vzdelávanie ide vo väčšine prípadov bokom.

 

 

Samotná (ústna) skúška

 

Ak má tvoja skúška ústny priebeh, verím, že ťa dokážu až 10-násobne viac rozhodiť vystresovaní spolužiaci (prípadne „spolufakulťáci,“ nech sa nechytáme za slová) ako samotný/á profesor/ka. Tí majú niekoľko jasných čŕt, ktoré rýchlo spoznáš:

 

  1. stále (a dookola) hovoria, že nič nevedia
  2. minimálne 10-krát za minútu si učivo zopakujú
  3. a medzitým sa 10-krát opustia

A aj tak častokrát odídu zo skúšky so slovami: „Jééééé, ja som dostal/a áčko“.

 

Môžu sa vyskytnúť aj momenty, že na výsledok zo skúšky musíš čakať (lebo po písomnej máš ešte ústnu skúšku). Čakáš 3 hodiny (čo je relatívne aj absolútne) celkom znesiteľné, ale keď sa dozvieš, že ďalšie 3 hodiny bude trvať ústna skúška (keďže vás tam je cez 30), ide ťa poraziť. Veď za 6 hodín, ktoré vtedy stráviš v škole, si už dávno mohol/mohla mať na facebooku napísaných 10 statusov.  

46
Super článok
46
11
11
Nič moc
O autorovi
Peter Sagan Peter Sagan
Som študentom Ekonomickej univerzity v Bratislave a venujem sa obchodovaniu s komoditami (zlatom a kávou) a obchodovaniu na forexe.

Písanie článkov vidím ako skvelú možnosť sebarealizácie.
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť