Španielčina čoraz viac priťahuje mladých ľudí

Blížiace sa kurzy

Vedieť cudzí jazyk je v dnešnej dobe takmer nevyhnutnosť. Existujú zamestnania, v ktorých sa už pri nástupe od uchádzača vyžaduje znalosť aspoň jednej cudzej reči. Aj čoraz viac študentov si vyberá cestu štúdia práve cez zahraničné školy, aby svoje skúsenosti zúžitkovali v ďalšom živote. Ktorý jazyk si ale vybrať?

 

Možno ste len človek s väčším množstvom voľného času. Ale možno ste študent, ktorý sa rozhoduje, čo ďalej a kde študovať. A možno ste vášnivý cestovateľ, ktorý chce spoznávať krajiny. Nech je to už akokoľvek, pri každej z týchto činností potrebujete vedieť cudzí jazyk.

 

Angličtina, ako univerzálny jazyk

 

Jazyk, pre ktorý sa mnohí rozhodnú, je angličtina. Hovorí sa, že ide o univerzálny jazyk, ktorým sa dohovoríte všade na svete. Ide o jazyk, s ktorým „nepohoríte“ ani pri pohovoroch a dorozumiete sa ním s obchodnými partnermi. Viete však, že pol miliardy ľudí hovorí španielsky?

 

So španielčinou sa dohovoríte aj v USA

 

Podľa prieskumov sa práve o tento jazyk začalo zaujímať čoraz viac ľudí a to nielen študentov. Španielsko má bohatú históriu a pri jeho návšteve budete chcieť cestu opäť zopakovať. Španielčinou sa ale dohovoríte nielen v Španielsku, ale v takmer celej Latinskej Amerike, dokonca aj v niektorých afrických štátoch a na Filipínach. Objavovanie týchto krajín vám preto určite uľahčí znalosť španielčiny. V Amerike je španielčina dokonca druhým najrozšírenejším jazykom, preto sa so španielčinou ani tu nemusíte obávať jazykových bariér.

 

Druhý najpoužívanejší jazyk sveta

 

Angličtina patrí medzi univerzálne jazyky, no španielčina je pre pol miliardu ľudí materinským jazykom, čím sa radí na druhé miesto najpoužívanejších jazykov na svete. Prvým je mandarínska čínština. Najväčšou motiváciou, najmä pre mladých ľudí, môže byť preto túžba nielen spoznať krásy španielskych krajín, ale aj ľudí. A španielčina vám k tomu môže pomôcť.

 

Románske jazyky sú Slovákom bližšie

 

Predtým, než sa nejaký jazyk začnete učiť, vás určite zaujíma, ako dlho sa ho budete musieť učiť, alebo aká je jeho náročnosť. Španielsky jazyk patrí medzi najľahšie jazyky sveta. Nie je to výmysel – každý, kto sa ho už začal učiť, vám to môže potvrdiť. Ide o to, že španielsky jazyk patrí medzi románske jazyky a to nám Slovákom značne uľahčuje jeho učenie sa. Španielčina, ako aj iné románske jazyky – napr. taliančina či francúzština – majú voľnejší slovosled vo vete, zatiaľ čo v angličtine ide o striktný slovosled. Vy tak pri jeho učení musíte poznať logiku tohto jazyka, prečo je to tak.

Reklama: susenemaso.sk | sušené mäso a ryby | mrazom sušené ovocie | orieškové maslá

Reklama: susenemaso.sk | sušené mäso a ryby | mrazom sušené ovocie | orieškové maslá

Učiť sa jazyk je individuálna záležitosť

 

Pri španielčine stačí, ak sa naučíte niekoľko pravidiel a systém, podľa ktorého sa časujú a tvoria slovesá. Samozrejme, nie každý má „hlavu“ na jazyky. Niekomu to ide ľahšie a niekto sa musí potrápiť viac. Existujú ľudia, ktorí môžu navštevovať kurz španielčiny, ovládať gramatiku a mať slovnú zásobu, no v praxi jazyk nevedia využiť. Naopak, iní nemusia mať také vedomosti, no aj to málo im postačí sa v cudzej krajine dohovoriť. Je to individuálna záležitosť, no každé vzdelávanie si vyžaduje čas. Ak okrem aktivity na jazykovom kurze pridáte aj samovzdelávanie doma, určite zvýšite svoje šance. Ak sa počas výučby španielskeho jazyka rozhodnete navštíviť aj niektorú zo španielsky hovoriacich krajín, môže vám to značne pomôcť. Poznať jazyk v praxi je totiž obrovské plus.

 

Ťažká, no pravidelná výslovnosť

 

Pre mnohých môže byť kameňom úrazu výslovnosť v španielčine. Ide o temperamentný jazyk, keďže Španieli majú temperament v krvi. Obsahuje veľa citosloviec, ktoré vám pomôžu vyjadriť vaše emócie. Mnohí si španielčinu vyberú práve pre jej zvučnosť. Na druhej strane, aj keď je výslovnosť ťažšia, je pravidelná. Preto sa pri učení stačí naučiť istý zvuk, ktorý môžete uplatniť aj pri ďalších slovách.

 

Románske jazyky sú prepojené

 

Už vyššie sme spomínali, že Slováci sa španielčinu ľahšie učia najmä preto, že ide o jeden z románskych jazykov. Preto, ak viete po španielsky, taliančina či portugalčina už pre vás nebude ťažký oriešok, keďže veľa slov majú spoločných práve so španielskym jazykom. Naopak, ak už ovládate niektorý z románskych jazykov, učiť sa španielsky vám pôjde ako po masle.

 

„Zlatá“ literatúra

 

Španielčina okrem krásnej prírody a bohatej histórie ponúka aj veľmi bohatú literatúru. Tá „najzlatšia“ je spájaná so spisovateľmi ako Cervantes či Calderón. Práve „zlatý vek“ španielskej literatúry si preto môžete so znalosťou španielčiny vychutnať aj v originále. Pre milovníkov literatúry tak pôjde o zážitok.

 

Spoznajte nielen jazyk, ale aj kultúru

 

Ak sa rozhodnete ho začať učiť, neoľutujete. Práve znalosťou tohto jazyka môžete spoznať mnohé zaujímavé zvyky či tradície tejto krajiny. Dôležité pri výučbe španielskeho, ale aj iného cudzieho jazyka, nie je len znalosť samotného „jazyka“, ale aj krajiny. Mali by ste vedieť, čo je “palleas”, či “arepa” alebo “flamenco”. Taktiež to, že rušenie počas siesty sa považuje za veľmi nezdvorilé, takisto ako prílišné chválenie sa. Španieli sú známi tým, že sa podhodnocujú. Pri stretnutí s nimi sa nezľaknite, keď vás objímu a pobozkajú na obe líca. Sú temperamentní a svoje city neskrývajú, naopak, dávajú ich najavo. To sa odráža nielen pri kontakte s nimi, ale aj v samotnom jazyku.

1
Super článok
1
0
0
Nič moc
O autorovi
Admin iamcool.sk Admin iamcool.sk
Buď aj ty autorom, buď cool. Vďaka kvalitnému obsahu, ktorý bude pre čitateľov prínosný si môžete vybudovať meno a osobnú značku.

Každý, kto niečo vie, to môže naučiť ďalších. Stačí vyhlásiť kurz, určiť minimálny počet účastníkov, určiť si cenu za svoj čas a know-how.
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Blížiace sa kurzy
Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť