Prečo je tak málo online kurzov v slovenčine

  • 23.04.2019
  • Linco
  • 0
  • 1576
  • 1
  • 0
Blížiace sa kurzy
Týždeň Rovnováhy na objavuj.com
Individuálne, Online kurz
Martin Lajprík
Začíname blogovať
Individuálne, Košice, Michalovce
Lukáš Mikulaško

Kým na svete existuje množstvo platforiem pre rôznorodé online kurzy a viaceré dáta naznačujú enormný rast tohto trhu, na Slovensku sa online vzdelávanie stále nachádza v plienkach. Je to zvláštne, pretože online vzdelávanie ponúka oproti klasickým kurzom obrovské výhody – sú pohodlné, šetria čas, je ich dostatočne široká ponuka a sú často aj neuveriteľne lacné.

 

Jedným z dôvodov ich nízkej popularity na Slovensku je, že tu máme pre ne príliš malý trh. Na svete hovorí slovenčinou len 5 miliónov ľudí a to je málo na to, aby boli firmy či jednotlivci motivovaní tvoriť v tomto jazyku internetové kurzy. Výroba online kurzu nie je vôbec lacná a jednoduchá. Vytvoriť kvalitné a profesionálne video niečo stojí a zaberie to aj desiatky hodín času. Je preto logické, že ľudia očakávajú primeranú návratnosť investície.

Prečo je tak málo online kurzov v slovenčine

Dnes je výhodnejšie využívať rôzne zahraničné platformy na tvorbu a uverejňovanie kurzov. Napríklad na Udemy sú dnes desaťtisíce kurzov. Samozrejme si to vyžaduje ovládať na výbornej úrovni angličtinu. Pre tích, ktorí nevedia dobre po anglicky, sú online kurzy prakticky nedostupnou možnosťou. Celkom rozvinutý je však tento trh v susednom Česku, kde sa online kurzy stávajú aj pre Slovákov relevantnou alternatívou. Ďalšou z možných ciest je, že postupne začnú pribúdať aspoň v tých kvalitnejších anglických kurzoch aj české alebo dokonca slovenské titulky. Napríklad obľúbená platforma Duolingo na výučbu cudzích jazykov takto zahrnula aj češtinu.  

 

Poďme sa teda ešte pozrieť na náš trh. Na Slovensku existuje napríklad projekt Kurzona. Jeho myšlienkou je, že lídri svojich profesií v ňom odovzdávajú svoje know-how. Nech je to myšlienka akokoľvek ušľachtilá, uvidíme, či si tu nájde svoje publikum. Aktuálne platforma ponúka len štyri kurzy – o podnikaní, fotografovaní, prezentačných zručnostiach a šachu. 

 

Celkovo teda môžeme povedať, že budúcnosť online vzdelávaniu na Slovensku nie je extra ružová, ak sem nepríde nejaký veľký boom. Skôr je reálnejšie, že čoraz viac ľudí, ktorí vedia anglicky, sa bude sústreďovať na zahraničné platformy, kde možno pribudnú aj pre nás zrozumiteľné titulky.

1
Super článok
1
0
0
Nič moc
O autorovi
Linco Linco
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Blížiace sa kurzy
Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť