Aké sú výhody a nevýhody bicyklovania?

 • 06.08.2018
 • Ferap
 • 1
 • 11364
 • 2
 • 0
Blížiace sa kurzy

Bicyklovanie je veľmi obľúbený šport, ktorý pomáha zdokonaľovať kondíciu a zlepšuje vaše zdravie, ale nezaobíde sa bez drobných nevýhod.

 

Vo všeobecnosti je tento šport zdravý, no nemusí byť vhodný pre všetkých. Popíšeme si najprv nevýhody a potom výhody bicyklovania, kde zistíte, či je cyklistika to pravé orechové aj pre vás.

 

Nevýhody bicyklovania

 

Má cyklistika aj nejaké nevýhody?

 

Myslite na to, že akákoľvek činnosť môže spôsobuje problémy, ak sa vykonáva nesprávne. Ale nezabúdajte, že cyklistika má obrovské množstvo výhod a navyše je to zábava, takže dúfame, že nevýhody vás neodradia od pravidelnej jazdy na bicykli.

 

Pravidelné bicyklovanie spôsobuje problémy najmä v týchto prípadoch:

 1. vaša pozícia pri jazde nie je správna
 2. výška sedla, výška rukoväte atď. nie sú nastavené podľa rozmerov vášho tela
 3. pravidelne jazdíte na plochách, ktoré nie sú vhodné pre bicykel
 4. nesprávne manipulujete s bicyklom alebo jazdíte príliš tvrdo

 

Môže bicyklovanie spôsobiť hemoroidy?

 

Pravidelné cvičenie síce zlepšuje trávenie, ale niektoré druhy cvikov môžu zhoršiť príznaky hemoroidov. Cyklistika často podráždi anus a spôsobí väčšiu bolesť a opuch inkriminovaného miesta. Sedenie na sedadle bicykla totiž vyvíja tlak na sedaciu oblasť. Omnoho horšie ako cyklistika je však posilňovanie s činkami (s veľkými váhami). Ak cvičíte s váhami dochádza k napínaniu spodnej časti chrbta, čo môže zhoršiť hemoroidy. Ak máte zlatú žilu, odporúčajú sa skôr aktivity ako beh, chôdza, plávanie, jogy a pod.

 

Treba spomenúť, že cyklistika zhoršuje príznaky iba už prítomných hemoroidov. To znamená, že ich nemôžete dostať z jazdy na bicykli.

 

Ak máte hemoroidy, je dôležité, aby vaše sedadlo bolo pohodlné. Nepohodlné sedadlo totiž vedie k zvýšeniu tlaku, ktoré vedie k obmedzenému zásobovaniu krvi v oblasti rekta.

 

Medzi ďalšie opatrenia, ktoré môžete podniknúť patria:

 1. Použite krémy na liečbu zápalu a taktiež voľnopredajné tabletky na hemoroidy, ktoré zamedzujú vzniku zápalov, zmierňujú opuch a spevňujú žilovú stenu.
 2. Majte dobre nastavené a mäkké sedadlo. Pri nastavovaní sedadla na bicykli sa uistite, že je pre vás vhodné. Tiež je rozumné zabezpečiť extra výplň na sedadle - tá zabraňuje nadmernému treniu, ktoré môže zhoršiť hemoroidy.
 3. Pred cvičením namočte análny priestor teplou vodou. Namáčanie zvýši prietok krvi a má upokojujúci účinok. Zvýšenie prietoku krvi zmierňuje bolesť a zápal.
 4. Ak máte hemoroidy v závažnejšom štádiu, vynechajte na chvíľu bicyklovanie. Sústreďte sa na ich čo najrýchlejšie vyliečenie, aby ste sa mohli čo najskôr vrátiť späť na bicykel.
 5. Dodržiavajte pitný režim počas celého tréningu. Dehydratácia môže vysušiť pokožku. To vedie k nadmernému treniu, čo môže vyústiť v pretrhnutie krvných ciev a následné krvácanie.

 

Bolesť spodného chrbta

 

Práve bolesť spodného chrbta je bežný problém u cyklistov všetkých vekových kategórií. Avšak za túto bolesť je často zodpovedný sám cyklista. Ak už tento problém máte, neváhajte navštíviť niektoré dobré rehabilitačné centrum, kde vám pomôžu zbaviť sa bolesti.

 

Veľa cyklistov jazdí na bicykloch, ktoré sú pre nich príliš veľké alebo majú zle nastavenú výšku volantu, sedadla a pod. Iné skupiny, ktoré trápi bolesť chrbta nemajú dostatočnú flexibilitu (napríklad v hamstringoch) alebo im chýba potrebná sila v stredovej časti tela.

 

Ak chcete urobiť niečo pre svoje zdravie, zastavte sa v servise, kde vám bicykel nastavia presne podľa vašej postavy.

 

Tiež váš štýl jazdy môže hrať rolu pri spôsobovaní bolesti. Objavuje sa najmä u cyklistov, ktorí obľubujú vysoké prevody, obzvlášť do kopca. Vtedy totiž dochádza ku zmene uhlu chrbta k bicyklu, čo môže vyústiť vo zvýšené namáhanie chrbta. Odporúčame preto striedanie pozícií pri stúpaní, napr. tým, že postavíte a zmeníte uhol chrbta najmä počas dlhých jázd alebo stúpania.

 

Iné dôvody

 

Bicyklovanie je dosť závislé od počasia, a preto si treba počkať na slnečné dni. Nebezpečenstvo môžu predstavovať aj nepozorní vodiči. Preto nezabúdajte vždy nosiť prilbu a reflexné prvky.

 

Aj keď je cyklistika vo väčšine prípadov veľmi cenovo dostupná, niekedy sa náklady na vybavenie môžu vyšplhať vysoko. Ak chcete ušetriť, môžete bicykel nakúpiť v bazári a neinvestujte do zbytočne drahého vybavenia.

 

Výhody bicyklovania

 

Samozrejme, že výhody bicyklovania (najmä ak ho vykonávate správne) vysoko prevyšujú nevýhody. Preto sa na ne pozrieme bližšie:

 

Zdravie srdca

 

Bicyklovania je skvelé pre vaše srdce. Jedna vedecká štúdia, ktorá trvala až päť rokov, sledovala fyzickú aktivitu 1500 zúčastnených osôb. Tí, ktorí sa fyzickým aktivitám (ako bicyklovanie, beh a pod.) venoval