Aké sú výhody a nevýhody bicyklovania?

 • 06.08.2018
 • Ferap
 • 1
 • 10553
 • 2
 • 0
Blížiace sa kurzy
Kurz: "Koučing a self koučing v praxi života"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Kurz: "Komunikácia, rétorika a asertivita v praxi života"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Kurz: "SKVELÝ OBCHODNÍK | obchodné zručnosti a psychológia predaja"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.

Bicyklovanie je veľmi obľúbený šport, ktorý pomáha zdokonaľovať kondíciu a zlepšuje vaše zdravie, ale nezaobíde sa bez drobných nevýhod.

 

Vo všeobecnosti je tento šport zdravý, no nemusí byť vhodný pre všetkých. Popíšeme si najprv nevýhody a potom výhody bicyklovania, kde zistíte, či je cyklistika to pravé orechové aj pre vás.

 

Nevýhody bicyklovania

 

Má cyklistika aj nejaké nevýhody?

 

Myslite na to, že akákoľvek činnosť môže spôsobuje problémy, ak sa vykonáva nesprávne. Ale nezabúdajte, že cyklistika má obrovské množstvo výhod a navyše je to zábava, takže dúfame, že nevýhody vás neodradia od pravidelnej jazdy na bicykli.

 

Pravidelné bicyklovanie spôsobuje problémy najmä v týchto prípadoch:

 1. vaša pozícia pri jazde nie je správna
 2. výška sedla, výška rukoväte atď. nie sú nastavené podľa rozmerov vášho tela
 3. pravidelne jazdíte na plochách, ktoré nie sú vhodné pre bicykel
 4. nesprávne manipulujete s bicyklom alebo jazdíte príliš tvrdo

 

Môže bicyklovanie spôsobiť hemoroidy?

 

Pravidelné cvičenie síce zlepšuje trávenie, ale niektoré druhy cvikov môžu zhoršiť príznaky hemoroidov. Cyklistika často podráždi anus a spôsobí väčšiu bolesť a opuch inkriminovaného miesta. Sedenie na sedadle bicykla totiž vyvíja tlak na sedaciu oblasť. Omnoho horšie ako cyklistika je však posilňovanie s činkami (s veľkými váhami). Ak cvičíte s váhami dochádza k napínaniu spodnej časti chrbta, čo môže zhoršiť hemoroidy. Ak máte zlatú žilu, odporúčajú sa skôr aktivity ako beh, chôdza, plávanie, jogy a pod.

 

Treba spomenúť, že cyklistika zhoršuje príznaky iba už prítomných hemoroidov. To znamená, že ich nemôžete dostať z jazdy na bicykli.

 

Ak máte hemoroidy, je dôležité, aby vaše sedadlo bolo pohodlné. Nepohodlné sedadlo totiž vedie k zvýšeniu tlaku, ktoré vedie k obmedzenému zásobovaniu krvi v oblasti rekta.

 

Medzi ďalšie opatrenia, ktoré môžete podniknúť patria:

 1. Použite krémy na liečbu zápalu a taktiež voľnopredajné tabletky na hemoroidy, ktoré zamedzujú vzniku zápalov, zmierňujú opuch a spevňujú žilovú stenu.
 2. Majte dobre nastavené a mäkké sedadlo. Pri nastavovaní sedadla na bicykli sa uistite, že je pre vás vhodné. Tiež je rozumné zabezpečiť extra výplň na sedadle - tá zabraňuje nadmernému treniu, ktoré môže zhoršiť hemoroidy.
 3. Pred cvičením namočte análny priestor teplou vodou. Namáčanie zvýši prietok krvi a má upokojujúci účinok. Zvýšenie prietoku krvi zmierňuje bolesť a zápal.
 4. Ak máte hemoroidy v závažnejšom štádiu, vynechajte na chvíľu bicyklovanie. Sústreďte sa na ich čo najrýchlejšie vyliečenie, aby ste sa mohli čo najskôr vrátiť späť na bicykel.
 5. Dodržiavajte pitný režim počas celého tréningu. Dehydratácia môže vysušiť pokožku. To vedie k nadmernému treniu, čo môže vyústiť v pretrhnutie krvných ciev a následné krvácanie.

 

Bolesť spodného chrbta

 

Práve bolesť spodného chrbta je bežný problém u cyklistov všetkých vekových kategórií. Avšak za túto bolesť je často zodpovedný sám cyklista. Ak už tento problém máte, neváhajte navštíviť niektoré dobré rehabilitačné centrum, kde vám pomôžu zbaviť sa bolesti.

 

Veľa cyklistov jazdí na bicykloch, ktoré sú pre nich príliš veľké alebo majú zle nastavenú výšku volantu, sedadla a pod. Iné skupiny, ktoré trápi bolesť chrbta nemajú dostatočnú flexibilitu (napríklad v hamstringoch) alebo im chýba potrebná sila v stredovej časti tela.

 

Ak chcete urobiť niečo pre svoje zdravie, zastavte sa v servise, kde vám bicykel nastavia presne podľa vašej postavy.

 

Tiež váš štýl jazdy môže hrať rolu pri spôsobovaní bolesti. Objavuje sa najmä u cyklistov, ktorí obľubujú vysoké prevody, obzvlášť do kopca. Vtedy totiž dochádza ku zmene uhlu chrbta k bicyklu, čo môže vyústiť vo zvýšené namáhanie chrbta. Odporúčame preto striedanie pozícií pri stúpaní, napr. tým, že postavíte a zmeníte uhol chrbta najmä počas dlhých jázd alebo stúpania.

 

Iné dôvody

 

Bicyklovanie je dosť závislé od počasia, a preto si treba počkať na slnečné dni. Nebezpečenstvo môžu predstavovať aj nepozorní vodiči. Preto nezabúdajte vždy nosiť prilbu a reflexné prvky.

 

Aj keď je cyklistika vo väčšine prípadov veľmi cenovo dostupná, niekedy sa náklady na vybavenie môžu vyšplhať vysoko. Ak chcete ušetriť, môžete bicykel nakúpiť v bazári a neinvestujte do zbytočne drahého vybavenia.

 

Výhody bicyklovania

 

Samozrejme, že výhody bicyklovania (najmä ak ho vykonávate správne) vysoko prevyšujú nevýhody. Preto sa na ne pozrieme bližšie:

 

Zdravie srdca

 

Bicyklovania je skvelé pre vaše srdce. Jedna vedecká štúdia, ktorá trvala až päť rokov, sledovala fyzickú aktivitu 1500 zúčastnených osôb. Tí, ktorí sa fyzickým aktivitám (ako bicyklovanie, beh a pod.) venovali denne, mali o 31 % nižšiu pravdepodobnosť výskytu vysokého krvného tlaku v porovnaní s tými, ktorí nešportovali.

 

Strata tuku

 

Nie je žiadnym prekvapením, že práve strata hmotnosti je jedným z veľkých plus pravidelného bicyklovania. Bicyklovanie vo vyššej rýchlosti môže výrazne napomôcť spaľovaniu kalórií. Napr. osoba, ktorá má hmotnosť 70 kg je schopná v prípade, že ide rýchlosťou 20 km/h za polhodinu spáliť až 298 kalórií.

 

V médiách často počujeme, že diéta je jediný spôsob, ako sa zbaviť tuku. Ale veda dokazuje opak. Nedávna štúdia dokázala, že v prípade starších žien, s diabetom bolo u nich možné znížiť množstvo viscerálneho tuku len v prípade, že spoločne s diétou sa venovali aj cvičeniu. Táto istá skutočnosť sa neskôr potvrdila aj u mladších žien.

 

Rýchlejšia regenerácia zranení

 

Aj v tomto prípade bola vykonaná štúdia. Venovala sa starším pacientom s bolesťou kolena a osteoartritídou. Po zavedení pravidelného bicyklovania do ich bežnej rutiny skutočne po nejakej dobe došlo ku zlepšeniu ich stavu.

 

Táto výhoda sa rovnako dá aplikovať aj na ostatné vekové kategórie. Cyklistika je často odporúčaná ľuďom, ktorých trápi bolesť kĺbov alebo trpia nadváhou. Tieto skupiny sa môžu cítiť pohodlnejšie pri jazde na bicykli ako pri iných fyzicky náročných aktivitách (beh, basketbal a iné športy) pretože spôsobuje menší nápor na chrbát, bedrá, kolená a členky.

 

Záver

 

Aj keď bicykel je pre mnohých ľudí koníčkom (poprípade dopravným prostriedkom), má aj zopár nevýhod. Medzi ne patria napríklad to, že musíte zvážiť bezpečnosť oblasti v ktorej žijete alebo váš fyzický stav. Takáto forma prepravy teda nemusí byť vhodná pre všetkých. Avšak bicyklovanie ako formu športovej aktivity vrelo odporúčame, pričom dbajte na to, aby nebolo jediným cvičením, ktoré vykonávate.

 

Zdroje:

bicycling

active

2
Super článok
2
0
0
Nič moc
O autorovi
Ferap Ferap
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Juraj Jurik
Juraj Jurik, 01.07.2019 o 14:20
Tak ako každý pohyb si aj šport môže v určitej miere vyberať daň na zdraví. Na jednej strane je šport veľmi prospešný a na druhú môže človkěku občas aj uškodiť viď. vyššie v článku. Ak človek berie šport trochu vážne, tak je potom aj dôležité správe telo regenerovať. Odporučíme sa pred výkonom poriadne rozohriať a rozcvičiť. Po výkon sa pretiahnuť a dbať tiež na vhodnú stravu. V niektorých prípadoch ak začnú nejaké ďalšie problémy napr. Ako je to tu u kolesá s chrbtom tak by som odporučil aj rehabilitáciu pomocou liečebné metódy magnetoterapie (https://zivotbezbolesti.sk/bolesti-krcnej-chrbtice/). Má výborné regeneračné účinky. Môžete taky vyskúšať a popýtať sa na to u svojho doktora. Existujú u rôzne druhy kĺbovej výživy, ale minerály z nich väčšinu telo nedokáže ani správne ku kĺbom doručiť a môže to trvať aj mesiace než sa účinok dostaví. Hojivé krémy sa dajú použiť, ale tiež zmierni bolesť len dočasne.
Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť