Ako sa ľuďom kradne les

Blížiace sa kurzy
Týždeň Rovnováhy na objavuj.com
Individuálne, Online kurz
Martin Lajprík
Začíname blogovať
Individuálne, Košice, Michalovce
Lukáš Mikulaško
Trenčiansky les

Trenčín! Moje rodné, milované mesto vlastní vzácnosť, ktorá zas a znova vlieva život do duše človeka... prináša pokoj, čistú hlavu... prináša spojenie človeka s prírodou. Brezina je názov lesa, ktorý sa rozprestiera priamo v centre mesta a obklopuje ďalšiu vzácnosť, na ktorú sme my, Trenčania takí hrdí. Hrad. 

 

No z tohto lesa nám pomaly, ale isto ubúda. Tam, kde sa moje túlavé nohy mohli ešte donedávna prechádzať pomedzi stromy, najskôr niekto zatĺkol ceduľu s nápisom: Zákaz vstupu! Súkromný pozemok. V súčasnej dobe tam už reálne stoja obrovské múry novostavby... drevo z krásnych vysokých stromov sa zrejme zmenilo na popol. 

 

A ďalší podobný prevod nášho spoločného vlastníctva, časti z nášho lesa do rúk súkromnej osoby bol schválený 28.septembra vedením mesta Trenčín. Dobre zakuklený pod rúškom stupídneho odoberania čestného občianstva J. V. Stalinovi, ktorému podľa slov pána poslanca Miloša Mičegu pravdepodobne odobrali niečo, čo nikdy neprijal... Pán Rybníček zo seba celkom slušne urobil totálneho blázna, rozkrikujúc sa pred kamerami ako ten zdrap papiera, na ktorom je čierne na bielom, že Stalin už viac nie je čestným občanom mesta Trenčín pošle na veľvyslanectvo RF. Snáď tu netreba zvlášť zdôrazňovať čo si s ním vytrú na spomínanom veľvyslanectve. Je im to tak srdečne jedno, zatiaľ čo nám by veru nemalo byť ukradnuté, ktorá armáda, ľudia ktorej krajiny a pod vedením ktorého človeka oslobodili naše milované mesto.

Lesopark Brezina

Trenčania, Slováci... Toto je len jeden z mnohých prípadov, kedy ľudia, ktorí majú viesť mestá, krajiny, alebo aj celý svet strácajú morálne hodnoty, pretože ich modlou ktorej sa klaňajú sa stali peniaze. Keby tomu tak nebolo, tak by napríklad u nás v Trenčíne nemohli zabudnúť na územný plán, ktorý si do roka 2030 vytýčili, v ktorom jasne stojí, že sa zamerajú na zachovanie a rekonštrukciu lesoparku Brezina. Nie na jeho postupné ničenie salámovým spôsobom... Tu kúštik, tam kúštik a nikto si nič nevšimne. 

 

Chcela by som týmto článkom apelovať hlavne na mojich rodákov Trenčanov. Netvárme sa, že sa nič nedeje, pretože sa deje. Nemávajme nad tým rukou  s povzdychom, že aj tak s tým nič neurobíme, nič nezmôžeme. Ale áno, zmôžeme... Môžeme sa predsa proti tomu spojiť. Nie je nič viac ako ľud, ktorý dokáže spoločne zakričať: „Od dnes nám už nebudete rúbať tento les!“ 

 

Les, stromy to sú pľúca človeka. Sme neodmysliteľne spojení s prírodou. Z duchovného hľadiska symbolizujú spojenie medzi nebom a zemou... Korene majú pevne ukotvené v zemi, zatiaľ čo koruna im siaha do nebies. Nenechajme si viac ukrajovať z tej naše oázy šťastia a pokoja, pretože sa jedného dňa môžeme zobudiť so zistením, že jej už viac niet. Podobne ako bola so zemou zrovnaná naša krásna letná plaváreň, na ktorú sme boli tiež právom hrdí. I vtedy nás balamutili ako nám ju vynahradia novou, lepšou a krajšou... a my už dnes všetci dobre vieme ako to dopadlo. Nespime! V súčasnej dobe sa už javí naša poddajnosť ako vyslovená hlúposť, a preto nemajme strach nahlas povedať čo si naozaj myslíme.

Príroda, na rozdiel od človeka, svoje zákony neporušuje.

Leonadro Da Vinci 

74
Super článok
74
1
1
Nič moc
O autorovi
Michaela Michelová Michaela Michelová
Narodila som sa s divokou krvou v žilách... Celé roky som si myslela, že ma nikto nedokáže skrotiť... až som si jedného krásneho dňa uvedomila, že som skrotila sama seba :)
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Pancho villa
Pancho villa, 28.10.2016 o 19:10
Celkom vtipne opisané. Iste nacim Slovac burcovat, aby si svoje branila.

- Iba jednu poznamku na margo "oslobodenie" sovietskou armadou. Ta nas totiz "oslobodila" aj od nasej statnosti, teda od 1. SR. a tym zabetonovala opät do takého totalitného statneho utvaru s ktorym nasi predkovia mali uz pred tym 20-rocné zlé skusenosti. Nuz a nakoniec to vyustilo do bolsevicko-partizanského teroru...

- Ostatne asi pred 15 az 20-timi rokmi uverejnili v casopise Slovenka Bystricanky svoje reminiscencie na "oslobodenie" v Banskej Bystrici. Miestni cekoslovakisti, komunisti, partizani a sympatizanti sovietskych vojakov usporiadali po velkom nadseni, slavnostnom privitani aj paradné pohostenie "osloboditelom". Tam sa iste aj dost vypilo a potom prisli na rad dcérenky a aj manzelky hostitelov: Dobyvatelia boli brutalni, vraj sotva jedna z nich usla znasilneniu. Iste o to väcsie bolo potom sklamanie z takého "oslobodenia" u obyvatelov Banskej Bystrice: Skoro z neho vytriezveli !

Zo vsetkého vyplynie ponaucenie, ze pretransfomovavat dnesné celkom opravnené sympatie do roku 1945 je neadekvatné a potom aj ahistorické.
Terezkaterka
Terezkaterka, 29.10.2016 o 14:47
Milý Pancho Od našej štátnosti sme oslobodení dnes spolkom EÚ. Počas totality sme boli zabetónovaní tak, že sa postavili státisíce bytov pre obyvateľov, ktoré štát, čiže totalita rozdávala zadarmo. Zákony platili 40 rokov nie, ako dnes každá vláda a neviem ani koľko ich za 25 rokov bolo, mení všetky zákony. Či je to školský, zdravotný, alebo zákonník práce a stále sú s prepáčením na ho.no. No a teror a diktát tu máme dnes. Nie len u nás, ale v celej Európe.
Blížiace sa kurzy
Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť