Úspech a jeho atribúty

Blížiace sa kurzy
Kurz: "Koučing a self koučing v praxi života"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Kurz: "Komunikácia, rétorika a asertivita v praxi života"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Kurz: "SKVELÝ OBCHODNÍK | obchodné zručnosti a psychológia predaja"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.

Úspech – tento pojem má síce viacero definícií, ale myslím si, že mnoho ľudí presne definovať úspech nedokáže. Je vymedzený peniazmi? Je vymedzený voľným časom? Je vymedzený tým, či robíme skutočne to, čo nás baví?

 

Internetový prehliadač mi poskytol informácie, že úspech môže byť „výsledkom nejakého snaženia.“ Iná definícia znie, že je to „stav, keď môžeme robiť aspoň zhruba to, čo chceme a pritom na to máme peniaze.“ Iná definícia tvrdí, že úspech je „uspokojivé dosiahnutie hodnotného cieľa.“

 

Aby som nečerpal iba z internetových zdrojov, opýtal som sa viacerých podnikateľov. Úspech mi definovali ako „robiť to, čo nás úprimne baví a napĺňa a čo by nás bavilo aj bez toho, keby existovali peniaze.“ alebo "dosahovať neustále svoje ciele a plniť si svoje sny, byť spokojný so sebou samým a životom.“ A iný názor hovorí, že úspech je stav, ak „robíme to, čo nás baví a ak nás to nebaví, nemá zmysel sa tým zapodievať.“

 

Čo však úspechom skutočne môže byť?

 

Peniaze?

 

Ako si môžeme všimnúť z viacerých definícií, spomína sa v nich aj finančná stránka úspechu. Je úspech spojený iba s peniazmi? Môže byť. Pre niektorých ľudí, v ktorých evokuje, že byť úspešným znamená zarábať určitú, vysokú sumu peňazí, prípadne byť finančne nezávislým.

 

Dosiahnutie určitého cieľa?

 

V definíciách je tak isto zakomponované určité dosiahnutie nášho vysnívaného cieľa. Možno teda povedať, že úspešný človek je ten, ktorý dosiahne svoj cieľ? Pravdepodobne áno, pretože úspech predstavuje to, že dosiahol to, čo dosiahnuť chcel.

 

Robiť to, čo nás baví?

 

A taktiež to môže byť vykonávanie takej činnosti alebo aktivity, ktorá nás jednoducho baví. Robíme presne to, čo robiť chceme, čo nám ide a čo robíme radi.

 

Individuálne ciele

 

Ako možno vidieť, pri rôznych ľuďoch je pojem úspech definovaný individuálne. Nemožno povedať, že niekto má pravdu a niekto nemá, pretože otázka nie je konkrétna. Ide iba o všeobecnú odpoveď, ale pritom skonkretizovanú, pretože každý z týchto definícií tvrdí, čo znamená úspech pre daného človeka a na akú oblasť sa zameriava.

 

Úspech môže byť chápaný v rôznom časovom období a v rôznej veľkosti. Pri časovom období môže niekto o sebe povedať napríklad, že bol úspešný iba posledný týždeň. Ďalšie 2 mesiace sa už za úspešného človeka nepovažuje.

 

Tak isto do toho zasahuje aj veľkosť cieľov. Ak má niekto ako úspech definovaný stať sa majstrom Európy v určitom športe, napríklad lyžovaní, vyhrať určitý lokálny závod v lyžovaní je pre neho iba čiastkovým cieľom. Ak ho dosiahne, podporí ho to dosiahnuť finálne úspech, ale stále ho nedosiahol.

Investičné zlato a striebro, skutočná istota v neistých časoch

Investičné zlato a striebro, skutočná istota v neistých časoch

ŽIVOTNÝ ÚSPECH

 

Ako sme videli, úspech teda môže byť spravidla vyjadrený akokoľvek a tiež za rôzny čas, v rôznej veľkosti a pod. Použijem znovu čiastkové úspechy, na ktoré som sa zameral. Ak sa nad tým zamyslíme, všetky ciele, úplne všetky... sú iba tie čiastkové. Jeden jediný z nich je hlavný a to konkrétne ten životný. Životný cieľ je tým hlavným cieľom, ktorý máme a preň sme v podstate k dispozícii na tejto planéte. A preto som sa zameral práve na podnikateľov. Myslím si, že sú to ľudia, ktorí majú k týmto cieľom možno najbližšie. A preto ak spriemerujem všetky uvedené ciele a definície úspechu, vznikne ich hlavný životný úspech.

 

Možno si kladiete otázku, prečo práve podnikatelia? Veľa cieľov limituje práve finančná stránka. A tú podnikatelia spĺňajú. Podľa môjho názoru je to fakt, že odpoveďou na odpovede rôznych otázok sú v 95 percentách práve peniaze. Určite mi môžete v tomto smere čiastočne argumentovať, ale väčšinou je to tak. Či si to pripustíme alebo nie. Veľa našich úspechov limituje práve finančná stránka.

 

A ak už aj máme nejaký ten úspech definovaný a splnený, podľa môjho názoru to nestačí. Pre úspešného človeka by mali po dosiahnutí jedného úspechu nasledovať ďalšie, ešte vyššie úspechy. Ak je pre niekoho úspechom stať sa víťazom pretekov v lyžovaní na lokálnej úrovni a podarí sa mu to, „latka“ úspechu by sa mala navýšiť. Svoj úspech už síce dosiahol, ale môže ho ešte prekonať. Napríklad stať sa víťazom národných pretekov. Následne európskych, svetových a pod. Analogicky aj pri podnikateľoch – dosiahnuť raz vysnívaný úspech, napríklad kvantitatívne finančne vyjadrený, nestačí. Ale postupne ho navyšovať a postupne sa v tejto oblasti zdokonaľovať. Čo však môže byť reálnym úspechom, je napríklad ten, že sa ráno zobudíme a môžeme robiť počas celého dňa to, čo robiť chcem a čo nás baví.

 

Každý si teda môžeme položiť otázku – čo je pre nás životným úspechom a ak ho raz dosiahneme, ako ho budeme navyšovať?

4
Super článok
4
0
0
Nič moc
O autorovi
Peter Sagan Peter Sagan
Som študentom Ekonomickej univerzity v Bratislave a venujem sa obchodovaniu s komoditami (zlatom a kávou) a obchodovaniu na forexe.

Písanie článkov vidím ako skvelú možnosť sebarealizácie.
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť