Spoznať človeka za 5 minút? Prečo nie!

Blížiace sa kurzy

Spoznať človeka za 5 minút? Prečo nie!

 

Nedávno sa mi dostal do rúk text, ktorý sľuboval prečítanie človeka za pár minút. Po jeho dôkladnom naštudovaní som sa rozhodla vyskúšať ho v praxi. Podrobila som niekoľko kamarátov a menej známych ľudí jeho skúške. Výsledky ma celkom prekvapili. Moja osobná úspešnosť je veľmi vysoká. Najväčším problémom bolo správne zhodnotiť výsledky.

 

V dnešnom článku vám opíšem túto metódu a následne vysvetlím, ako som ju použila a vyhodnotila na svojom „testovacom subjekte“.

Najskôr si ho vyskúšajte na sebe. Vezmite si toľko času, koľko potrebujete:

 

Chcem, aby ste si predstavili púšť. Piesok všade až kam dovidíte. Zrazu zbadáte kocku.

Opíšte ju. Ako vyzerá? Aká je veľká? Z čoho je vytvorená? Kde presne sa nachádza? V akom je vzťahu k púšti?

 

Následne vidíte rebrík. Ako vyzerá? Z akého materiálu je vyrobený? V akom vzťahu je ku kocke? Aký je veľký?

 

Vašou ďalšou úlohou je predstaviť si koňa. Máte? Nejaký špecifický druh alebo farba? Kde sa nachádza a najmä, čo robí? Má na sebe opraty?

 

Teraz sa pred vami rozprestierajú kvety. Koľko ich je? Aký je to druh? Opíšte ich aj v rámci vzťahu ku kocke.

 

A konečne, posledná otázka. V púšti prebieha búrka. Aký je to typ búrky? Je blízko alebo ďaleko? Približuje sa? Ako sa v nej cítite? Ako sa v nej cítia kôň, kvety, kocka alebo rebrík?

 

Máte? V tomto teste neexistujú správne a nesprávne odpovede. Iba tie vaše a ich interpretácia.

martinus.sk

Môj „testovací subjekt“ odpovedal nasledovne:

 

„Kocka je uprostred púšte. Je to rubiková kocka, bielo-modro-červeno-žltá, veľká asi ako auto. Rebrík je opretý o kocku, rovnako veľký, aby som na neho mohol vyliezť. Drevený, svetlohnedý. Môj kôň je hnedý mustang bez sedla, blízko kocky a čaká, kým odídeme. Vidím oázu s palmami, trávou a malým jazierkom uprostred. Prebieha tu piesočná búrka. Vietor je veľmi silný a nie je vidieť ani na krok. Dýcha sa mi ťažko a nemôžem sa pohnúť. Piesok ma reže a dostáva sa do pľúc a očí.“

 

Aká je interpretácia?

 

Kocka predstavuje Vás. Jej veľkosť rozpráva o veľkosti vášho ega. To, kde sa nachádza hovorí, ako veľmi pri zemi sa držíte. Ak si niekto predstaví kocku lietať, aj jeho myseľ bude v oblakoch. Materiál vypovedá o tom, nakoľko ste otvorený.

Trik spočíva v tom, že keď niekoho požiadate, aby si na reálnom podklade predstavil niečo nereálne, zvykne do toho preniesť seba.

V našom prípade by interpretácia vyzerala asi takto: Máš dosť veľké ego a si veľmi zložitá osobnosť. Napriek všetkému čo ukazuješ svetu, nie je ľahké ťa rozlúštiť a mnohokrát to nezvládneš ani ty sám.

 

Rebrík reprezentuje vašich kamarátov. V akom vzťahu je ku kocke vypovedá o vašich vzťahoch a ako ich vnímate.

Naša interpretácia: Tvoji priatelia sú na tebe závislí, ale sú to dobrí ľudia (pretože materiál bolo drevo – čo si ľudia spájajú s teplom a príjemnými vecami a bolo svetlej farby).

 

Kôň reprezentuje vášho vysnívaného partnera. Druh reprezentuje to, čo chcete. Biely rozprávkový kôň vypovedá o princovi Krasoňovi/princeznej, ale niektorí ľudia ponímajú koňa reálnejšie a predstavia si hnedú klasiku. V akom vzťahu je ku kocke bude vypovedať o tom, v akom vzťahu je k vám.

 

Naša interpretácia by mohla vyzerať nasledovne: Hnedý mustang bez sedla bude niekto veľmi odviazaný a voľný, s kým budeš môcť odísť kam len budeš chcieť a bude ťa všade nasledovať.

 

Kvety reprezentujú deti. Ich počet bude vypovedať o počtu detí, ktoré žena/muž chce alebo o ktoré sa chce starať. Niektorí ľudia majú jeden malý kvietok, iní plnú lúku.

 

Naša interpretácia: Predstavil si si oázu s palmami a trávou v púšti, čo je veľmi reálna predstava. Predpokladám, že nad deťmi si už dosť uvažoval, aj keď asi nemáš jasno v tom koľko a aké budú.

 

Búrka reprezentuje životnú situáciu, v ktorej sa práve nachádzate. Prebieha v diaľke? Potom sa vás moc netýka. Ste uprostred? Potom pravdepodobne máte problém, ktorý vám nedá spávať.

 

Naša interpretácia vyzerá asi takto: Je toho na teba priveľa a máš pocit, že nemôžeš dýchať. Vnútorne ťa to ubíja a nedokážeš s tým nič robiť, lebo nevidíš východisko.