Spoznať človeka za 5 minút? Prečo nie!

Blížiace sa kurzy
Kurz: "Koučing a self koučing v praxi života"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Kurz: "Komunikácia, rétorika a asertivita v praxi života"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Kurz: "SKVELÝ OBCHODNÍK | obchodné zručnosti a psychológia predaja"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.

Spoznať človeka za 5 minút? Prečo nie!

 

Nedávno sa mi dostal do rúk text, ktorý sľuboval prečítanie človeka za pár minút. Po jeho dôkladnom naštudovaní som sa rozhodla vyskúšať ho v praxi. Podrobila som niekoľko kamarátov a menej známych ľudí jeho skúške. Výsledky ma celkom prekvapili. Moja osobná úspešnosť je veľmi vysoká. Najväčším problémom bolo správne zhodnotiť výsledky.

 

V dnešnom článku vám opíšem túto metódu a následne vysvetlím, ako som ju použila a vyhodnotila na svojom „testovacom subjekte“.

Najskôr si ho vyskúšajte na sebe. Vezmite si toľko času, koľko potrebujete:

 

Chcem, aby ste si predstavili púšť. Piesok všade až kam dovidíte. Zrazu zbadáte kocku.

Opíšte ju. Ako vyzerá? Aká je veľká? Z čoho je vytvorená? Kde presne sa nachádza? V akom je vzťahu k púšti?

 

Následne vidíte rebrík. Ako vyzerá? Z akého materiálu je vyrobený? V akom vzťahu je ku kocke? Aký je veľký?

 

Vašou ďalšou úlohou je predstaviť si koňa. Máte? Nejaký špecifický druh alebo farba? Kde sa nachádza a najmä, čo robí? Má na sebe opraty?

 

Teraz sa pred vami rozprestierajú kvety. Koľko ich je? Aký je to druh? Opíšte ich aj v rámci vzťahu ku kocke.

 

A konečne, posledná otázka. V púšti prebieha búrka. Aký je to typ búrky? Je blízko alebo ďaleko? Približuje sa? Ako sa v nej cítite? Ako sa v nej cítia kôň, kvety, kocka alebo rebrík?

 

Máte? V tomto teste neexistujú správne a nesprávne odpovede. Iba tie vaše a ich interpretácia.

martinus.sk

Môj „testovací subjekt“ odpovedal nasledovne:

 

„Kocka je uprostred púšte. Je to rubiková kocka, bielo-modro-červeno-žltá, veľká asi ako auto. Rebrík je opretý o kocku, rovnako veľký, aby som na neho mohol vyliezť. Drevený, svetlohnedý. Môj kôň je hnedý mustang bez sedla, blízko kocky a čaká, kým odídeme. Vidím oázu s palmami, trávou a malým jazierkom uprostred. Prebieha tu piesočná búrka. Vietor je veľmi silný a nie je vidieť ani na krok. Dýcha sa mi ťažko a nemôžem sa pohnúť. Piesok ma reže a dostáva sa do pľúc a očí.“

 

Aká je interpretácia?

 

Kocka predstavuje Vás. Jej veľkosť rozpráva o veľkosti vášho ega. To, kde sa nachádza hovorí, ako veľmi pri zemi sa držíte. Ak si niekto predstaví kocku lietať, aj jeho myseľ bude v oblakoch. Materiál vypovedá o tom, nakoľko ste otvorený.

Trik spočíva v tom, že keď niekoho požiadate, aby si na reálnom podklade predstavil niečo nereálne, zvykne do toho preniesť seba.

V našom prípade by interpretácia vyzerala asi takto: Máš dosť veľké ego a si veľmi zložitá osobnosť. Napriek všetkému čo ukazuješ svetu, nie je ľahké ťa rozlúštiť a mnohokrát to nezvládneš ani ty sám.

 

Rebrík reprezentuje vašich kamarátov. V akom vzťahu je ku kocke vypovedá o vašich vzťahoch a ako ich vnímate.

Naša interpretácia: Tvoji priatelia sú na tebe závislí, ale sú to dobrí ľudia (pretože materiál bolo drevo – čo si ľudia spájajú s teplom a príjemnými vecami a bolo svetlej farby).

 

Kôň reprezentuje vášho vysnívaného partnera. Druh reprezentuje to, čo chcete. Biely rozprávkový kôň vypovedá o princovi Krasoňovi/princeznej, ale niektorí ľudia ponímajú koňa reálnejšie a predstavia si hnedú klasiku. V akom vzťahu je ku kocke bude vypovedať o tom, v akom vzťahu je k vám.

 

Naša interpretácia by mohla vyzerať nasledovne: Hnedý mustang bez sedla bude niekto veľmi odviazaný a voľný, s kým budeš môcť odísť kam len budeš chcieť a bude ťa všade nasledovať.

 

Kvety reprezentujú deti. Ich počet bude vypovedať o počtu detí, ktoré žena/muž chce alebo o ktoré sa chce starať. Niektorí ľudia majú jeden malý kvietok, iní plnú lúku.

 

Naša interpretácia: Predstavil si si oázu s palmami a trávou v púšti, čo je veľmi reálna predstava. Predpokladám, že nad deťmi si už dosť uvažoval, aj keď asi nemáš jasno v tom koľko a aké budú.

 

Búrka reprezentuje životnú situáciu, v ktorej sa práve nachádzate. Prebieha v diaľke? Potom sa vás moc netýka. Ste uprostred? Potom pravdepodobne máte problém, ktorý vám nedá spávať.

 

Naša interpretácia vyzerá asi takto: Je toho na teba priveľa a máš pocit, že nemôžeš dýchať. Vnútorne ťa to ubíja a nedokážeš s tým nič robiť, lebo nevidíš východisko.

Koniec

 

Áno, táto metóda nie je stopercentná, ale na zábavku postačí. Najväčšie úspechy som zožala v interpretácii kocky, koňa a búrky. Najmenej práve pri kvetoch, ale všetko to boli ešte mladí ľudia, ktorí predstavu o deťoch nemajú domyslenú. Ak si myslíte, že sa na tieto odpovede dajú vymyslieť rovnaké závery, mýlite sa. Napríklad, jeden môj kamarát si predstavil koňa bez uzdy, ktorý pokojne papá trávu – vo svojom vzťahu si je úplne istý svojou priateľkou. Jeho búrka prebiehala v diaľke – jeho život je veľmi pokojný. Aj keď sa to nemusí zdať očividné, aj tu platí – sto ľudí, sto chutí.

 

Interpretácia vyššie opísaných situácii bola po konzultácii s danou osobou označená ako pravdivá. Podľa jeho slov som ho stihla za pár minút spoznať lepšie ako veľa jeho dlhoročných kamarátov.

 

Prajem vám príjemnú zábavku a som si istá, že sa dozviete o danej osobe niečo nové, čo vás môže prekvapiť.

11
Super článok
11
0
0
Nič moc
O autorovi
Barbora Simaskova Barbora Simaskova
Studentka, ktorá sa zaobera vsetkym a stále. Bloggerka na www.intravitam.eu
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť