Psychológia aktívnej prokrastinácie

Blížiace sa kurzy
Kurz: "Koučing a self koučing v praxi života"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Kurz: "Komunikácia, rétorika a asertivita v praxi života"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Kurz: "SKVELÝ OBCHODNÍK | obchodné zručnosti a psychológia predaja"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.

Ak čítaš tento článok, prokrastinácia zrejme nebude tvoj priateľ. Ale ako to naozaj je? Môže byť prokrastinácia prospešná? Môže mať nejaký prínos pre človeka z psychologického hľadiska alebo z hľadiska úspešnosti? 

 

Určite ste už premýšľali o tom, že prokrastinácia vytvára stres. Ale prečo je také ťažké zmeniť to? Odpoveď je úplne jednoduchá, lebo prokrastinácia má svoje benefity. Naša hlava dokáže vybrať bez nášho plného vedomia riešenie, ktoré bude efektívnejšie. A preto niekedy odkladáme naše úlohy. Sú ľudia, ktorí dokonca odkladajú svoje úlohy zámerne, pretože pod väčším tlakom zo strany dodržiavania termínov sú viac produktívni a efektívni. Takýto ľudia sa nazývajú aktívni prokrastinátori. Tu je pár výhod vzhľadom k zdraviu a efektivite:

 

  • kontrola nad svojim časom
  • menšia náchylnosť k panike
  • cieľavedomosť a efektivita vo využívaní svojho času
  • neprichádza k paralíze kvôli strachu
  • účinnejšia sebamotivácia

 

(Je to iba pár bodov z práce Chu a Choi z roku 2005) pokračuj pod obrázkom...

Prestaň s tým. Naozaj.

Prestaň s tým. Naozaj.

Naozaj málo ľudí by si pomyslelo, že prokrastinácia môže mať nejaký prospech. Samozrejme, nie je pochýb o tom, že pre pasívneho prokrastinátora ich moc nie je, lebo odkladá veci bez kontroly a plánovania. No pre aktívneho prokrastinátora to prináša široké spektrum potešení a samozrejme aj dokončenie úloh, pre ktoré bol určený. Teraz uvediem pár príkladov výhod prokrastinácie z oblasti potešenia a zábavy.

 

  • odložíte nepríjemné úlohy v prospech príjemnejších činností
  • problém sa môže dosť často vyriešiť bez akéhokoľvek úsilia z vašej strany (štatisticky potvrdené)
  • vyhnete sa úzkosti z nedokončenej úlohy (pod tlakom úzkosť nebude mať miesto)
  • získate nové informácie na dokončenie úlohy, lebo náš mozog filtruje dôležité informácie

 

Teraz budem musieť už ísť, tiež mám nejaké úlohy a musím si dať ďalšiu prokrastinačnú prestávku, lebo som vytiahol Super Mária. Ale nezabudni, pri aktívnej prokrastinácii môžeš v rovnakom čase aj dokončiť úlohu ale aj si užiť viac zábavy. Ide o efektivitu. No pasívnej prokrastinácii sa vyhni pre tvoje vlastné dobro.   

1
Super článok
1
1
1
Nič moc
O autorovi
Mario Filo Mario Filo
Zakladateľ www.prokrastinuj.sk. Kde sa niečo deje, tam sa držím pravidla First In Last Out. Mám rád každú výzvu. Neuznávam motiváciu, prokrastináciu považujem za nástroj efektivity, no s mierou. Strávil som štyri roky vo Viedni a aktuálne žijem v Londýne. Na jednom mieste neobstojím, pokiaľ niekto niečo hovorí vo viac ako 5 vetách a nie je to nutné, nevnímam ho.
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť