Nebojte sa strachu

Strach – nepotláčajte ho! Môže byť aj užitočný!

 

Azda nikto nemá rád situácie, v ktorých pociťuje strach, obavy až úzkosť. Vtedy častokrát dochádza k zvýšeniu krvného tlaku, zrýchleniu dýchania, napätia vo svaloch. Niektorí ľudia majú pocit silného búšenia srdca, iným sa náhle ťažko dýcha. Strach môže dokonca vyústiť do fóbií či podieľať sa na vzniku neuróz. Napriek tomu, strach nemusí byť len negatívny.

 

Strach – treba sa ho báť?

 

Strach je charakterizovaný ako negatívna emócia, ktorou reagujeme na blížiace sa nebezpečenstvo (napr. strach zo straty zamestnania). Ohrozenie vyvoláva strach, ktorý zmobilizuje všetky fyzické a psychické zložky slúžiace k jeho prekonaniu. Keď však strach ovládneme raz, môže nás to posilniť k zvládnutiu strachu v tej istej či v podobnej situácii. Hoci je strach spájaný s nepríjemnými situáciami, vedzte, že strach môže byť aj užitočný.

OXYTREE PROGRAM - Produkuje pre Teba kyslík a peniaze!

5 situačných strachov, ktoré môžu pozitívne ovplyvniť Váš život:

 

Strach zo straty zamestnania.

Neustále obavy, či a dokedy si prácu udržíte, môžu viesť k nečakanému rozhodnutiu. Odísť z práce a začať pracovať pre seba. Prekonanie strachu tak môže nahradiť odvaha skúsiť podnikanie.

 

Strach z bežného života.

Hoci každý túži po naplnení potreby istoty, rutina môže občas pôsobiť znechucujúco. Obohatením života môže byť splnenie dávnych túžob a snov – napr. prihlásiť sa na jazykový pobyt alebo konečne začať pravidelne behať.

 

Strach zo straty partnerského vzťahu.

Tento strach môže byť tak intenzívny, že partnera/partnerku vyburcuje k snahe o zlepšenie, či zachránenie partnerského vzťahu.

 

Strach z osamelosti.

Túžba mať pri sebe blízkeho človeka (partnera/partnerku, ale i kamaráta/kamarátku či kolegu/kolegyňu) môže viesť k rozvoju sociálnych kompetencií a k zväčšenie okruhu dobrých známych.

 

Strach z choroby.

Zdravie je najvyššia hodnota ľudského života. Ak sa vyskytne jeho ohrozenie v akejkoľvek podobe, človeka to prinúti zastaviť sa a porozmýšľať nad tým, ako zlepšiť svoj zdravotný stav. Aj po prinavrátení zdravia, strach môže motivovať k vedeniu zdravého životného štýlu až po koniec života.

 

Prinieslo Vám prekonanie strachu pozitívne zmeny vo Vašom živote? Podeľte sa o svoje skúsenosti a motivujte druhých!

 

Zdroj:

KONDÁŠ, O. 1985. Psychohygiena všedného dňa. 2.vyd.  Martin: Osveta, 1985. 248 s. ISBN 70-103-85.

1
Super článok
1
0
0
Nič moc
O autorovi
Silvia Hojerova Silvia Hojerova
Absolventka psychológie s niekoľkoročnými skúsenosťami externej redaktorky a copywriterky. A tiež milovníčka kníh, čokolády a francúzskej hudby!
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť