Máte chuť odísť zo Slovenska? Tu je jeden typ

Blížiace sa kurzy
Montevideo, Uruguaj

Aj vy ste sa už pristihli pri tom ako rozmýšľate o tom, že by ste najradšej už z tohto skorumpovaného Slovenska vypadli niekam ďaleko? Ja sa priznám, že áno. A v posledných rokoch som na to myslel hodne intenzívne. No a keď k tomu pridám súčasnú situáciu ako je vojna na Ukrajine a v Sýrii, skrachované Grécko a ako cukrík na záver súčasnú utečeneckú krízu, tak na opustenie nielen Slovenska, ale celej Európskej únie myslím pomali každý deň. Ale kam odísť?

 

Súčasnú situáciu v EU som s kamarátom predvídal už pred dvoma rokmi.

 

Vzhľadom na to, že som typ človeka, ktorý myslí dopredu a snaží sa predvídať, tak som asi už pred dvoma rokmi začal googliť a zisťovať, že kam by sa bolo dobre odpratať v prípade, že by človek potreboval opustiť EU. Spolu s kamarátom sme dlhé týždne zhromažďovali informácie o rôznych krajinách či destináciách. Naozaj nebolo to jednoduché, ale nakoniec sa výsledok dostavil. Obaja sme sa nezávisle na sebe zhodli na tej istej destinácii. Bola to krajina z Južnej Ameriky, URUGUAJ.

Uruguajčania trávia svoj voľný čas hlavne v okolí svojich pláží

Montevideo – Uruguaj

 

Povedali by ste, že takto vypadá hlavné mesto Uruguaja Montevideo? Ja som bol tiež milo prekvapený. A môžem vás uistiť, že takýchto pláži má Montevideo okolo 25 km. Bytové domy sú situované hneď za cestou, ktorá je nazývaná ako „Rambla“. No ja by som si tu veľmi rýchlo zvykol na bývanie.

Uruguajské pláže sú nádherné, no uznajte...

Výlet do Uruguaja

 

Povedali sme si, že by nebolo zle sa tam ísť pozrieť. A tak sme si zorganizovali vo dvojici mesačný trip naprieč celým pobrežím Uruguaja. Naším cieľom bolo túto krajinu si obzrieť a zistiť si informácie o prípadnom vysťahovaní sa do Uruguaja, čo sa nám aj podarilo. Musím povedať, že Uruguaj nás skutočne očaril svojou celkovou atmosférou a nádhernými, nedotknutými plážami. No najviac nás prekvapili ľudia, ktorí v tejto krajine žijú. To sme skutočne nečakali. Ľudia sú tu skutočne ešte ľuďmi, čo sa o Slovensku a EU nedá povedať.

 

Nechcem sa tu rozplývať nad tým, čo všetko sme v Uruguaji zažili, pretože by som tu zapísal skutočne mnoho strán. Veď nakoniec som si z tohto nášho spoločného tripu písal denník a založil som Blog o Uruguaji. Na mojom Blogu o Uruguaji nájdete mnoho zaujímavých informácii z Uruguaja. Samozrejme na Blogu nechýba aj pestrá fotogaléria spolu s videogalériou.

Sušené mäso, sušené ryby a morské plody

Sušené mäso, sušené ryby a morské plody

Kam smeruje Uruguaj?

 

Uruguaj nie je moc ľudnatá krajina, žije tu niečo okolo 3 mil. ľudí a má teplejšie podnebie ako Slovensko. Uruguaj má jeden z najvyšších rastov HDP na svete a taktiež patrí medzi krajiny s najlepšou zdravotnou starostlivosťou na svete. Je to krajina, ktorá rozmýšľa trochu ináč ako väčšina krajín na svete.

 

Uruguaj ide napríklad cestou zelenej energie a do pár rokov chcú pokryť zelenou elektrickou energiou celé územie svojho štátu. Vďaka tomuto zelenému projektu s fotovoltaickými článkami tu medziročne klesá cena elektrickej energie v domácnostiach niečo okolo 5%. Práve bývalý prezident Uruguaja, ktorým bol José Mujica položil základný kameň tohto zeleného projektu. José Mujica si počas svojho pôsobenia hlavy štátu vyslúžil celosvetový prívlastok ako „najchudobnejší prezident na svete“. Vzdal sa totiž svojho prezidentského sídla, svojim platom prispieval sociálne slabším rodinám a jeho ochrankou bol jeho vlastný pes na svojom ranči. To by sa u nás asi nestal