Ktoré triky na zlepšenie pamäte skutočne fungujú?

Blížiace sa kurzy
Týždeň Rovnováhy na objavuj.com
Individuálne, Online kurz
Martin Lajprík
Začíname blogovať
Individuálne, Košice, Michalovce
Lukáš Mikulaško

Pamäť sa časom zhoršuje. Príčiny sú rôzne, od zlého životného štýlu až po jednoduché starnutie. Zohnala som pre vás niekoľko zaujímavých tipov, ktoré vám pomôžu zlepšiť vašu pamäť. Pokiaľ sa nebudete vyžívať vo výhovorkách a tipy budete praktizovať pravidelne, výsledný efekt sa určite dostaví.

 

1. Hrajte hry

 

Puzzle, sudoku, krížovky, šachy môžu zlepšiť pamäť. Na internete je množstvo takýchto hier dostupných zadarmo. Ak ste zbehlí v angličtine, môžete vyskúšať lumosity.com. Tvoria ju neurovedci z prestížnych univerzít. Zbierajú svoje vlastné skúsenosti a štúdie. Tvrdia, že 97% používateľov zlepšilo svoju pamäť už za 10 hodín hrania. Plná forma je, bohužiaľ, platená, ale ich free verzia postačuje. Odporúčam k tomu rýchle internetové pripojenie, pretože načítanie niektorých stránok chvíľu trvá... Najskôr si navolíte, v čom sa potrebujete zlepšiť a následne dostanete tréningový program ušitý na mieru.

 

2. Koniec multitaskingu

 

Multitasking alebo robenie viac vecí naraz je obľúbenou činnosťou každého, kto nevie, kam skôr skočiť. Vo výsledku sa zvykne prejaviť neefektívnosťou – úlohy trvajú raz toľko, koľko by zabrali obyčajne a väčšinou ani nevieme, čo sme robili. Odporúčam ukončiť tento neefektívny proces a zamerať sa iba na jednu vec. Môžeme to aplikovať na množstvo jednoduchých vecí, od učenia až po ukladanie kľúčov. Keď budete nabudúce odkladať kľúče alebo mobil na nejaké miesto, na chvíľu sa zastavte a vedome si uložte túto informáciu do pamäte. Pozrite si to miesto, zafixujte si jeho obraz a okolie. Môžete to povedať aj nahlas.

 

3. Správna strava

 

„Jedlo pre mozog“ by malo tvoriť veľa antioxidantov, ovocie, zeleninu, potraviny bohaté na omega 3 mastné kyseliny ako ryby a pod. Osobne odporúčam veľa vody a občas kofeín. Našla som aj zaujímavú informáciu – jesť mäso len raz za týždeň, ktorá vraj veľmi pomáha. Zatiaľ ju ešte nemám overenú na osobnej skúsenosti, ale ani vám v tom nič nebráni ;) .

 

4. Spánok

 

O dôležitosti spánku sa toho popísalo už tak veľa, že to zmienim len okrajovo. Počas spánku sa ukladajú informácie, preto aj keď máte málo času, aspoň chvíľu si ho doprajte. Narazila som na webovú stránku: sleepyti.me, kde si zadáte čas, kedy chcete vstať a následne sa vygeneruje čas, kedy máte zaľahnúť. Stránka počíta s 90 minútovými spánkovými cyklami, preto si ho dokážete vyrátať aj doma na kalkulačke. Nezabudnite pripočítať 15 minút, ktoré priemerne trvá zaspať.

OXYTREE PROGRAM - Produkuje pre Teba kyslík a peniaze!

5. MEDITÁCIA

 

Ráno pred začatím dňa, večer po jeho skončení alebo kedykoľvek medzitým. Vypnúť môžete dokonca aj počas nejakej monotónnej činnosti, ako je napríklad škrabanie zemiakov alebo prechádzka. Každému podľa jeho gusta.

 

6. Hobby

 

Nie je jednoduchšia cesta ako zlepšiť pamäť, ako vytvoriť si nové hobby. Naučte sa variť nové jedlo, kresliť, hrať na hudobný nástroj. Vytvoríte si nové spoje v mozgu a zrelaxujete sa. Stres pamäti neprospieva, odbúrajte ho ako len môžete.

 

7. Rozhýbte kostru

 

Aeróbna aktivita prekrví organizmus – teda aj váš mozog. Cvičenie pomáha najmä na priestorovú pamäť. Ak máte málo času, 20 minútová rýchla chôdza denne postačí. Aspoň prevetráte psa.

Okrem iných výhod pravidelného cvičenia spojených so zdravím, odbúrate stres a budete vyzerať dobre bez oblečenia. A čo človek v dnešnej povrchnej dobe nespraví pre vzhľad...

2
Super článok
2
2
2
Nič moc
O autorovi
Barbora Simaskova Barbora Simaskova
Studentka, ktorá sa zaobera vsetkym a stále. Bloggerka na www.intravitam.eu
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Blížiace sa kurzy
Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť