Komfortná zóna – kde sú Vaše hranice?

Blížiace sa kurzy
Týždeň Rovnováhy na objavuj.com
Individuálne, Online kurz
Martin Lajprík
Začíname blogovať
Individuálne, Košice, Michalovce
Lukáš Mikulaško

Komfortná zóna človeka (alebo tiež zóna pohodlia) predstavuje všetko to, čo patrí do nášho sveta plného istoty a bezpečia. Sú to ľudia, zvieratá, veci, ktorými sa človek obklopuje rád, ale tiež záujmy a činnosti, ktoré človek vykonáva s potešením. Je to jednoducho priestor človeka, v ktorom sa cíti príjemne a spokojne.

 

Prekračovať komfortnú zónu sa učíme už v detskom veku, no to neznamená, že v dospelosti sa o to už usilovať nemusíme… Práve naopak.

 

KROK DO NEZNÁMA – ČO VÁS ČAKÁ?

 

Opustenie svojej bezpečnej zóny je často sprevádzané strachom, úzkosťou, hnevom či pocitmi odporu až znechutenia. S prílevom negatívnych emócií sa prejavujú aj negatívne myšlienky typu „Nechce sa mi!“ alebo „Ja to nedokážem!“.

 

Až po prekonaní prvotných prekážok nastáva fáza, v ktorej človek zmobilizuje všetky svoje fyzické i psychické sily, aby dosiahol svoj cieľ. Ak sa nepoddá a zotrvá vo svojom úsilí, čaká ho zaslúžený úspech. A jeho myseľ ovládne radosť a pocit hrdosti.

PRÍKLADY VYSTÚPENIA Z KOMFORTNEJ ZÓNY:

 

Obdivujete odvahu svojho známeho, ktorý pracuje v zahraničí? Vážite si svojho priateľa, ktorý neoblomne podniká aj napriek mnohých problémom? Aj to sú príklady ľudí, ktorí vystúpili zo svojej komfortnej zóny.

 

Na to, aby ste opustili bezpečie Vašej zóny pohodlia niekedy stačí, že uprednostníte potreby svojich blízkych pred svojimi, aj keď je to pre Vás nepríjemné či nepohodlné riešenie. Komfortnú zónu tak možno prekračujete denne aj niekoľkokrát, no ani o tom netušíte. Spoznávate sa v nasledujúcich riadkoch?

 

Napriek tomu, že neznášate ranné vstávanie, zobudili ste sa skôr kvôli tomu, aby ste vyvenčili svojho psa.

Manželka Vás poprosila, aby ste po práci nakúpili a hoci ste veľmi unavený, premôžete sa a nakúpite.

Stojíte na autobusovej zastávke, potrebujete si prečítať informácie z cestovného poriadku, ale zabudli ste si doma okuliare. O pomoc požiadate spolucestujúceho, aj keď nemáte náladu na rozhovor s cudzím človekom.

4
Super článok
4
0
0
Nič moc
O autorovi
Silvia Hojerova Silvia Hojerova
Absolventka psychológie s niekoľkoročnými skúsenosťami externej redaktorky a copywriterky. A tiež milovníčka kníh, čokolády a francúzskej hudby!
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Blížiace sa kurzy
Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť