Buďte úprimný k sebe samému - Otestuj sám seba - Sebahodnotenie

Blížiace sa kurzy

Prvým krokom k spoznaniu samého seba a k celkovému úspechu v živote je podľa istého pána Carnegieho (určite ste už o ňom čosi počuli) práve sebahodnotenie - s tým sa dá asi ťažko nesúhlasiť. Cvičenie, ktoré je uvedené v knihe Dale Carnegie - Vystup z řady (z ang. originálu Make Yourself Unforgettable: How to become the person everyone remembers and no one can resist), vám doslova môže zmeniť život a minimálne vás privedie k hlbokému zamysleniu - mne ukázalo nový smer.

 

Chceli by ste zistiť v čom ste naozaj dobrý a v čom sa ešte potrebujete zlepšiť? Pátrate niekedy po odpovediach, ale neviete si položiť otázky? Alebo sa len chcete uistiť, či ste na správnej ceste? Práve takéto cvičenie vám môže pomôcť.

 

Uvažujte nad nasledujúcimi 10-timi otázkami a odpovedzte na ne úprimne buď áno alebo nie. Čím častejšie odpoviete áno, tým viac zdrojov máte k prekonávaniu prekážok, problémov a neúspechov. Pokiaľ však na niektorú otázku odpoviete nie, rozmýšlajte nad tým, aké zmeny vo vašom živote by ste mali urobiť a aký plán na tieto zmeny vypracujete. Takže tu sú otázky:

 

1. Máte okolo seba ľudí, ktorí vás bezpodmienečne milujú a sú schopní vás počúvať bez toho, aby vás súdili? Sú to ľudia, ktorí sú tu pre vás v "ťažkých časoch"?

 

2. Ste zapojený do činností v nejakých organizáciach - školských, firemných, cirkevných alebo iných, kde sa cítite docenený a opatrovaný? Cítite silné emočné puto k určitým ľudom zo svojho zamestnania alebo profesného života?

 

3. Ste zdravý a cítite sa fit? Vyhýbate sa škodlivým nápojom a jedlám? Spíte dostatočne dlho a cvičíte pravidelne?

 

4. Máte okolo seba dostatok ľudí, ktorí veria, že dokážete byť úspešnými a prosperujúcimi osobnosťami? Dostávate od týchto ľudí pravidelné a dostatočné povzbudenie?

 

5. Bez ohľadu na to, čo si myslia iní, veríte si? Ste si istý v tom, že dokážete dosiahnuť svoje ciele - i v prípade, že sa vyskytnú rôzne problémy?

 

6. Máte pocit, že vás vám blízki ľudia berú vážne a oceňujú vaše rozhodnutia a návrhy?

 

7. Máte pocit, že ľudia vo vašom okolí a práci berú vážne vaše nápady, počúvajú vás a rešpektujú vás?

 

8. Angažujete sa ako dobrovoľníci v nejakom projekte, aby ste nejakým spôsobom pomohli ľudom vo vašej komunite alebo vo svete? Dokážete obetovať svoj čas a peniaze na nezištné účely a charitu?

 

9. Máte vo väčšine svojich vzťahov s priateľmi a rodinou nastavené jasné hranice - tým, že si prejavujete vzájomný rešpekt a dôveru, poskytujete druhým dostatok nezávislosti? Dokážete si ubrániť svoje hranice tým, že ste schopný povedať iným jasné NIE, keď je to potrebné?

 

10. Ste v zásade optimista? Veríte, že veci vo všeobecnosti dopadnú veľmi dobre?

 

Pokiaľ ste na väčšinu otázok odpovedali áno, tak gratulujem - máte okolo seba ľudí a organizácie, na ktoré sa môžete spoľahnúť, pravdepodobne si to isté o vás myslia aj ostatní. Pokiaľ ste však odpovedali na pár otázok nie - podobne ako ja (a to si osobne myslím, že si žijem šťastný život a nič mi nechýba), ešte to nie je tragédia. Podstatou tohto cvičenia bolo práve určenie si a definovanie oblastí života, v ktorých by sme sa ešte mohli zlepšiť.

 

Čo však nasleduje teraz? Odporúčam vám prejsť si týmto cvičením ešte raz, poriadne sa zamyslieť a napísať si na papier kľúčové oblasti, ktoré potrebujem zlepšiť - na to, aby sa nám tieto veci dostali do podvedomia, stačí len málo - napísať si na papier čo chceme zlepšiť, na čom musíme pracovať a nechať si to na očiach.

 

Nikto nie je dokonalý, ale našou povinnosťou by mala byť snaha sa k tomu aspoň priblížiť, či? Názor na to nechám už na vás...

 

Pokiaľ by ste sa však chceli dozvedieť viac alebo si vypočuť moje osobné názory a skúsenosti na túto tému, najbližšie ma nájdete na akcii Na 100%, ktorá sa bude konať 25. a 26. apríla v Košiciach. Rád si vypočujem vaše skúsenosti s týmto cvičením, poprípade uvítam akékoľvek tipy na iné cvičenia. Pokiaľ vám toto cvičenie pomohlo, neváhajte a príďte NA 100%!

 

Lukáš Hošala,

zakladateľ GoodLife & Head of Copy NA100%

23
Super článok
23
0
0
Nič moc
O autorovi
Na100percent Na100percent
"Nemôžeme vyriešiť problémy rovnakým spôsobom myslenia, aký sme použili, keď sme ich vytvorili."
-Albert Einstein

Cieľom NA 100% je, aby ste sa otvorili novým možnostiam a dokázali sa pozrieť na svoje problémy z iného uhla pohľadu.

Uvedomíte si súvislosti, ktoré ste predtým nevnímali, čo Vám pomôže Vaše problémy vyriešiť. Vďaka tomu bude Váš život radostnejší a plnohodnotnejší.

Naším poslaním je tiež dať ľuďom, ktorí na sebe pracujú, priestor, aby sa zoznámili, spolupracovali a podporovali sa navzájom.

Veríme, že tak budú aj ako jednotlivci silnejší a dosiahnu lepšie výsledky.
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Blížiace sa kurzy
Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť