Ako získať vlastnosti, ktoré chcete - bez sebazaprenia

Blížiace sa kurzy
Kurz: "Koučing a self koučing v praxi života"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Kurz: "Komunikácia, rétorika a asertivita v praxi života"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Kurz: "SKVELÝ OBCHODNÍK | obchodné zručnosti a psychológia predaja"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Záber z VIP

Viete o tom, že existuje univerzálny prostriedok, vďaka ktorému nadobudnete všetky tie skvelé zručnosti, ktoré obdivujete u iných? A to bez štipky sebazaprenia. Úplne prirodzene. Prišla som na to asi pred rokom a dnes som doslova iným človekom.

 

Vždy som toho chcela na sebe veľa zmeniť.

 

Napr. bola som veľmi neasertívna – stále som hovorila „áno“, iba aby som sa zavďačila ostatným, nesebavedomá – vôbec som neverila svojim nápadom a tým pádom som ich nebola schopná realizovať.

 

Ďalej – vždy ma trápilo, kto si čo o mne myslí (a to VEĽMI!). V spoločnosti ľudí, na ktorých názoroch mi záležalo, som premlčala aj celý večer, lebo som sa bála, že poviem nejakú trapošinu.

 

Bola som veľmi nerozhodná. Trvalo mi večnosť rozhodnúť sa a keď to bolo možné, rozhodnutie som v procese zmenila aspoň 5-krát.

 

Po roku som sa na seba pozrela a zistila, že väčšina z toho je buď úplne alebo z veľkej časti preč. Nemusela som nijak analyzovať, čo sa stalo. Presne som vedela a viem, čo som posledný rok svojho života robila inak ako tie predchádzajúce.

 

 

Dharma. Prvýkrát som sa s týmto slovom stretla v Indii. Vysvetlili mi, že je to niečo ako životné poslanie. Že napr. Dharma ohňa je horieť. Potom som sa s tým slovom stretla opäť v knihe Deepaka Chopru. Bol to jeden z jeho spirituálnych zákonov úspechu - nájsť svoju Dharmu.

 

When no one else believed in me, I did.

A tak som hľadala. Jedným z najväčších darov pre mňa vždy bolo, keď som šla na nejaký seminár, tréning osobného rozvoja a pod. a získala som tam nových priateľov. Boli to takí iní priatelia ako tí z detstva alebo zo školy.

 

Takí, ktorí mi úplne rozumeli, ktorým som nemusela vysvetľovať prečo čítam tú istú knihu 5-krát, prečo doma nemám telku alebo prečo dám stovky € za prejdenie sa po žeravom uhlí. Pozitívne prostredie mi dávalo asi najväčšiu silu zo všetkých podnetov na mojej ceste.

 

V marci 2015 som svoju Dharmu prvýkrát pomenovala slovami: „Vytvárať silnú komunitu ľudí, ktorí sú na ceste svojho osobného rozvoja, aby tak vďaka vzájomnej podpore boli šťastnejší a dosahovali lepšie výsledky“.  

 

Dharma bola pre mňa jediným zdrojom trvalej motivácie. Žiadne autá, domy ani dovolenky na nástenke vízií vo mne nezapálili taký oheň ako toto. Dharma musí byť niečo, čomu ste ochotní obetovať život. Všetci sme rôzni, ale ja by som autu alebo domu asi život neobetovala. :)

 

S poslaním prichádza aj odpoveď na to, do akého projektu sa pustiť, akú prácu alebo podnikanie vykonávať. Silnú komunitu som vnímala najmä v Bratislave, kde tieto eventy boli aj niekoľkokrát do týždňa. Ale... No dobre, poviem to. Som z Východu. 

 

A tu žiaľ takáto komunita nebola. Aspoň zďaleka nie taká, akú som chcela vytvoriť. Prišlo mi ako geniálny nápad, že s napĺňaním svojej Dharmy začnem tu. Zabijem tým dve muchy jednou ranou – zároveň vďaka tomu nebudem musieť každú chvíľu cestovať na Západ.

 

Začala som v Košiciach, kde bolo možností (a najmä ľudí) o niečo viac. Za pol roka som sa aktívne zapojila do rozbehnutia projektov ako Toastmasters, pomáhala som s eventami v jednom coworkingovom centre, spravovala som pár tématických fb stránok. Organizovala som MasterMind seminár pre 120 ľudí, ktorý bol ochutnávkou následného 10-týždňového kurzu v mojej réžii.

 

Bola som 19-ročná maturantka neošľahaná životom, keď ma začali formovať prebdené noci pri e-mailoch, prví hateri, prvé investície, živnosť, zodpovednosť za zákazníkov atď.

 

V novembri 2014 sa dala do pohybu jedna z mojich myšlienok, ktorú som už v sebe mala dlho, no ani som sa ju neodvážila vysloviť. Festival osobného rozvoja pre Východ.

 

Začalo sa 5 mesiacov školy života, pred ktorou sa môžu schovať všetky univerzity, aké existujú. Tí, ktorí boli na festivale NA 100% alebo o ňom počuli, vedia, aký bol jej výsledok.

 

Najväčšie osobnosti osobného rozvoja na Slovensku pod jednou strechou v jeden víkend v Košiciach. Okolo 150 ľudí z východného Slovenska malo dva dni na to, aby networkovali, spoznávali sa, strávili čas v prostredí, ktoré ich nakoplo a inšpirovalo. Vzniklo veľmi veľa priateľstiev a začala sa tu tvoriť jedna krásna, naozaj silná komunita. Hovorím začala, lebo koniec to zďaleka nebol. :)

<