Ako sa učiť a naučiť

Blížiace sa kurzy
Týždeň Rovnováhy na objavuj.com
Individuálne, Online kurz
Martin Lajprík
Začíname blogovať
Individuálne, Košice, Michalovce
Lukáš Mikulaško

Tak veľa informácií a tak málo času. To si so začínajúcim semestrom/školským rokom hovoria všetci, ktorí majú záujem sa v škole aj niečo naučiť.

 

Dnes vám prezradím niekoľko trikov, ktoré zvýšia vašu efektivitu.

 

1. Aký ste typ?

 

Vizuálny? Audio? Alebo sa musíte prechádzať, keď sa učíte? Pred tým, než vôbec začnete s ďalšími študijnými pomôckami sa vám toto určite bude hodiť. Napríklad vizuálny typ si potrebuje zvýrazňovať. Farebné, prehľadné, veľké písmo, malé písmo, diagramy a obrázky. Veľa obrázkov. Audio typ si naopak radšej všetko vypočuje. Určite využije prednášky, videá, môže si nahrávať poznámky na diktafón.

 

2. Vypisujte

 

Čo? Poznámky. Kreslite, škrtajte aj trhajte. Niečo sa naučte a napíšte si to. A znova. A znova, až dokým v tom neurobíte chybu, nie až kým to máte prvýkrát správne. Alebo to odrecitujte. Hovorí sa, že najviac informácií si zapamätáme, keď ich interpretujeme. Skúste zložitú vec vysvetliť laikovi, ktorý nemá ani poňatia o danej problematike. Vtedy zistíte či to skutočne viete.

 

3. Mnemotechnické pomôcky a pamäťové paláce

 

Mnemotechnika je veľmi známa a aj veľmi užitočná pomôcka, najmä ak si musíte zapamätať vymenovanie množstva pojmov. Môžete ju spraviť jednoduchú ako napríklad: Čakať Od Života Zázrak, Môže Iba Fantasta. Viete čo to je? Farby dúhy po poradí: červená, oranžová, žltá, zelená, modrá, indigová, fialová. Alebo si ju spravíte nedostupnú pre mladších používateľov. Čím vtipnejšia, vulgárnejšia alebo vhodná až po 22-hej hodine, tým skôr si ju zapamätáte na dlhšie než len na jednu písomku. Keď už sa tak snažíte dostať všetky informácie do hlavy, bola by škoda ich tak rýchlo znova stratiť, no nie?

 

Pamäťový palác má iný princíp. Vezmite si miesto, ktoré veľmi dobre poznáte. Odporúča sa vlastný byt/dom, cesta so práce, obľúbené miesto a podobne. Ku každému bodu následne priradíte pojem. Napríklad: chcem si kúpiť na večeru chlieb, maslo, džem a jablká. Predstavím si, že prídem domov, otvorím vchodové dvere a po zemi sú rozhádzané omrvinky z chleba. Prejdem chodbou a zo stropu visia jablká. Vojdem do obývačky a šmyknem sa na masle. Keď vstávam, mám ruky celé od džemu....

 

4. Smart drugs

 

NZT-48 - sen každého človeka, ktorý videl film Limitless (Všemocný). Krachujúci spisovateľ si dá priezračnú tabletku a zrazu vie o všetkom, čo kedy prečítal. Krásne. Škoda, že zatiaľ nemožné.

 

Smart drugs je označenie pre prípravky, ktoré majú zlepšiť mozgovú výkonnosť. V našej republike ich nie je dostupných toľko, čo napr. v USA, ale stále sú tu možnosti. Začnime s prírodnými: ginko biloba. Zlepšuje prekrvenie a tým zlepšuje pamäť. Guarana. Nabudí vás. Kofeín – veľmi známa legálna droga s povzbudzujúcim účinkom, obsahuje ho najmä káva a čaj maté. Ďalej sem môžeme zahrnúť Omega 3 a Lecitín....

 

A teraz z lekárne: piracetam – známy liek, z radu nootropik, ktorý sa predpisuje ľuďom s poruchami mozgu. Ak tento problém nemáte, tak zlepší prekrvenie a už po týždni je bádať prvé výsledky. Mal by sa brať spolu s lecitínom. Negatíva? Depresia po vysadení, samovražedné sklony, nervozita, nespavosť... Hold, nič nie je dokonalé, ale pri správnom používaní vás to nezabije. Medzi ďalšie prostriedky patria lieky na ADHD, ktoré ale u nás nezoženiete a ak áno, určite nie legálnou cestou, preto sa o nich ďalej rozpisovať nebudem.

 

5. Cvičenie a strava

 

Zabíjať čas cvičením, keď máte pred sebou obrovskú kopu papierov, ktoré musíte do zajtra narvať do hlavy? S lievikom to nepôjde, na ťaháky už málo času, musíte si to odsedieť. Ale predtým sa choďte na chvíľku prevetrať. Dostatok vitamínov z ovocia a zeleniny podporuje procesy v tele a vy vďaka tomu vydržíte dlhšie. Nepodceňujte výkon zdravého a sviežeho tela oproti unavenému a nadopovanému kávou, aj keď to môže znieť ako jednoduchšia cesta, ale nie je. Prepáčte za pokazené ilúzie.

16
Super článok
16
2
2
Nič moc
O autorovi
Barbora Simaskova Barbora Simaskova
Studentka, ktorá sa zaobera vsetkym a stále. Bloggerka na www.intravitam.eu
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Lenka brandaburová
Lenka brandaburová, 18.09.2014 o 12:52
Napísala si ozaj super článok Grey :)
Michal Compel
Michal Compel, 14.01.2017 o 10:49
Základná technika ako sa efektívne učiť je VYTVORIŤ OSNOVU TÉMY.

Prínos osnovy spočíva v kvalitnom zapamätaní a vyššom porozumení. Pretože z informácií zachytených v štruktúre vznikne GIGANTICKÁ ASOCIÁCIA. Navyše vzťahy medzi informáciami budú prehľadné.

Ako osnova funguje? Veci, ktoré spolu logicky súvisejú si pamätáme lepšie než nesúvisejúce dáta. Aby sme si vedomosti udržali, pomôže zoskupovanie, štruktúrovanie a zhrnutie. Bráni to tomu, aby naučené info zmizli v sivej zóne mozgu.

Na začiatok si vezmi si pero a papier. Na vrch strany napíš nadpis témy. Pod neho zaradom spíš kapitoly aj s podkapitolami a podnadpismi. Kľudne aj na 2-3 strany A4. Zaberie to najviac 10 minút. A ku každému bodu 1-2 vety ako zhrnutie hlavnej myšlienky.

Počas učenia odporúčam postupovať tak, že budeš mať štruktúru nestále pred očami – vedľa knihy či poznámok a budeš sa z nej učiť jeden bod za druhým. V závere učenia by si mal vedieť štruktúru v podstate naspamäť.

Text pre každú nižšiu štruktúru by mal byť menší a s väčším odsadením od kraja. Super je vyfarbiť štruktúru. Dojmy budú intenzívnejšie, čo vyústi do kvalitnejšieho uloženia.

Vyskúšaj a zažiješ ;-)

Ďalšie techniky ako sa učiť nájdeš tu:
http://bezbolestneucenie.sk/ako-sa-ucit/
Blížiace sa kurzy
Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť