Ako dobro nad vysokou školou zvíťazilo a ja som našla seba

Blížiace sa kurzy
Kurz: "Koučing a self koučing v praxi života"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Kurz: "Komunikácia, rétorika a asertivita v praxi života"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Kurz: "SKVELÝ OBCHODNÍK | obchodné zručnosti a psychológia predaja"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.

V tváři pláč i smích, 

Jak jeden z posledních 

Jdi za štěstím...

Surikata

Článok je pre všetkých, ktorí hľadajú v tomto svete seba. Ktorí veria, že odpoveď na to „kto som?“ nie je ani meno, ani povolanie, ale že je niekde oveľa hlbšie. 

 

Ja neviem, kde presne. Sama som sa vždy snažila dať čo najpresnejšiu odpoveď, aby som vyznela kompetentne a zodpovedne, aby si o mne povedali „wooow, ona fakt vie čo chce.“

 

Nechcem vymýšľať frázy a poučky, formulovať pravidlá. Nechcem písať dokonalý článok podľa pravidiel správneho copywritingu.

 

Chcem Vám povedať o krátkom úseku života jednej dievčiny, ktorej obľúbenou knihou je Malý princ a ktorú láska k životu, k umeniu, k ružiam a k ovečkám zachránila pred vysokou školou. Volajme ju zatiaľ pracovne – Malá princezná (lebo ona je inak úplne ako ten Malý princ, len dievča).

 

Malá princezná mala v živote veľké šťastie. Našla domov. Nie ten domov, kde bývala fyzicky, ale také to miesto, kde prídete a máte pocit, že tam patríte. Aby som nebola taká abstraktná, to miesto, kam patrila bolo na Martina Benku 7 v Prešove. Sídli tam inštitúcia, ktorá si hovorí „Konzervatórium“.  

 

„Žiadny umelec nie je normálny. Keby bol normálny, nebol by umelcom. Normálni ľudia netvoria umelecké diela. Jedia, spia, vykonávajú rutinné práce a umierajú.“

Irving Stone

 

Teraz sa hneď neurážajte, ak nie ste študovaný hudobník/ herec/ maliar. Umelcom môže byť aj predavačka v Milk Agre. Podľa mňa je to totiž pohľad na život a životný štýl, nie titul „Mgr. Art“ alebo pozícia v divadle.

 

Malá princezná to vtedy v roku 2012, keď prišla na Martina Benku prvýkrát, ešte nevedela pomenovať, ale teraz by to povedala takto: prišla na miesto, kde ľudí namiesto čísel, hodín, papierov a domácich úloh zaujímala ľudská duša, krásno, kvety, život. 

 

Sranda, dokonca tam nemali zvonček. Dôležitejšie ako prísť načas vždy bolo prísť v dobrej nálade. A ono sa Vám potom niekedy ani nechcelo odísť. 

 

Malá princezná tu bola svedkom ešte niečoho nevídaného. Videla profesorov, ktorí sa nikdy nehrali, že sú dôležití, ale pritom boli. Bežne sa stalo, že pani profesorka, slovenská špička vo svojom obore, uštrikovala cez prázdniny svojim žiačkam ponožky. Alebo, že pán učiteľ, ktorý bol taký úspešný, že by o nás nemusel ani zakopnúť, na hodine klavíra namiesto „Prečo si sa to nenaučila?“ povedal „Vidím, že ťa niečo trápi, čo sa stalo?“

 

No a najkrajšie bolo, ako naozaj všetci dávali pozornosť na to krásno. Stačilo si dať pekný rúž alebo pekné šaty a asi 20 ľudí za deň povedalo, že „jéééj aké maš toto pekné!“. A takýto sen žila Malá princezná 4 roky. Naučila sa náramne veľa o živote. 

 

Naučila sa, že keď chce niekoho spoznať, nemá sa ho pýtať odkiaľ je alebo koľko má rokov, ale má sledovať ako sa ten človek smeje, alebo ako to krásne znie, keď povie slovíčko „náramne dobrý“ namiesto „strašne dobrý“.

 

Naučila sa, že:

Keď všetko dáš 

a ponecháš si iba v duši mier, 

keď v srdci iba lásku máš, 

spev vyletí z pier.

 • Naučila sa, že plač je rovnako očistný ako smiech
 • Naučila sa, že voľný priebeh má rovnakú, ak nie väčšiu silu ako plán. 
 • Naučila sa, že zlí ľudia sú vlastne dobrí
 • Naučila sa, že všade po ceste života sú ruže, ktoré IT-čkári a účtovníci nevidia, ale ona im ich môže ukázať a urobiť ich život ešte trošku krajším.
 • Naučila sa, že pristaviť sa pri tých ružiach je dôležitejšie ako dôjsť do cieľa
 • Naučila sa, že zimomriavky sú dôležitejšie ako známky.
 • Naučila sa, že ľudia na zastávke sú najkrajšie divadelné predstavenie.
 • Naučila sa, že nikdy nechce byť normálna

 

Radšej ostane dieťaťom, ktoré sa zlostí na dospelých, že mu nerozumejú, akoby sa mala stať tým dospelým. Presne, ako Malý princ.

 

Vďaka tomu všetkému, čo sa naučila, si splnila veľa snov.

 

Zopár tam, na Martina Benku. Napríklad si zahrala v naozajstnom muzikáli. Občas dokázala ľudí v hľadisku rozplakať (naschvál :)) a občas rozosmiať (tiež naschvál). Zahrala si lienku, škrečka, prísavku aj surikatu. 

 

Niektoré sny si splnila ale aj mimo tejto inštitúcie. Začala robiť veci, ktoré by napohľad „normálny dospelý človek“ označil ako absolútne nesúvisiace so štúdiom herectva. Povedal by, že ide o podnikanie, marketing, organizovanie podujatí, prednášok. 

 

Ale pre ňu to bola len ďalšia podoba umenia. Predstavila si, že vytvorí niečo pekné, čo urobí ľudí šťastnejšími. A tak objednala sálu, našla rečníkov, ktorý tiež chceli ľudí urobiť šťastnejšími, vymyslela ešte nejaké srandičky okolo toho, aby to bolo celé výnimočné a umelecké dielo bolo na svete. A ono sa jej to aj darilo! A ešte lepšie, ako niektorým, čo to brali príliš navážno.

 

Prednášky, ktoré organizovala pre všelijakých rečníkov, sa od divadelného predstavenia, pekného obrazu alebo aj dobrej knihy až tak nelíšili. Pointa bola, aby po tom zážitku všetci zúčastnení neboli takí, ako predtým. Aby išli domov aspoň s jednou myšlienkou, ktorá im nedá spať. Obe formy umenia išli Malej princeznej dobre, bola super mega šťastná.

 

Po štyroch rokoch tej idylky prišiel zlom. Malá princezná uverila dospelým. „Podnikanie je predsa tvrdý biznis. Musíš sa naučiť všetko okolo papierov, čísel, marketingu, manažmentu. Koniec srandy, koniec hraniu, koniec umeniu.“ 

 

Presvedčili ju, že musí ísť študovať niečo iné. Malo to byť niekde na Konštantinovej v Prešove. Tam zasa bolo také, že „Prešovská univerzita v Prešove, Fakulta manažmentu“. 

 

To si všetci vydýchli, keď ju prijali. Tak predsa len bude NORMÁLNA! 

 

Pár mesiacov tá chuderka princezná naozaj verila, že dospelácka škola z nej spraví dobrú podnikateľku. Nuž, poďme k happyendu. Jeden deň predtým, ako sa celý ten fatal error (rozumej nástup do školy) mal uskutočniť, odhalila Malá princezná celú dospelácku lož a uvedomila si pravdu.

Olloclip - prídavný objektív pre Váš iPhone

Olloclip - prídavný objektív pre Váš iPhone

 • Že v podnikaní je, tak ako v umení, dôležité tvoriť nové, nie učiť sa o tom, čo už bolo vytvorené.
 • Že dôležitejšie ako robiť super profi prieskum trhu s tabuľkami a grafmi je vedieť, že za mojou prácou je silný zámer urobiť svet lepším miestom a bojovať za to, nech sa deje čokoľvek.
 • Že dôležitejšie ako vedieť nakódovať web je nájsť niekoho, koho baví kódovať web a pomôcť si navzájom.
 • Že mať namakanú psychológiu predaja je nič oproti tomu rozprávať sa s ľuďmi, počúvať ich a chcieť im pomôcť.

 

A tak sa malá princezná vrátila k umeniu. Pretože si uvedomila, že aj podnikanie je umenie. A nikto jej nezabráni popri tom spievať, tancovať a hrať surikaty. Pretože žiadny dosiahnutý cieľ nemá zmysel, ak si potom uvedomíte, že ste po ceste neprivoňali ku kvetinám. 

 

Dospelí sú smutní, že sa Malá princezná takto rozhodla. No ja si myslím, že skutočný dôvod ich smútku je niekde inde. Aj oni by si želali byť opäť malými princami a princeznami a je im ľúto, že sa stali dospelými. Možno sa tiež kedysi tak radi hrali, voňali kvety a milovali život. Malá princezná im to pripomenula a im to prišlo ľúto. No to už je na nich. To je ich životný príbeh, nad ktorým majú iba oni moc.

 

Malá princezná vie však jedno. Našla v tomto svete seba.  

 

Autorka: Ivet Tomášková

25
Super článok
25
1
1
Nič moc
O autorovi
Na100percent Na100percent
"Nemôžeme vyriešiť problémy rovnakým spôsobom myslenia, aký sme použili, keď sme ich vytvorili."
-Albert Einstein

Cieľom NA 100% je, aby ste sa otvorili novým možnostiam a dokázali sa pozrieť na svoje problémy z iného uhla pohľadu.

Uvedomíte si súvislosti, ktoré ste predtým nevnímali, čo Vám pomôže Vaše problémy vyriešiť. Vďaka tomu bude Váš život radostnejší a plnohodnotnejší.

Naším poslaním je tiež dať ľuďom, ktorí na sebe pracujú, priestor, aby sa zoznámili, spolupracovali a podporovali sa navzájom.

Veríme, že tak budú aj ako jednotlivci silnejší a dosiahnu lepšie výsledky.
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť