7 vecí, ktoré sú dôležitejšie ako váš úspech

Blížiace sa kurzy
Kurz: "Koučing a self koučing v praxi života"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Kurz: "Komunikácia, rétorika a asertivita v praxi života"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Kurz: "SKVELÝ OBCHODNÍK | obchodné zručnosti a psychológia predaja"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.

7 vecí, ktoré sú dôležitejšie ako váš úspech

 

Cieľ, sen alebo vízia. Ľudia vo svojom živote prirodzene niečo alebo niekoho nasledujú. Hľadajú úspech, či už v podobe peňazí, rodiny, slávy, alebo niečoho iného. Mnoho svetových a mienkotvorných médií vytvára vlastné rebríčky a ocenenia pre úspešných ľudí.

 

Všade okolo nás vidíme úspech. Úspešní ľudia sa na vás usmievajú na obálkach časopisov, v televízii. Radia vám vo svojich knihách, rozhovoroch, vo svojich webinároch a rozhlasových reláciách.

Je veľmi ľahké nasledovať ich kroky. Nasledovať ich úspech.

 

Pri tom všetkom úspechu, ktorý je všade okolo nás, zabúdate na najdôležitejšiu vec – Na seba.

 

Čo sa deje?

 

Chcete byť úspešní. Čo najskôr. Dnešná doba a jej filozofia je doslova posadnutá úspechom v mladom veku. Meradlom úspechu si však ľudia zvolili nesprávnu vec – peniaze.

 

A tak sa bežne stáva toto: Prečítali ste si, že na úspech treba veľa pracovať. Na sebe, na zručnostiach, schopnostiach a aj na externých veciach. Ďalej ste videli ešte niečo o cieľoch motivácii a dôvere v samého seba. Základom je ale práca. Takže sa rozhodnete pracovať, aby ste boli najlepší.

 

K tomu po večeroch niečo študujete, najlepšie Kiyosakiho alebo 4 hodinový pracovný týždeň od Tima Ferrissa. Cez víkend sa miesto rodiny venujete školeniu „Ako byť úspešný“. A vo sviatok - zabehnete ešte dodatočne do knižnice alebo na nejakú konferenciu, veď čas treba využívať efektívne.

Prepracovanosť

Už to vidíte?

 

Nepopieram. Týmito činnosťami sa skôr či neskôr dostanete k úspechu. Je tu však viac vecí, na ktoré zabúdate. V celku prehliadate sami seba.

 

Ešte jeden príklad pre lepšie pochopenie?

 

CEO spoločnosti YAHOO! Marissa Mayer sama o sebe tvrdí, že pracuje priemerne 90 hodín týždenne a spí 3- 4 hodiny denne. Viete si predstaviť pracovať viac ako 12 hodín denne?

 

Ak sa vám toto zdá byť v poriadku, je na čase prehodnotiť váš život. Pracovať tvrdo a veľa, aby ste si mohli užívať pasívny príjem od tridsiatky na Mexickej pláži – to áno. Byť workoholikom a zničiť váš život v mladom veku len kvôli vidine zárobku – to nie.

 

Preto vám dnes opíšem veci, ktoré by ste nemali prehliadať na ceste za úspechom. Niektoré z nich sú určite dôležitejšie ako sláva a bohatstvo...

 

7 vecí, ktoré by ste nemali odsúvať na druhú koľaj

 

Nestačil vám Marissin prípad? Vincent van Gogh zomrel ako 37 ročný kvôli zlému životnému štýlu. Obaja si nevážili dôležité veci v ich živote. Ktoré sú to?

Zdravie

1. Vaše zdravie

 

Či už chcete byť na obálke známeho časopisu, alebo spustiť vlastné podnikanie – musíte byť schopní urobiť to. Tým, že zanedbáte vaše zdravie si vo veľkej miere poškodíte. Dve až tri hodiny spánku denne, nepravidelná strava, 5 káv a k tomu ako dezert dva energetické nápoje? Neprijateľné.

 

Úspešní ľudia často vravia: Prvú polovicu nášho života trávime získavaním bohatstva pomocou nášho zdravia. Druhú polovicu života trávime udržiavaním zdravia pomocou nášho bohatstva.

 

Začnite sa o svoje zdravie starať hneď, kým nebude neskoro.

 

2. Váš pôvod

 

Príliš často zabúdame na to, odkiaľ pochádzame. Niekedy aj úmyselne. Veď to sami poznáte: V Bratislave nemajú radi východniarov, východniari nemajú v láske „Blavákov“. Ľudia zo severného Slovenska by najradšej poslali Maďarov domov.

 

Bez ohľadu na to, ako veľmi chcete, na svoje detstvo a pôvod nezabudnete nikdy úplne. A ani by ste nemali. Vaše detstvo, porozumenie odkiaľ pochádzate a ako to na vás vplýva, z vás priamo alebo nepriamo vyformovali osobnosť, akou ste dnes.

 

Minulé chyby a zlyhania, zlé rozhodnutia a chybné kroky nie sú veci, za ktoré by ste sa mali hanbiť. Skôr by ste sa z toho mali poučiť.

 

Myslite na to, kde ste dnes a skúste sa zamyslieť nad tým, kde by ste boli bez problémov, ktoré vás v konečnom dôsledku posilnili.

 

3. Vaša hodnota

 

Hovorí sa, že dnešná generácia je najviac seba - (v anglickom preklade self-) v histórii ľudstva.  Veď slovo selfie je jedno z najpoužívanejších v anglickom jazyku. Poznáte self-management, self-education, self-awareness, self-confidence a self-employed? Tak týmto som myslela, že sme príliš self-.

 

Možno naozaj ste viacej self.  Poznáte ale vašu ozajstnú hodnotu?

 

Je bežné cítiť sa menejcenne, keď ste medzi ľuďmi s vyššou kvalifikáciou, lepšou postavou alebo drahším autom. Ale necíťte sa kvôli tomu zle. Pamätajte na to, čo vás robí tým, kým ste.

 

Veď život je hra: zahrajte najlepší ťah s kartami, ktoré máte na ruke. Iné nedostanete.

Ůsmev so zubami

4. Váš vzhľad

 

Tým nemyslím len fyzický vzhľad (aj keď z vlastnej skúsenosti viem, že aj ten veľmi pomáha). Ide skôr o to, ako vykresľujete sami seba pred ostatnými. Ako pôsobíte. Aké pocity z vás majú ľudia? Ste podľa iných takzvaný prosíkač alebo manipulátor? Chorobný rozkazovač alebo skôr ustráchanec?

 

Je len na vás, ako sa budete k ostatným správať. Stačí byť trošku milší ako obyčajne. Napríklad ukázať, že sa viete usmievať (aj so zubami) a ľudia vás začnú brať lepšie. Čím milší ste vy k ostatným, tým milší sú ostatní k vám...

 

5. Vaše sebavedomie

 

O všetkom tom seba- som už písala o niečo vyššie. Sebavedomiu som sa ale chcela venovať osobitne.

Neviem presne kde som čítala: Sebavedomie je najlepšia vlastnosť človeka. Ako by predsa mohol niekto iný vedieť, aký úžasný si, keď to nevieš ty sám?

 

S tým je spojená aj jedna mylná predstava. Ľudia si často myslia, že sebavedomí ľudia majú úžasné zručnosti a schopnosti, sú zázrační pracovníci  ktovie čo ešte. V skutočnosti by to malo byť naopak. Najprv niečo dokážte. Hocičo. Aj uvariť čaj a párky sa ráta - u mužov.

 

Preto sa pri najbližšej príležitosti pozrite do zrkadla a povedzte si: Som krásny/a. (OK. To nemusíte, ale ja si to vravím a mám lepší pocit...) Mám na to. Svoj cieľ dosiahnem. Čoskoro budem úspešný/á. Veď som dokázal/a už - doplňte si to podľa seba.

 

6. Vaše hodnoty

 

Pre zopakovanie: Hodnoty sú všetko, v čo veríte. Práve ony z vás robia ľudí, akými ste.

 

Chvíľka zamyslenia. Jeden muž kradne jedlo v čase núdze, keď už nemá peniaze na jedlo. Vo všetkom ostatnom vedie čestný život. Mal by byť odsúdený ako kriminálnik?

 

Iný zasa pracuje celý dni a noci, bez oddychu a voľného času. Je tento vinný z prečinu zlého timemanagementu?

 

Nevadí, ak máte iný názor, ako váš súrodenec, vaša polovička, alebo spolužiak v škole. Na základe našich hodnôt si tvoríte názory, mienky, postoje a rozhodnutia. Vymenované veci vás rôznym spôsobom posúvajú vpred. Veď život je proces. Rast a vývoj sú jeho nevyhnutnou súčasťou. Celý proces je však zmysluplný iba tak, ako vaše základy, ktoré ste postavili na hodnotách.

 

7. Vaša rodina

 

Rodina je naozaj dôležitá. Viem, znie to ako obrovské klišé. Ale nie je. Sama som to zistila, keď som ochorela na internáte, 250 km od rodiny. Už mi babička s láskou nenavarila slepačí vývar. Mamina mi nepriniesla čaj s citrónom rovno do postele.

 

Teraz porozmýšľajte nad všetkými vašimi možnosťami v živote. Priatelia, škola, práca, kariéra, zajtrajší obed... Je ich nespočetne veľa. Pri každom rozhodovaní máte možnosť výberu.

No rodinu ste si vybrať nemohli. A predsa vás doma radi vidia. Či už máte otravného mladšieho brata/sestru, alebo súrodenca = najlepšieho priateľa, predsa sa raz za čas ozvú a spýtajú sa, ako sa máte...

 

Ja mám občas obe varianty. Aj otravné mladšie sestry, aj kamošky, ktorým sa môžem zdôveriť. Rodina pre mňa nie sú len ľudia. Sú to víkendy, keď prídem domov a mamina ma vystíska hneď vo dverách. Sú to popoludnia, kedy sa so sestrami smejeme na každej maličkosti - len tak. Sú to momenty, ktoré by som nevymenila za nič na svete...

My

Tak už toľko nepracujte!

 

Pochopili ste konečne, čo všetko je dôležitejšie ako úspech? Ja áno. Síce o pol jedenástej (večer) po dopísaní článku, ale lepšie neskoro ako nikdy. 

 

Preto si idem oddýchnuť, povedať si, aká som krásna a venovať sa priateľovi :-).

43
Super článok
43
4
4
Nič moc
O autorovi
Lenka Gogoľová Lenka Gogoľová
Som študentkou ekonomickej fakulty.
Ešte donedávna som patrila medzi 80% neaktívnych študentov, ktorí štúdiom doslova žijú. Ja som sa vybrala ťažšou cestou. Idem za svojím cieľom- zarábať a nebyť zamestnaná.
Mojou obľúbenou oblasťou sú sociálne siete, zaujímam sa aj o marketing, osobný rozvoj a motiváciu :)
Som tiež známa svojím veľkým úsmevom :)
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Peter Čelko
Peter Čelko, 11.01.2015 o 12:11
Super článok Lenka! :)

A ten záver, no neprečítaj si ho...

Tento článok môžete vynechať len na vlastné nebezpečie
Lenka Gogoľová
Lenka Gogoľová, 11.01.2015 o 12:12
Ďakujem ti za podporu a komentár :) premýšľam aj nad seriálom článkov na Iamcool o motivácii a úspechu..
Peter Čelko
Peter Čelko, 11.01.2015 o 12:14
Nepremýšľaj! Choď do toho :P
Lenka Gogoľová
Lenka Gogoľová, 11.01.2015 o 12:21
Uvidíme, čo prinesú nasledujúce dni :)
Lukáš Mikulaško
Lukáš Mikulaško, 12.01.2015 o 08:09
Článok je super! Ja osobne som sa v ňom našiel. Uvedomenie prišlo v minulom roku.

A na ten seriál od teba sa teším!
Lenka Gogoľová
Lenka Gogoľová, 12.01.2015 o 09:45
Ďakujem Lukáš :) Prajem úspešný týždeň.
Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť