5 spôsobov ako zlepšiť pamäť!

Blížiace sa kurzy
Začíname blogovať
Individuálne, Košice, Michalovce
Lukáš Mikulaško
Kurz: "Koučing a self koučing v praxi života"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.

Neviete si občas spomenúť kam ste položili kľúče alebo ste si už párkrát doma zabudli mobil? Vedzte, že rovnaké alebo podobné situácie, keď nám pamäť vždy neslúži tak ako by sme si priali zažil každý. V dnešnej uponáhľanej dobe už aj mladí ľudia pociťujú problémy s pamäťou. Boj proti zhoršeniu pamäti by ste mali zahájiť ešte predtým ako bude neskoro...

 

Ako zlepšiť pamäť? Osvojte si týchto 5 zásad:

 

1. Konzumovať potraviny dodávajúce energiu!

 

Na to, aby pamäť mohla správne fungovať, mozog potrebuje energiu, ktorú získava zo stravy. Kvôli potrebe pravidelnej a efektívnej distribúcie energie sa odporúča konzumácia potravín, ktoré obsahujú tzv. pomalé cukry. Ide o obilniny, cestoviny, ryžu, strukoviny či zemiaky.

 

2. Prijímať dostatok vitamínov !

 

Znížený prísun vitamínu B9 znižuje kognitívne výkony – najmä pamäťové. Zásoby vitamínu B9 si môžete doplniť konzumáciou špenátu či šošovice. Dobrú pamäť môžete podporiť aj prísunom vitamínu E (nájdete ho napr. v repkovom oleji), ktorý spomaľuje starnutie mozgu.

 

3. Dbať o dostatok spánku!

 

Spánok je dôležitý nielen pre obnovu mozgových tkanív, ale zohráva dôležitú úlohu aj pri procese pamätania si. Dobrú pamäť pri učení potrebujú najmä školopovinní. Študenti, ktorí sa učia na skúšku až do rána, by si teda mali spraviť prestávku aspoň na 7-hodinový spánok, aby na druhý deň nemali problém vybaviť si naučené vedomosti. 

OXYTREE PROGRAM - Produkuje pre Teba kyslík a peniaze!

4. Cvičiť pamäť!

 

Začnite s ľahkým mentálnym tréningom, ktorý bude príjemný a zábavný. Môžete vyskúšať lúštiť krížovky, riešiť sudoku alebo počítať spamäti. Tí náročnejší môžu pamäť zamestnať úlohami na jej zlepšenie – napr. napíšte si zoznam slov začínajúcich na T z kategórie mesto, jedlo, názov filmu.

 

5. Znížiť stres!

 

Ak ste dlhodobo vystavený stresu, vaša pamäť zrejme nefunguje tak ako kedysi. Stres môže spôsobiť vážne problémy pri zapamätávaní si nových informácií a pri vybavovaní si tých starých. Preto ak si chcete udržať dobrú pamäť, mali ste znížiť dôsledky pôsobiaceho stresu. Ako? Stres možno odbúrať fyzickou aktivitou, záľubou či meditáciou. 

 

Zdroj: CROISILE, B. 2006. Pamäť. 1. vyd. Bratislava: Mladé letá, 2006. 319s. ISBN 80-10-00709-9

1
Super článok
1
0
0
Nič moc
O autorovi
Silvia Hojerova Silvia Hojerova
Absolventka psychológie s niekoľkoročnými skúsenosťami externej redaktorky a copywriterky. A tiež milovníčka kníh, čokolády a francúzskej hudby!
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Michal Compel
Michal Compel, 14.10.2016 o 07:51
Ahoj Silvia, existujú vynikajúce a vysoko účinné techniky ako zlepšiť pamäť.

Najzákladnejšia technika je PREČÍTAŤ TEXT A ZOPAKOVAŤ HO.

Prečítaj nejaký text a následne si ho zopakuj. Politickú správu, noviny, obľúbený blog, báseň, poviedku, to je jedno.

Pri meditovaní, jedle, spánku si pasívny a pamäť podporuješ nepriamo. Pri prečítaní a zopakovaní textu si aktívny a trénuješ priamo a presne pamäť.

Toto je moje najsamobľúbenejšie cvičenie pamäti. Denne sa cvičenie dá urobiť aj desaťkrát. Má nájlepší pomer prínos/námaha. Trvá to krátko a zlepšenie pamäte z jedného opakovania opakovaniu je vysoké.

1. Úroveň: Prečítaj 1 krátky text. Teraz zopakuj nadpis, hlavnú myšlienku, počet odstavcov a prejdi na obsah. Zopakuj každú vetu, ktorú dokážeš.

2. Úroveň: Prečítaj 3 krátke texty a zopakuj ich rovnakým spôsobom ako predtým.

3. Úroveň: Prečítaj zložitejší 1 text minimálne na 1500 slov. A zopakuj nadpis, hlavnú myšlienku, počet odstavcov a prejdi na obsah. Zopakuj každú vetu, ktorú dokážeš. V začiatkoch si môžeš pripomôcť barličkou, že napíšeš číselnú osnovu a kľúčové slovo pre odstavec.

Posledná úroveň je zabiják. Ale urob to pár krát a získaš dokonalú pamäť. Viem z vlastnej skúsenosti.

Ďalších 7 techník ako si vycibriť pamäť k dokonalosti nájdeš tu:
http://bezbolestneucenie.sk/zlepsit-pamat/
S týmito technikami môžeš odstrániť každý problém so zlou pamäťou.
Všetky techniky sú ZADARMO :-)
Blížiace sa kurzy
Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť