15 vecí, ktoré nedlhujete nikomu (aj keď si myslíte, že áno)

Blížiace sa kurzy
Kurz: "Koučing a self koučing v praxi života"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Kurz: "Komunikácia, rétorika a asertivita v praxi života"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Kurz: "SKVELÝ OBCHODNÍK | obchodné zručnosti a psychológia predaja"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.

Viem, aký veľký je spoločenský tlak na Vás, aby ste sa správali určitým spôsobom. Niektorí ľudia dokonca vedia, čo je pre Vás a pre celý svet najlepšie. Ale pamätajte si ...

 


1. Nie ste nikomu dlžný vysvetlenie Vašej životnej situácie.


Nezáleží na tom, v akej životnej situácii sa nachádzate, či už máte spolubývajúcich, žijete sami, žijete s partnerom/partnerkou bez manželského zväzku, alebo žijete stále so svojím/svojou ex. Nemusíte vysvetľovať nikomu prečo žijete tak, ako žijete.

 

2. Nie ste nikomu dlžný vysvetlenie Vašich životných priorít.


Chcete začať podnikať? Stať sa kňazom alebo rabínom? Predať všetky svoje veci, zbaliť sa a vyraziť na cestu naprieč Indiou? Choďte do toho! A pamätajte, nemusíte vysvetľovať svoje priority nikomu. Sú Vaše a nemusíte sa nimi snažiť zapôsobiť na ľudí.

 

3. Nie ste nikomu dlžný ospravedlnenie, pokiaľ Vám to nie je ľúto.


Ak ste urobili niečo, čo niekto iný nemá rád ale Vy to neľutujete, nikomu nedlhujete ospravedlnenie. Ospravedlnenie znamená pokúsiť sa napraviť chybu, ktorá mala dopad na ostatných.

 

4. Nie ste nikomu dlžný vysvetlenie, ak potrebujete byť osamote.


Ak budete potrebovať čas pre seba, to neznamená že ste bezočivý, introvertný alebo nepriateľský. Len potrebujete byť osamote. Nemusíte vysvetľovať Vašu potrebu. Len si užite drahocenný čas byť sám so sebou.

 

5. Nie ste nikomu dlžný Váš súhlas na ich osobné presvedčenia.


Keď s Vami ľudia zdieľajú svoje osobné presvedčenia, je to často známka dôvery, ktorá by mala byť ohodnotená. Je to okno do ich duší a to, ako myslia. Ale len preto, že sa s Vami niekto podelil o svoje osobné presvedčenia neznamená, že musíte kývnuť na súhlas. Pozrite tiež # 3.

 

6. Nie ste nikomu dlžný ,,áno“ na všetko, čo hovoria.


Viem, že to môže byť ťažké povedať nie na vážnu prosbu, ale viem, že nemusíte hovoriť áno na všetko, o čo Vás každý žiada. Určte si svoje limity a to, čo ste ochotný urobiť pre ostatných.

 

7. Nie ste nikomu dlžný vysvetlenie pre svoj fyzický vzhľad.


Ak ste schudli, pribrali, zmenili vlasy, narástli Vám fúzy alebo urobili niečo s fyzickým vzhľadom, nie ste nikomu dlžný vysvetlenie že prečo. Je to len na Vás a je to len a len Vaša vec. Nech sa vyrovnajú aj s ružovými vlasmi.

 

8. Nie ste nikomu dlžný vysvetlenie aké  jedlo preferujete.


Všetci máme radi rôzne druhy potravín. Ak sa niekto pokúsi súdiť Vás za to, nezaoberajte sa tým. Nemusíte vôbec nikomu vysvetľovať aký druh jedla máte radi. Mäso, nemäso, bylinky, zelenina, fastfood-y no čokoľvek, čo Vám chutí. V jednoduchosti, jedzte čo chcete a ani sa neobviňujte.

 

9. Nie ste nikomu dlžný vysvetlenie pre Váš sexuálny život.


Nech už Váš sexuálny život neexistuje, alebo sa každý deň zobúdzate vedľa inej osoby, je to čisto len a len Vaša vec. Ľudia sa budú snažiť súdiť Vás za to, s kým spávate alebo aká je Vaša sexuálna orientácia ale to, čo si myslia, na tom väčšinou nezáleží, pretože sa Vás to netýka.

 

10. Nie ste nikomu dlžný vysvetlenie Vašej kariéry alebo osobnej životnej voľby.


Pokiaľ ide o smer ktorým v živote chcete ísť, nie ste nikomu dlžný vysvetlenie Vašej kariéry alebo osobnej životnej voľby. Len to urobte a robte to ďalej! Ľudia, ktorí sa do toho starajú Vás zväčša budú brzdiť alebo sa budú snažiť zastaviť Vás.

 

11. Nie ste nikomu dlžný vysvetlenie Vašich náboženských alebo politických názorov.


Či už ste pravičiar, ľavičiar, komunista, katolík, protestant, žid alebo moslim, je to Vaša voľba a nikomu nedlhujete vysvetlenie. Ak sa chce niekto zabaviť úprimnou diskusiou s Vami a Vy tiež, dajte sa na to! Dobrá diskusia a výmena myšlienok/názorov znamená niekedy aj veľa zábavy. Potrebujete na to ale uvedomelého človeka s otvorenou mysľou.

15 vecí, ktoré nedlhujete nikomu

15 vecí, ktoré nedlhujete nikomu

12. Nie ste nikomu dlžný vysvetlenie, že ste single.


Nezáleží na tom, či ste slobodný pre imidž, zámerne alebo náhodou – ste proste single! Šance sú a Vy ste za tieto šance vďačný a zároveň ste šťastný tak, ako to je. Možno ste pod spoločenským tlakom nájsť si partnera/partnerku, oženiť/vydať sa ale Vy len kľudne pochodujte v rytme vlastného bubna.


13. Nie ste nikomu dlžný stretnutie len preto, že Vás o to požiadal.


Je veľmi dôležité mať to na pamäti. Nemusíte povedať áno len preto, že Vás niekto požiadal, aby ste šli s ním/s ňou! Jedná sa o Vašich známych, priateľov, partnerov, Vašu partiu a kohokoľvek kto Vás o to žiada. Nie ste dlžný nikomu žiadne vysvetlenie, pokiaľ to sami nechcete.


14. Nie ste nikomu dlžný vysvetlenie svojho rozhodovania sa o manželstve.


Chcete sa vydávať/ženiť v 18-tich? Nechcete sa nikdy vydávať/ženiť? Tak, ako ste slobodná a svojprávna bytosť a ako sa rozhodujete v živote na základe vlastnej vôle, tak isto je aj rozhodnutie sa o manželskom zväzku len a len Vaša vec.


15. Nie ste nikomu dlžný vysvetlenie Vášho výberu vzťahu.


Dokázali ste odpustiť človeku, ktorý Vás podviedol? Dali ste sa znovu dohromady so svojím bývalým partnerom/partnerkou? Odmietli ste ponuku na sobáš? Na všetky rozhodnutia máte obrovský počet dôvodov a preto ani Vaše rozhodnutia ani Vaše dôvody nie ste nikomu dlžný vysvetľovať.

 

 

Pamätajte, je to len a len Váš život. Každý nech ho žije podľa seba, ste jedinečná bytosť a prajem Vám jedinečný život :).
 

Ďakujem za prečítanie :).

1538
Super článok
1538
124
124
Nič moc
O autorovi
Will.i.am Will.i.am
Vždy výnimočný (tak ako každý z Vás), kučeravý fešák športovec s jedinečnou charizmou a neodolateľným úsmevom :).

Mám rád bontón, slušné správanie, správne gramatické vyjadrovanie sa (dva/dve, napadlo mi/ma a pod.), zábavu, business a moje najväčšie hobby je manifestácia čohokoľvek a kohokoľvek do Nášho krásneho 3D-čka :)
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Kidist
Kidist, 16.04.2015 o 11:14
Ahoj Will, dakujem za krasny mudry inspirativny clanok, nech sa nam teda vsetkym dari vytesnit ten pocit vlastnej viny :) Mam aj "malu pre cloveka, velku pre ludstvo" pripomienku. "Ak budete potrebovať čas pre seba, to neznamená že ste bezočivý, introvertný alebo nepriateľský." Ja mam z tej vety velmi silny pocit akoby introvertny bol v rovnakej mnozine ako bezocivy, nepriatelsky, .. negativny. Akoby byt introvertny bolo zle. A to rozhodne nie je. Myslim, ze toto moze mnohych introvertov co tento inak uzasny clanok este len budu citat dost zranit, mozno by si to, ak suhlasis, mohol upravit. Za vsetkych introvertov nastokrat dakujem ;)
Will.i.am
Will.i.am, 16.04.2015 o 11:26
Kidist, obrovitánska vďaka. Je krásne vidieť, že za necelé tri dni má o tento článok toľko ľudí záujem, že ich inšpiruje a dodáva odvahu byť vlastnou podstatou, nie spoločenskou "bábkou".
Hneď ako vyšiel článok, som chcel zmeniť viacero vecí, ale to je väčšinou syndróm umelcov (cpwrting a blogerring podľa mňa patrí do určitého druhu umenia) nakoľko sú umelci často krát po vydaní svojich diel, už nespokojní :). No nie je možné upravovať už články, ktoré sú zverejnené, ale určite si Tvoj koment prečíta veľa ľudí a bude to tvoja zásluha :).
Čo sa týka introvertov, dá sa o tom napísať kniha :D, ja sa považujem za introvertného extroverta čiže asi tak :D.
Ešte raz srdečná vďaka, poteší to človeka a veľmi.
Mňa obzvlášť nakoľko je to môj prvý článok :).
Majo Ksa
Majo Ksa, 16.04.2015 o 11:35
Rast videnosti článku nejak podozrivo rýchlo rástol ... :)
Will.i.am
Will.i.am, 16.04.2015 o 11:39
Podozrivo? Ako to myslíš?
Lebo napríklad keď som pozrel včera ráno, bolo cca 600-700 videní a večer o ôsmej bolo niečo cez 3.000. Teraz je to viac než dvojnásobok :).
Ale ani sa nečudujem, veď je to absolútne skvelý článok :).
Libas
Libas, 22.04.2015 o 13:16
Jestli ta "videnost" náhodou tak "podozrivo" neroste proto, že článek je skvěle napsaný, velmi podnětný a proto ho spousty lidí sdílí a šíří ho tak dál? Ať je to jak je, já jdu také sdílet :-)
Will.i.am
Will.i.am, 22.04.2015 o 13:38
Libas, srdečná vďaka za uznanie, áno je to tak :).
Mal som aj telefonát od majiteľov iamcool.sk nakoľko dva dni preverovali, či článok nemá nasadeného robota ktorý generuje čitateľnosť :). Článok je jedinečný v ktorom sa nachádza čoraz viac a viac ľudí :).
Srdečná vďaka Vám všetkým, veľmi si Vás vážim :)
Kidist
Kidist, 18.04.2015 o 10:57
Aka mila reakcia, budem sa tesit na dalsie tvoje clanky :)
Silvio Michal
Silvio Michal, 22.04.2015 o 22:18
Naozaj je to "tvoj" článok ?
Prosím ťa aspoň neklam a nepýš sa cudzím perím... na status umelca budeš potrebovať viac ako len prekladateľské zručnosti: Tu je pôvodný zdroj článku: http://www.lifehack.org/articles/communication/15-things-you-dont-owe-anyone-all-though-you-think-you.html
Tak ťa v mene celého autorského kolektívu autorov iamcool poprosím aby si nevydával cudzí obsah pod svojím menom. nie je to seriózne a dôveryhodné.
Teším sa na tvoj ozajstný článok, ktorý napíšeš sám... verím, že bude mať podobné čísla... :-)
A. A.
A. A., 27.04.2015 o 14:21
Tak toto bolo úbohé, Silvio, snáď si môžete tieto veci vyjasnit osobne.
Ešte k článku, ktorý je podnetný a iste mnohým pomôže, pričom nezáleží na zdroji, hlavne, že ho W. uverejnil a tak krásne optimisticky reaguje na komentáre.
Mňa napadla pri jeho čítaní jedna vec. Mali by sme si uvedomiť, že je to 15 vecí pre dospelého človeka, lebo predstava, že by si adolescent vzal do hlavy, že ich použije v živote, by urobila mnohým rodičom kopu starostí :))
Silvio Michal
Silvio Michal, 28.04.2015 o 09:24
ahoj, A.A., dík za názor. neviem či je to úbohé že som na to upozornil a vyjadril som, že sa teším na ďalšie skutočné články autora. úbohí sú skôr tí autori, ktorí neustále vydávajú cudzí obsah za ich. som si istý, že W. k nim nepatrí
A. A.
A. A., 28.04.2015 o 14:36
Ja tiež. Jeho článok a jeho odpovede na komentáre mali veľmi pozitívny charakter a tvoj komentár aspoň na mňa pôsobil ako kýbel s ľadovou vodou.
Josif
Josif, 28.04.2015 o 14:57
ahoj A. A., ty píšeš že "Jeho článok" , ale to nie je jeho článok, je to len preklad cudzieho článku (kde zdroj zdroj článku bol dopísaný až po prevalení pravdy). A odkedy sa na to prišlo, tak nemáme od "prekladateľa" žiadnu reakciu, čakal som aspoň ospravedlnenie ale nič ...
A. A.
A. A., 28.04.2015 o 16:04
Och môj Bože!!!! veeeľmi nemám rada ak sa miesto komentárov k článku rieši niečo, čo sa podstaty článku netýka. Predpokladám, že Will nereaguje práve preto, lebo NEMUSÍ VYSVETĽOVAŤ :) ...fíha,a ja vysvetľujem....takže naposledy... či to bol článok, či to bol preklad som vďačná za Willovu námahu a pre mňa je autorom tohoto príspevku.
Josif
Josif, 28.04.2015 o 16:36
Evidentne nemáme rovnaký názor na to čo je nejaká základná slušnosť. Ak ti nevadi že niekto ukradne článok niekomu inému a vydáva sa za autora je to tvoj pohľad na vec . Ja som len vyjadril svoj postoj k takémuto správaniu.
A. A.
A. A., 29.04.2015 o 06:55
@Josif snažila som sa vyjadriť skutočnosť, že administrátor každého webu by mal riešiť etiku uverejňovania článkov. V komentároch by sa malo vyjadrovať k téme príspevku. V mnohých blogoch sa to deje, že ľudia odbiehajú od témy, a končí sa to kritizovaním a nevraživosťou, čo je škoda, lebo to nič nerieši.
Ale často je to aj preto, lebo mnohí ľudia proste nemajú vlastný názor k nastolenej téme, ale majú vlastný názor na to, čo by ten druhý nemal alebo mal robiť, čo je škoda :)
Buso
Buso, 17.04.2015 o 16:02
Myslím že ludí svojím článkom dostávate do izolácie od normálnych ludí
Will.i.am
Will.i.am, 17.04.2015 o 16:10
Tak to je tým pádom super :), pretože to je cieľom. Každý máme iný uhol pohľadu na pojem ,,normálni ľudia". :)
Buso
Buso, 21.04.2015 o 17:37
No podla fotky súdim že ste narodený pred rokom 1989 a o to ide normálny ludia mali iné hodnoty ako ludskost,pomoc inným,slušnost,pokora,rešpekt,toto ludom narodeným po roku 1989 chýba a prejavovat sa to začína stále viac.Pán Pančo Vám už niečo načrtol že niečo ako láska v tom pravom zmysle akosi vymiera a je to preto že ludia narodený po roku 1989 sú globalizovaný a uniká im podstata života ide iba o eurá a kariéru a o seba samého rodina uniká.....pre názor inných mám 46 rokov
Pančo
Pančo, 20.04.2015 o 12:04
Hmm, nerád zabŕdam, ale... Niečo tak egoistické som dlho nečítal... Do istej miery treba byť sebec, človek má však aj spoločenskú zodpovednosť, zodpovednosť za svojich blízkych..Koľko lásky dáš, toľko dostávaš a nerád by som sa na ľudí čo majú záujem či starosť o moju budúcnosť o moje ciele V živote považoval za kotvu čo ma brzdí... Ale sú tu samozrejme aj dobre body ;) hádam to ľuďom čo majú menej odvahy dodá sebadôveru :)
Will.i.am
Will.i.am, 22.04.2015 o 10:15
Páni Pančo a Buso, samozrejme, máte obaja pravdu :). Pretože pravda je to, čo považujeme my sami za pravdu. Takže nebudem ani argumentovať :), pretože je to Vaša pravda a je absolútne skvelá :). Neexistuje, že z viac než 30.000 ľudí, ktorí si prečítali tento článok sa každému jednému bude páčiť, no odozva na článok je absolútne jednoznačná.
Pán Buso k Vám maximálne to, že každý si svoj svet nosíme všade so sebou.
Libas
Libas, 22.04.2015 o 13:13
Will.i.am, tvůj článek se mi moc líbil. Zaujal mne natolik, že jsem se přinutil zaregistrovat se do tohoto uživatelsky nepřátelského systému a poděkovat ti za něj. Myslím, že může spoustě lidí pomoci. A chtěl jsem také vyjádřit svůj obdiv k tomu, jak slušně reaguješ na lidi, kteří očividně nepochopili, o čem píšeš. Já jsem letora prudká a asi bych tady vystartoval, ty však naprosto správně píšeš, že i oni mají pravdu. Tu svou. Nic na světě totiž není tak subjektivní veličina jako právě pravda. Děkuji a těším se na další podnětný článek.
Will.i.am
Will.i.am, 22.04.2015 o 13:40
Srdečná vďaka. Veľmi ma teší Tvoja reakcia aj námaha ktorú si musel vykonať pri registrácii :). Veľmi si to vážim :).
Dano
Dano, 22.04.2015 o 11:13
Pan Buso asi nepochopil zmysel clanku. Ja si myslim, ze je perfektny. Myslim si ze tento clanok je prave o tom ovela viac sa navzajom RESPEKTOVAT. A to je hodnota, ktora v dnesnom svete chyba uplne najviac. Kazdy ma svoje sukromie a je na kazdom kolko z toho da vonku a nikto ho nemoze sudit za to, ked ide vlastnou cestou. A nemoze potom nikto ani kopat nohami a rukami ked sa to druhemu nepaci. Je to len jeho problem. Ja si nemyslim, ze clanok je egoisticky, prave naopak, je o vzajomnom respekte. Stretavam sa s tym strasne casto beznom zivote. Ludia sa na vas krivo pozeraju a posmievaju dokonca preto ked nepijete alkohol. Povazuju vas za cudaka. A to nehovorim o vegetarianoch (ja nim nie som), ktori su tiez tercom posmechu, ale pri tom to dava zmysel. Tak by sa dalo pokracovat cez inu sexualnu orientaciu az k rasizmu. Za mna velke PLUS. :)
Libas
Libas, 22.04.2015 o 13:13
Naprosto souhlasím.
Will.i.am
Will.i.am, 22.04.2015 o 13:42
!!! krásna reakcia !!! Ide o uhol pohľadu z ktorého sa ľudia dívajú a to môžeme vidieť len na jednom článku, ktorý vyjadruje jeden názor. Predstavme si, čo všetko dokáže uhol pohľadu na všetky podnety ktoré zažívame počas dňa. Žijeme vo svete kontrastov, užívajme si ho :).
Josif
Josif, 23.04.2015 o 01:06
bolo by to super keby to bol tvoj clanok ... http://www.lifehack.org/articles/communication/15-things-you-dont-owe-anyone-all-though-you-think-you.html
Boris64638
Boris64638, 24.04.2015 o 01:42
Aboslutne mi napadlo to isté, ked som pri googlení čohosi uplne iného zbadal názov tohto článku v popise..okamžite som na to klikol..zbehnem reakcie a tu zrazu plagiátor :) :D :D :D tak toto je ozaj smiešne..byť na jeho mieste tak sa hanbím jak pes na základe komentárov "kvázi" autora v tejto diskusii :D čo to je za psychicka porucha?? :D nedostatočné pohladkané ego?? :D
A. A.
A. A., 27.04.2015 o 14:34
Dano, 100% súhlasím. Sama poznám aké je to byť iná, bez potreby vysvetľovať. Stále znova nabádam svojich blízkych k tolerancii, čo je vlastne rešpekt.
Marek Bujko
Marek Bujko, 08.09.2015 o 15:51
Super článok :)
Julina
Julina, 16.02.2016 o 23:42
nie ste nikomu dlžnÍ ... pre pána
Will.i.am
Will.i.am, 17.02.2016 o 14:24
Ak vykáme tak to neplati :)
Viktoria
Viktoria, 04.12.2016 o 12:41
15 vysvetlení, by bol výstižnejší názov.
Timelt
Timelt, 28.12.2018 o 21:16
Ak chceš, aby to vyzeralo trochu seriózne, napíš to nabudúce pravopisne správne
Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť