- 02.06.2015
- 0
- 3335
- 2
- 1
- iamcool.sk
- Blog
- Práca, kariéra a motivácia
- Syndróm vyhorenia – ako ho odhaliť? | Silvia Hojerova
Syndróm vyhorenia – ako ho odhaliť?
Nechuť k práci, znížená pozornosť, bolesť hlavy, prepínanie síl, premáhanie sa k pracovným výkonom. Ak ste na sebe spozorovali tieto príznaky, je možné, že trpíte „len“ obyčajnou únavou, ktorá pominie po dožičení si oddychu. Dlhodobé pocity únavy však môžu byť predzvesťou závažného syndrómu vyhorenia... Viete však, ako ho spoľahlivo odhaliť?
Najprv nadšenie z práce, potom odpor k práci.
Mnohí absolventi škôl nastupujú do práce s nereálnymi očakávaniami, túžbou po sebarealizácii a zužitkovaní nadobudnutých vedomostí. Stretnutie plánov s realitou sa častokrát stáva kameňom úrazu v podobe nepodporujúceho zamestnávateľa, frustrovaných kolegov či nepriaznivých podmienok vykonávania povolania (napr. nízke finančné ohodnotenie). Syndróm vyhorenia preto možno označiť ako proces, v ktorom sa zapálenie pre prácu postupne mení na frustráciu a nakoniec až na nechuť k práci. Je dôležité poznamenať, že syndrómom vyhorenia môžu trpieť jedine tí pracovníci, ktorí sa pre svoju práci nadchli, vykonávali ju s nadšením a s nadpriemernou pracovnou nasadenosťou. Zvyčajne sa toto ochorenie týka pracovníkov pomáhajúcich profesií (napr. učitelia; lekári).
Syndróm vyhorenia – ako ho odhaliť?
Pri diagnostike syndrómu vyhorenia sa zvyčajne posudzuje výskyt príznakov, ktoré sú rozdelené do troch oblastí.
Oblasť 1 – Emocionálne vyčerpanie
K typickým príznakom emocionálneho vyčerpania patria:
- strata chuti do života
- nedostatok síl
- neschopnosť prinútiť sa do určitých činností.
Oblasť 2 – Depersonalizácia
Prejavuje sa:
- stratou úcty a rešpektu k druhým ľudom
- cynickým správaním, ktoré ospravedlňujú tým, že ostatní sú k nim nevďační a nevážia si to, čo pre nich robia.
Oblasť 3 – Zníženie výkonnosti
Pracovný výkon je znížený, čo si často všimnú aj kolegovia či samotný zamestnávateľ. Pracovník nemá dostatok energie ani len pre zvládanie každodenných povinností a tak pri stresových situáciách či konfliktoch reaguje neadekvátne k danej situácii.
Zdroj:
KŘIVOHLAVÝ, J. 2012. Horieť, ale nevyhorieť. 1.vyd. Bratislava: Karmelitánske nakladateľstvo, 2012. 214 s. ISBN 978-80-8135-003-0.
HOJEROVÁ, S. 2013. Burn-out u učiteľov. Trnava : Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnava, 2013. [cit. 2015-05-22].
- Zaradené v: Práca, kariéra a motivácia
- Značky: psychológia motivácia cieľ
- 02.10.2015
LE STELLE
- 02.11.2015
Intuícia (úvaha)
- 03.05.2016
Nie ste prihlásený.
Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu