STOP výhovorkám! Tu sú 3 neuveriteľne efektívne spôsoby ako mať VIAC ČASU

Blížiace sa kurzy
Janka Chytráčková - Ako mať viac času

„Ja proste nemám čas!“

Toto počúvam od žien takmer NON STOP.

Aj ty chceš

 

  • začať podnikať
  • nájsť si novú lepšiu prácu
  • prípadne si splniť nejaký iný sen,

 

ale stále ti buď do toho vojde niečo iné „dôležitejšie“ alebo tvrdíš, že máš nejako málo času?

 

Ja sa s týmto problémom stretávam veľmi často a dokonca som to zažila veľakrát aj u seba, že som sa potrebovala niečomu venovať, no samozrejme v tej chvíli bolo dôležitejšie umyť riady, upratať byt, ísť na nákup alebo si ísť s kamarátkou sadnúť na drink.

 

Proste čokoľvek iné, len nie to, čo naozaj bolo treba urobiť.

 

Veľakrát viem, že som na to mala (spoločnosťou akceptovateľnú) výhovorku, že „Ja nemám čas.“

Ono to však nie je úplne tak...

 

Pravda však je, že ono to nikdy nie je o tom mať čas, lebo nikto z nás nemá extra čas. Každý má len toľko isto času ako má ten druhý.

 

Zaujímavé je to, že úspešní ľudia, ktorým sa darí - majú super podnikanie alebo skvelú prácu si mnohokrát dokážu užívať každú voľnú minútu, vedia ísť aj na dovolenku, chodiť večer s kamarátmi von atď.

 

Ako dokážu mať všetky tie veci, ktoré chceš mať splnené aj ty, za ten istý čas?

 

Odhalím ti to:

Nie je to o tom mať čas navyše, ale nájsť si čas.

 

Čiže keď počúvam od žien, že „ ja nemám čas, lebo sa potrebujem doma starať o deti“ alebo „ja nemám čas, lebo proste mám toho toľko veľa“ alebo „nestíham už nič iné, lebo som v práci o hodinu aj dve dlhšie“ tak sa potom pýtam:

 

Naozaj vedia ako a kde im ten čas uteká a čomu ho venujú?

Ja viem, že nie sme stroje.

 

Mne to je jasné, že človek nedokáže byť na 100% efektívny celý deň, ale mám pre teba riešenie, ako naozaj ten "extra" čas nie mať, ale nájsť si ho :)

 

Prvý a základný tip - urob z toho svoju prioritu a na ostatné sa vykašli

 

V dobe, keď potrebuješ nájsť novú prácu, začať podnikať alebo čokoľvek iné, čo považuješ za prioritu (dokončiť školu, nájsť si partnera, naozaj to, čo je v tej chvíli to svoje, čo ty chceš splniť ako sen) venovať všetku energiu, čas a prostriedky len tomu jednému na prvom mieste.

 

Ja osobne to robím tak, že v tej chvíli sa proste potrebujem sústrediť len na to jedno, čiže ak by som si hľadala prácu, tak určite nestrávim 3 hodiny upratovaním bytu.

Je to super mať doma TIP TOP poriadok, ale...

 

Opýtam sa ťa „Pomôže ti to, že máš uprataný čistý byt k tomu, aby si mala novú prácu?“

Asi nie...

 

Jednoducho v tej chvíli keď sa venuješ nejakému splneniu cieľa, niektoré veci idú dočasne bokom, čiže stanov si tú prioritu, ktorú potrebuješ a venuj sa len tomu.

 

Druhý tip (tento bude troška bolestivý na prečítanie, ale... ) - proste to urob!

 

Ja ti odporúčam, aj keď je to na začiatku ťažké a veľakrát nepríjemné, to proste jednoducho spraviť a máš to za sebou.

 

Aj keď sa ti nechce (ja som tiež neskákala 3 metre, keď som sa potrebovala popri práci učiť do školy na skúšky), aj keď by si v tej chvíli robila radšej čokoľvek iné (aj umývala okná, čo by si bežne odložila ako poslednú vec na zozname prianí  :)), tak si proste sadni na zadok, zatni sa a sprav to.

 

Sama to poznám, keď sa musím aj ja donútiť a niečo urobiť (hlavne to, čo sa mi vôbec, ale vôbec nechce). Vtedy si spomeniem na to, čo mi stále hovorí môj priateľ: „ Janka sprav to už konečne, aby si na to nemusela myslieť a potom sa môžeš pustiť do ostatných vecí, ktoré chceš.“

 

Tretím tipom, ako si vieš nájsť čas - obmedz hlúposti

 

Obmedz všetky nepotrebné aktivity, ktoré robíš pravidelne a ani si ich neuvedomuješ:

 

  • pozeranie telky
  • sledovanie facebooku
  • a podobne.

 

Hlavne mamičky sa veľakrát vyhovárajú na to, že popri deťoch im neostáva čas na nič iné, ale pravdou je, že veľakrát trávia hodiny (áno, hodiny) na internete, kde lajkujú a zdieľajú príspevky cudzích ľudí na rozdiel od toho, aby investovali ten istý čas radšej do seba.

 

Zamysli sa nad tým, čo sa im hodí po návrate z materskej dovolenky viac - 1000 olajkovaných statusov, 100 zdieľaných článkov alebo radšej naštudovaný kurz, ktorý im pomôže získať možno ešte lepšiu prácu než mali pred tým?

 

Sama vieš, že ak sú všetci na rovnakej štartovacej čiare, tak akýmkoľvek činom navyše alebo skúsenosťou, kto