Mýty o podnikateľoch a podnikaní

Blížiace sa kurzy
Týždeň Rovnováhy na objavuj.com
Individuálne, Online kurz
Martin Lajprík
Začíname blogovať
Individuálne, Košice, Michalovce
Lukáš Mikulaško

Ľudia, ktorí podnikaniu nerozumejú a nič o ňom nevedia si myslia, že podnikatelia nemusia nič robiť a hneď od začiatku majú vysoký plat. Mýty môžu uškodiť najmä malým podnikateľom pri ich rozhodovaní a následnom budovaní firmy. Tento fakt dokazuje aj to, že Slováci negatívne vnímajú podnikanie na Slovensku.

 

Z prieskumov je známe, že až 75% dospelej ľudskej populácie si myslí, že podnikateľom ide len o rýchly nárast bankového konta, stávajú sa bohatými na úkor obyčajných ľudí a svojich zamestnancov využívajú za minimálnu mzdu.

 

Prinášam vám hneď niekoľko najčastejších mýtov o podnikateľoch a ich podnikaní:

 

1. Mýtus: Podnikatelia potrebujú veľké priestory na pracovnú činnosť

 

V dnešnej dobe internetu môžete rozbehnúť podnikanie veľmi jednoducho. Existuje veľa spôsobov ako zarobiť na internete, takže na začiatok podnikania vám stačí na pracovanie počítač, telefón a prípadne aj tlačiareň. Ak sa vaše podnikanie rozbehne a vy by ste sa radi posunuli ďalej, môžete si prenajať nejaké kancelárske priestory. Začnite v malom a budujte váš biznis na základe toho, ako sa vášmu biznisu darí. Nemusíte hneď investovať do podnikania desaťtisíce EUR. 

 

2. Mýtus: Podnikatelia nepotrebujú žiadny podnikateľský plán

 

Každý podnikateľ má určitú predstavu o svojom podnikaní uloženú v hlave. Pre váš biznis by ste však mali mať vypracovaný podnikateľský plán, a to nie len v prípade, že chcete požiadať banku o podnikateľský úver. Množstvo podnikateľov, ktorí s podnikaním ešte len začínajú, považujú vypracovanie podnikateľského plánu za zbytočnosť a stratu času, pretože majú veľa vybavovania s firmou alebo živnosťou, ale podnikateľský plán vám umožní rýchlejšie a efektívnejšie rozbiehanie vášho podnikania. Nemusí to byť plán na 100 strán, ale aspoň základné údaje o tom, čo je poslaním vášho biznisu a ako ho budete budovať.

 

3. Mýtus: Banka vám poskytne podnikateľský úver bez problémov

 

V dnešnej dobe nízkych úrokových sadzieb majú ľudia k dispozícii dostatok finančných prostriedkov, pretože banky sú ochotné požičiavať. Ale nie vždy je jednoduché získať úver na podnikanie pre začínajúceho podnikateľa, alebo nie za výhodných podmienok. To však neznamená, že nemôžete peniaze na podnikanie zohnať iným spôsobom. Podnikatelia, ktorí začínajú podnikať majú dnes viacej možností, ako získať financie na začiatok svojho podnikania. Financie môžete získať z banky, úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, Európskeho investičného fondu alebo mikropôžičiek.

 

4. Mýtus: Podnikateľ získa plnú sumu bez spoluúčasti

 

Slovenské banky zväčša nemajú žiaden problém podporovať životaschopné projekty. Vybavovanie úverov často býva individuálne a záleží to aj od toho, ako budete úver splácať v budúcnosti. Niektoré banky vyžadujú založenie nehnuteľnosti alebo je nutné, aby vaša firma existovala minimálne dva roky. Prvou alternatívou je banka, v ktorej má začínajúci podnikateľ otvorený už svoj bežný účet. Pre porovnanie môžete zistiť podmienky aj v iných bankách.

 

5. Mýtus: Podnikateľ začína zarábať hneď od prvého mesiaca podnikania

 

Každý začínajúci podnikateľ by mal mať finančnú rezervu približne na 1 rok. Preto, ak ste ešte zamestnaní a rozmýšľate nad výpoveďou a chcete sa hneď pustiť do podnikania, budete mať vysoké náklady, na ktoré vám nemusia stačiť výdavky. Ak ste však už v štádiu, že máte biznis rozbehnutý a viete, že z príjmu vyžijete, kľudne začnite uvažovať nad výpoveďou. Začnite sa naplno venovať svojmu biznisu, pretože v začiatkoch bude vyžadovať najviac vášho času a energie, ktorú ináč predávate vášmu zamestnávateľovi a na vaše podnikanie vám už nemusí zostať. 

 

Samozrejme mýtov okolo podnikania existuje oveľa väčšie množstvo ako týchto zopár. Je pravdou, že podnikanie nemusí ísť vždy ako po masle, ale ak máte dobrý podnikateľský nápad, ktorý má pespektívu byť ziskový a viete, že by vás to bavilo robiť, potom sa nenechajte odradiť. Podnikanie má určite množstvo výhod a keď prekonáte fázu počiatočného rozbehu, môžete si ich užívať naplno. 

1
Super článok
1
0
0
Nič moc
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Blížiace sa kurzy
Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť