Dostanem čo chcem!

Blížiace sa kurzy
Kurz: "Koučing a self koučing v praxi života"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Kurz: "Komunikácia, rétorika a asertivita v praxi života"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Kurz: "SKVELÝ OBCHODNÍK | obchodné zručnosti a psychológia predaja"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.

Nie je jednoduché presvedčiť ľudí, aby spravili po vašom. Niektorí to samozrejme urobia z úcty a lásky k vám, ale povedzme si úprimne, väčšinou to nebývajú práve oni, od ktorých niečo potrebujeme, však?

 

A ak aj áno, každý má svoje limity.

 

Na začiatku by ste si ale mali uvedomiť, že ľudia budú robiť, čo chcú oni bez ohľadu na to, čo chcete vy. Nie je etické nimi manipulovať, rovnako ani ak oni manipulujú vami, ale to už musí posúdiť vaše svedomie.

 

Určite chcete, aby vás ľudia poslúchli, aby ste vedeli zmeniť ich názor (preto ste klikli na článok). Ukážeme si, že je to najmä problematika prezentácie svojho návrhu, ktorá spraví najväčší rozdiel.

 

Najdôležitejšia je štruktúra

 

Keď niečo vyžadujeme, máme zvyk ľuďom nadbiehať a vtierať sa im. Toto chovanie je veľmi priehľadné, otravné a falošné. Ako príklad uvediem lajkovanie na facebooku. Vaša známa prihlásila svojho psa do nejakej súťaže a rozposiela správy všetkým svojim „priateľom“. Alebo ešte horšie - hromadnú správu.

 

Ak vám pošle osobnú správu, môže vyzerá asi takto:

Ahoj, dlho som ťa nevidela. Snáď sa máš fajn. Gratulujem k tvojmu úspechu v práci. Mali by sme niekedy zájsť na kávu. Mohla by som ťa ešte poprosiť, aby si mi lajkla tuto link. Prihlásila som psa do súťaže a chcem vyhrať. Čoskoro sa vidíme, maj sa pekne. Vďaka.

Všetky lichôtky sa stratia v ťažkom opare požiadavky na konci. Správa vyznieva, že sa o vás zaujíma len pre to, lebo od vás niečo chce. Aj keby to bola pravda, dobrý ohlas nezíska. Ako by teda mala správa vyzerať?

 

Najskôr otvorene požiadajte čo chcete. Potrebujete láskavosť, nechoďte okolo horúcej kaše. Až následne môžete zahrnúť osobu lichôtkami, gratuláciami, pozvaním na kávu a pod. Píšte úprimne.

 

Všetky lichôtky budú takto vyzerať oveľa reálnejšie a máte oveľa väčšiu šancu, že osoba splní vašu požiadavku.

 

Vyžadujte malé rozhodnutia

 

Ľudia sa neradi rozhodujú. Vybrať si z niečoho je veľmi stresujúca záležitosť, ktorej sa chceme za každú cenu vyhnúť. Čím viac vecí dáte na výber, tým horšie to bude. Keď potrebujete od niekoho pomôcť, nenechajte ho spraviť komplexné rozhodnutie. Spravte ho tak jednoduché, ako sa len dá.

 

Pýtajte si to až po jedle

 

Podľa jednej štúdie (publikovaná 2010 v Proceedings of the National Academy of Sciences), hrá náš level glukózy v krvi veľkú rolu pri rozhodovaní. Jednoducho povedané, keď budete od niekoho vyžadovať láskavosť, máte väčšiu šancu, že vám povie nie, keď je hladný. Vtedy sú ľudia najviac podráždení...

 

Najväčšie úspechy preto zožnete po raňajkách alebo obede. Večer už nikoho neotravujte.

 

Nerozprávajte priveľa

 

Menej je viac. A tu to platí dvojnásobne. Budete cítiť, že potrebujete obhájiť svoju pozíciu stále dokola, ale narobí vám to viac škody ako úžitku. Problémom je, že informácia, ktorú chcete aby osoba zvážila nemusí byť prvou vecou, ktorá vyjde z vašich úst. Kým sa dostanete k pointe, prestane vás počúvať. Najskôr si rozmyslite čo presne chcete, potom ako sa to opýtať v pár vetách.

 

Prikrášľovať požiadavky kvetnatými výrazmi bude skôr na škodu ako úžitok. Vy sa môžete cítiť lepšie, ale zniete falošne. 

12
Super článok
12
1
1
Nič moc
O autorovi
Barbora Simaskova Barbora Simaskova
Studentka, ktorá sa zaobera vsetkym a stále. Bloggerka na www.intravitam.eu
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť