- 15.03.2015
- 0
- 2959
- 12
- 1
- iamcool.sk
- Blog
- Práca, kariéra a motivácia
- Dostanem čo chcem! | Barbora Simaskova
Dostanem čo chcem!
Nie je jednoduché presvedčiť ľudí, aby spravili po vašom. Niektorí to samozrejme urobia z úcty a lásky k vám, ale povedzme si úprimne, väčšinou to nebývajú práve oni, od ktorých niečo potrebujeme, však?
A ak aj áno, každý má svoje limity.
Na začiatku by ste si ale mali uvedomiť, že ľudia budú robiť, čo chcú oni bez ohľadu na to, čo chcete vy. Nie je etické nimi manipulovať, rovnako ani ak oni manipulujú vami, ale to už musí posúdiť vaše svedomie.
Určite chcete, aby vás ľudia poslúchli, aby ste vedeli zmeniť ich názor (preto ste klikli na článok). Ukážeme si, že je to najmä problematika prezentácie svojho návrhu, ktorá spraví najväčší rozdiel.
Najdôležitejšia je štruktúra
Keď niečo vyžadujeme, máme zvyk ľuďom nadbiehať a vtierať sa im. Toto chovanie je veľmi priehľadné, otravné a falošné. Ako príklad uvediem lajkovanie na facebooku. Vaša známa prihlásila svojho psa do nejakej súťaže a rozposiela správy všetkým svojim „priateľom“. Alebo ešte horšie - hromadnú správu.
Ak vám pošle osobnú správu, môže vyzerá asi takto:
Ahoj, dlho som ťa nevidela. Snáď sa máš fajn. Gratulujem k tvojmu úspechu v práci. Mali by sme niekedy zájsť na kávu. Mohla by som ťa ešte poprosiť, aby si mi lajkla tuto link. Prihlásila som psa do súťaže a chcem vyhrať. Čoskoro sa vidíme, maj sa pekne. Vďaka.
Všetky lichôtky sa stratia v ťažkom opare požiadavky na konci. Správa vyznieva, že sa o vás zaujíma len pre to, lebo od vás niečo chce. Aj keby to bola pravda, dobrý ohlas nezíska. Ako by teda mala správa vyzerať?
Najskôr otvorene požiadajte čo chcete. Potrebujete láskavosť, nechoďte okolo horúcej kaše. Až následne môžete zahrnúť osobu lichôtkami, gratuláciami, pozvaním na kávu a pod. Píšte úprimne.
Všetky lichôtky budú takto vyzerať oveľa reálnejšie a máte oveľa väčšiu šancu, že osoba splní vašu požiadavku.
Vyžadujte malé rozhodnutia
Ľudia sa neradi rozhodujú. Vybrať si z niečoho je veľmi stresujúca záležitosť, ktorej sa chceme za každú cenu vyhnúť. Čím viac vecí dáte na výber, tým horšie to bude. Keď potrebujete od niekoho pomôcť, nenechajte ho spraviť komplexné rozhodnutie. Spravte ho tak jednoduché, ako sa len dá.
Pýtajte si to až po jedle
Podľa jednej štúdie (publikovaná 2010 v Proceedings of the National Academy of Sciences), hrá náš level glukózy v krvi veľkú rolu pri rozhodovaní. Jednoducho povedané, keď budete od niekoho vyžadovať láskavosť, máte väčšiu šancu, že vám povie nie, keď je hladný. Vtedy sú ľudia najviac podráždení...
Najväčšie úspechy preto zožnete po raňajkách alebo obede. Večer už nikoho neotravujte.
Nerozprávajte priveľa
Menej je viac. A tu to platí dvojnásobne. Budete cítiť, že potrebujete obhájiť svoju pozíciu stále dokola, ale narobí vám to viac škody ako úžitku. Problémom je, že informácia, ktorú chcete aby osoba zvážila nemusí byť prvou vecou, ktorá vyjde z vašich úst. Kým sa dostanete k pointe, prestane vás počúvať. Najskôr si rozmyslite čo presne chcete, potom ako sa to opýtať v pár vetách.
Prikrášľovať požiadavky kvetnatými výrazmi bude skôr na škodu ako úžitok. Vy sa môžete cítiť lepšie, ale zniete falošne.
- Zaradené v: Práca, kariéra a motivácia
- Značky: psychológia komunikácia motivácia osobný rozvoj
- 19.01.2016
11 tipov ako si nájsť spolužiakov
- 03.05.2015
Filmy, ktoré zmenia váš pohľad na biznis
- 05.03.2015
Nie ste prihlásený.
Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu