Čo by mali študenti vedieť pred podaním prihlášok na vysoké školy?

Blížiace sa kurzy

V prvých mesiacoch nového roka sa u väčšiny slovenských fakúlt uzatvára termín podania prihlášok. Výberom vysokej školy dokáže mladý človek ovplyvniť svoj osud, miesto štúdia, ako aj budúce krásne spomienky na vysokoškolské časy v danom kúte Slovenska. A nielen to! Výberom vysokej školy sa dá ovplyvniť budúci príjem a uplatnenie na trhu práce. Ako?

 

Do konca februára bolo možné poslať prihlášky na 31 fakúlt, ak ste to nestihli, nezúfajte. V marci má termín na zaslanie prihlášky ďalších 54 fakúlt a univerzít na Slovensku. Kompletný zoznam je zverejnený na stránkach Ústavu informácií a prognóz školstva uips.sk. Personalisti spoločnosti Grafton Recruitment zostavili pre nerozhodných študentov základné rady a tipy, ktoré im pomôžu pri dôležitom rozhodovaní.

 

Personalisti sa počas svojej praxe stretávajú s absolventmi, ktorí si často ťažko hľadajú prácu. Jedným z dôvodov je, že mladí ľudia veľakrát nevedia, čo chcú a blúdia vo svojom svete nesplnených očakávaní. Svoj životopis posielajú všade, kde sa dá. Keby ste sa ich opýtali, ktoré spoločnosti oslovili, pravdepodobne by si nespomenuli na všetky.

 

Ako sa dá tento scenár zmeniť?

 

Možno to znie ako klišé, ale každý by si mal vo svojom živote pred kľúčovým rozhodnutím sadnúť, zobrať papier, pero a zamyslieť sa nad tým, čo v živote chce. Je dôležité napísať si len to, čo je podstatné a s čím sa stotožňuje.

 

Prvá otázka, na ktorú by mal každý mladý človek nájsť odpoveď je: „ČO CHCEM ROBIŤ?“ Pri tejto otázke môžu nastať 3 situácie. Buď presne vie, čo chce, a rovno si môže zodpovedať druhú otázku „NA KTORÚ ŠKOLU SI PODÁM PRIHLÁŠKU?“. Alebo vymenoval asi 10 rôznych povolaní, pozícií a v podstate sa nikam nepohol, alebo vôbec nevie odpovedať.

 

V posledných dvoch prípadoch je potrebné položiť si doplňujúce otázky, a to:

 

  • ČO ZATIAĽ VIEM? NA ČO MÁM VLOHY? ČO MA BAVÍ?
  • ČO ABSOLÚTNE NEVIEM, NEBAVÍ MA A MUSÍM TO VYLÚČIŤ?

 

Hra na detektíva

 

Ak ste v situácii, kedy ste na papier napísali nekonečný stĺpec povolaní a k nim zoznam vysokých škôl, v rozhodovaní by mali zavážiť ďalšie informácie ako napríklad: rebríček najlepšie platených miest na Slovensku, informácie o zamestnávateľoch vo svojom zameraní, ako aj kariérna cesta iných ľudí. Po bádaní a hľadaní odpovedí na tieto kľúčové otázky, by ste sa mali utvrdiť v tom, či vám vysoké školy a univerzity, o ktorých uvažujete ako o favoritoch, dokážu naplniť vaše ciele.

 

Pozerajte sa na svoju budúcnosť cez benefity, ktoré vie daná škola poskytnúť nad rámec výučby. Kredibilitu vysokoškolského štúdia zvyšuje možnosť študovať na škole, ktorá má partnerstvá s inými univerzitami v zahraničí a umožňuje študentom vycestovať prostredníctvom programu ERAZMUS či SAIA, alebo má špičkové vybavenie, ktoré študentom umožní pracovať na zaujímavých projektoch už počas štúdia.

 

Ak ste zistili, že sú veci, ktoré je potrebné doštudovať, neváhajte a urobte tak čím skôr. Nech už ide o čokoľvek, doučte sa to pred tým ako pôjdete na prijímací pohovor. Ak ste náhodou nestihli termín prijímacích pohovorov, máte šancu o rok. Nie je hanba dať si rok pauzu a vycestovať napríklad do zahraničia a okrem doštudovania jazyka získať aj nejaké pracovné skúsenosti, či venovať rok len príprave na školu, ktorú ste si vysnívali.

 

Pracovať sa dá aj bez vysokej školy

 

Vysoká škola nie je ešte zárukou dobre platenej práce. Nie všetky administratívne práce si vyžadujú vysokoškolské vzdelanie. Nie nadarmo sa hovorí, že remeslo má zlaté dno. Ak vás nebaví drať školské lavice, začnite zbierať pracovné skúsenosti v odbore, ktorý ste vyštudovali, pretože zručných a šikovných odborníkov je stále menej a menej.

 

Ak si chcete nájsť prácu hneď po strednej škole, tak si začnite budovať prax a oslovte spoločnosti napríklad s prosbou o bezplatnú stáž, počas ktorej získate nové skúsenosti.

 

Wish list

 

Ak ste zodpovedali všetky predošlé otázky, už by ste mali tušiť, čo hľadáte. Teraz je čas urobiť si tzv. WISH LIST (zoznam prianí), ktorý bude obsahovať doučovania, zoznam preferovaných vysokých škôl, v ktorých by ste chceli študovať, prípadne spoločnosti, kde by ste chceli začať svoju prax, vrátane kurzov, ktoré potrebujete na to, aby ste boli neskôr u zamestnávateľa atraktívnejší. Je to možnosť ako sa už popri škole posúvať a získať počas štúdia, či po ňom, dobre platené zamestnanie.

 

Barlička, s ktorou sa to dá zvládnuť ľahšie

 

Poslednou úlohou, ktorá vám v plnení svojho wish listu veľmi pomôže, je porozprávať sa s rodičmi. Prediskutujte s nimi svoje víz