Cesta mladého Košičana z gymnázia až do predstavenstva ČEZ ESCO!

Blížiace sa kurzy
Kurz: "Koučing a self koučing v praxi života"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Kurz: "Komunikácia, rétorika a asertivita v praxi života"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Kurz: "SKVELÝ OBCHODNÍK | obchodné zručnosti a psychológia predaja"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.

Po veľkom úspechu môjho prvého článku na iamcool - KTORÉ 3 AKTIVITY Z VÁS UROBIA LÍDRA UŽ V MLADOM VEKU, som tu znovu.
Poďme sa spoločne pozrieť na najväčší problém dnešnej doby, ktorý ľudia riešia. 
Nie, nie je to referendum, je to nezamestnanosť. Nevieme si s tým rady my na Slovensku, ale zápasia s tým aj vyspelé štáty EÚ.

 

Ako je možné to ovplyvniť?

 

Začať sa musí výchovou už v mladom veku. Už pri výbere školy, a teda aj budúceho povolania.
Tu sa robí prvá a zásadná chyba. Škola sa nevyberá podľa toho, k čomu má mladý človek vzťah, ale čo momentálne „letí“ alebo kde je to najľahšie, najbližšie, poprípade kam idú kamaráti.                               
Druhá chyba, o nič menšia, je mimoškolská (ne)aktivita. Je nad slnko jasné, že dnes sa neplatí za dosiahnuté vzdelanie, ale za hodnotu, ktorú mám na trhu práce.

 

Na zákutia cesty z košického Gymnázia na Šrobárovej ulici až do strategického tímu jednej z najväčších energetických firiem EÚ sme sa spýtali mladého úspešného manažéra Mateja Šantu.

Suvko_rozhovor

Matej, ako to bolo u Teba s výberom školy?

 

Počas ročného študijného pobytu na strednej škole v Amerike som si vybral predmet Základy ekonómie. Zaujalo ma to natoľko, že som sa po návrate rozhodol v štúdiu ekonómie pokračovať aj na vysokej škole. No a v rámci československého regiónu mala najlepšie referencie pražská Vysoká škola ekonomická, vrátane zapojenia sa do medzinárodných programov aj prepojenia štúdia s komerčnou sférou. Preto som sa rozhodol študovať práve na tejto škole.

 

Čo Ti dalo štúdium v Amerike?


Dalo mi to niekoľko vecí, plynulé zvládnutie angličtiny som považoval za základné minimum. Takmer ročný štipendijný pobyt na súkromnej strednej škole bol pre mňa hlavne obdobím intenzívneho štúdia (blížilo sa to vysokoškolským požiadavkám) i získavania disciplíny v pomerne prísnom režime internátnej školy, vrátane každodenného športového tréningu i povinného večerného samoštúdia. Bolo to obdobie môjho osamostatňovania sa a uvedomovania si vlastnej zodpovednosti, na základe toho, čo mi vštepovali od malička moji rodičia.

 

Čo si robil okrem skúšok počas školy?

 

Hneď od začiatku štúdia som intenzívne hľadal prácu na čiastočný úväzok, ktorá by nebola len brigádou pre peniaze, ale kde by som sa niečo aj naučil a ďalej sa rozvíjal.
Po sérii neúspešných pohovorov sa mi podarilo nastúpiť do tímu, ktorý rozbiehal internetový magazín. Jednalo sa o rozvíjajúcu sa IT firmu, kde som mal možnosť vyskúšať si aj iné pracovné pozície. Prakticky od druhého semestra som bol takmer nepretržite zamestnaný a mal ako-tak stabilný príjem. Popri práci a štandardnom štúdiu magisterského programu som vyhľadával aj príležitosti na štúdium v zahraničí. Podarilo sa mi dostať sa na letnú univerzitu v Nemecku so štipendiom a následne i na zahraničný študijný program CEMS Master’s. V rámci „CEMSu“ som okrem pražskej VŠE študoval semester vo švajčiarskom St. Gallene, zapojil sa do tímových business projektov, absolvoval pracovnú stáž v nemeckom Düsseldorfe a zavŕšil to skúškami a získaním medzinárodného titulu. Zaujímal som sa tiež o semináre poradenských firiem a za dôležitý považujem aj mimosemestrálny kurz na riešenie prípadových štúdií, na záver ktorého som sa dostal s tímom až do finále medzinárodnej súťaže v Kanade.


Aké bolo Tvoje prvé absolventské zamestnanie?

 

Od štúdia vo Švajčiarsku ma lákalo prostredie medzinárodných poradenských firiem – jednak ako veľká intelektuálna výzva a zároveň intenzívny pracovný rozvoj a možnosť pracovať pre popredné firmy z rôznych sektorov i krajín. Ku koncu štúdia sa z toho stal jasný cieľ a ešte pred dopísaním diplomovky sa mi podarilo nastúpiť na pracovnú stáž v spoločnosti McKinsey&Company.
Stáž spočívala v tom, že som bol na plný úväzok členom tímu konzultantov, zhodou okolností na projekte na Slovensku. Po úspešnom dokončení projektu a promóciách na VŠE som dostal ponuku pokračovať ako konzultant v McKinsey.

 

Čo musí urobiť človek, aby sa stal manažérom v tak veľkej firme, ako je ČEZ?

 

Paradoxne som nemusel na začiatku mať znalosť energetiky. Čo som však musel preukázať boli analytické schopnosti, štruktúrované myslenie, schopnosť zdôvodniť a obhájiť si svoj názor i aktívne načúvať názorom iných. Postupne k tomu pribudli skúsenosti vedenia rôznych projektových tímov, vyjednávania v náročných situáciách, vyhodnocovania rizík i prípravy na rôzne scenáre budúcnosti.

________________________________________________________________________________________                            

V dnešnej dobe je potrebné robiť viac ako len vyštudovať vysokú školu a čakať na dobré platené pracovné miesto.
Tak isto by sa mohlo zdať, že ak už človek pracuje, môže na zvyšovanie svojej hodnoty zabudnúť, ale pravidlá sa zmenili.
Akonáhle sa zamestnáte, už hneď si hľadajte novú prácu! 
Znie to šokujúco, ale je to tak!


Hľadajte aj vy nové výzvy, a pracujte tam kde budete svoje schopnosti zvyšovať, kde môžete nasávať nové vedomosti a kde sa budete posúvať vyššie.
Aj my sa tešíme zo študentov, ale aj pracujúcich, ktorí okolo školy alebo popri práci zvyšujú svoju hodnotu cez našu vzdelávaciu firmu SUVko prostredníctvom školení, napríklad veľmi obľúbeným online kurzom Ako zarábať v 21. storočí.

 

Ďakujeme veľmi pekne Matejovi Šantovi za rozhovor, a za cenné rady.
Držíme ti palce v kariére. Nech sa darí!

7
Super článok
7
0
0
Nič moc
O autorovi
Suvko Coaching Suvko Coaching
Sme vzdelávacia spoločnosť SUVko Coaching pôsobiaca v Košiciach, ale aktivitami rozbehnutá po celom Slovensku a Česku.

Zameriavame sa na vzdelávanie zamestnancov vo firmách v oblasti SOFT SKILLS (mäkkých zručností).

Keď sme zakladali vzdelávaciu spoločnosť, rozhodli sme sa, že nebudeme robiť 2 dňové školenia pre 20 a viac ľudí.
Ale našim klientom skutočne pomôžeme zmeniť svoj život k lepšiemu.

Preto s našimi klientmi pracujeme „OD PODLAHY“, INDIVIDUÁLNE a DLHODOBO.

Naším krédom je: ,,Každý ŠAMPIÓN potrebuje svojho KOUČA"

Viac info o nás a naších kurzoch nájdete na: www.suvko.sk
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť