Ako vložiť nápady do cudzej mysle

Blížiace sa kurzy
Týždeň Rovnováhy na objavuj.com
Individuálne, Online kurz
Martin Lajprík
Začíname blogovať
Individuálne, Košice, Michalovce
Lukáš Mikulaško

Presvedčil vás niekedy predavač, že skutočne túžite po nejakom produkte? Urobili ste niečo inštinktívne alebo spravili rozhodnutie, ktoré sa vám vôbec nepodobalo? Potom prvotná myšlienka vo vašej hlave nebola vaša.

 

Dnes vám  poviem, ako sa to robí.

 

Určite si myslíte, že vložiť niekomu myšlienku do hlavy je zložitá záležitosť. Práve naopak, je to neskutočne jednoduché a dokonca sa tomu ťažko vyhnete. Ak ale máte nejaký charakter, nebudete to využívať na nesprávne a sebecké účely.

 

Reverzná psychológia

 

Pre niekoho mýtus, pre iného klišé prvej triedy. Väčšina ľudí sa pozerá na reverznú psychológiu až príliš jednoducho. Uveďme si to na príklade: „Je mi úplne jedno či pôjdeš vyskočiť padákom z lietadla, je to tvoj život“.

 

Niečo takéto poviete, keď sa snažíte presvedčiť človeka, aby nešiel skákať. Ale toto nie je reverzná psychológia, ale pasívna agresia. Preto ak dostanete sarkastickú odpoveď, je to len vaša chyba.

 

Ak chcete využiť skutočnú reverznú psychológiu, musíte ísť na to inak. Napríklad ak by váš spolubývajúci neumýval riady a vždy by to ostalo len na vás. Môžete mu povedať: „Choď umyť riady, si na rade“.

 

Šanca, že váš lenivý spolubývajúci niečo také spraví je mizivá. Ale ak mu poviete, že ste sa rozhodli, že odteraz budete kupovať papierové riady, aby ste ich  mohli vyhadzovať a chcete od neho peniaze na svoj podiel, máte väčšiu šancu.

 

Prezentujete mu nepríjemnú alternatívu bez toho, aby ste ho obviňovali.

 

Nikdy nerozprávajte priamo o myšlienke, pohybujte sa okolo

 

Donútiť niekoho, aby spravil niečo, o čom sami viete, že to nechce, môže byť veľmi ťažké. Namiesto toho ich musíte donútiť, aby si mysleli, že je to ich nápad. Ľahko sa povie, ťažko sa činí. Pozrite sa na to ako keby ste lúštili záhadu. Postupne hádžte človeku jednotlivé stopy až sám príde k záveru, ktorý chcete. Musíte byť veľmi opatrný a najmä trpezlivý. Ak im nadhodíte všetky stopy prirýchlo, začnú vás podozrievať.

 

Ak to vezmete pomaly, myšlienka sa vytvorí v ich hlave úplne sama.

 

Predávajte pod cenu

 

Predávanie pod cenu je pravdepodobne najľahšia a zároveň najefektívnejšia cesta, ako dostať niekomu myšlienku do hlavy. V podstate ide o spôsob reverznej psychológie, ale na menej agresívnej úrovni.

 

Princípom je, že človek vie čo chce. Vy mu ale podsuniete čo chcete vy.

 

Napríklad, keď si zákazník chce kúpiť povedzme 200GB hard disk, ale vy chcete, aby si kúpil drahší. Nepoviete mu to priamo.

 

Spýtate sa, čo si chce na neho ukladať. Určite odpovie nejaké súbory. Následne nadhodíte, že áno, je to výborná voľba, ak si na neho nebude chcieť v budúcnosti ukladať ďalšie veci. V tom momente by sa mu mala rozsvietiť malá kontrolka v hlave. Čo ak mu to nebude do budúcna stačiť? A máte ho presne tam, kde chcete.

 

Vieme, že ľudia sú zlí, manipulujú a všetko chcú podľa seba. Je príjemné a nadnášajúce ovládať iných. Ale vy určite medzi nich nepatríte a som si istá, že využijete náš malý návod len na dobré účely. 

19
Super článok
19
2
2
Nič moc
O autorovi
Barbora Simaskova Barbora Simaskova
Studentka, ktorá sa zaobera vsetkym a stále. Bloggerka na www.intravitam.eu
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Blížiace sa kurzy
Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť