Ako si zapamätať mená, osoby a čísla

Blížiace sa kurzy
Týždeň Rovnováhy na objavuj.com
Individuálne, Online kurz
Martin Lajprík
Začíname blogovať
Individuálne, Košice, Michalovce
Lukáš Mikulaško

Jedným z najväčších problémov pre každého človeka je zapamätanie si tváre a mien osôb, preto si dnes povieme ako to zlepšiť.

 

Ako si pamätať mená a tváre

 

Každá tvár, každý človek je osobitý. Svojich kamarátov rozpoznáte bez problémov, cudzích ľudí už nie. Čím to je? Jednoducho to závisí od toho, na čo sa sústredíte. Základnými rozlišovacími znakmi sú farba očí, vlasov, výška ... U neznámych osôb spočiatku nevieme, na čo sa zamerať. Preto sa vedome sústreďme na najvýraznejšie znaky a zapíšme si ich do pamäti. Vyžaduje to chvíľku zamyslenia sa a duchaprítomnosti, ale výsledky na seba nenechajú dlho čakať.

 

Mená už môžu byť o niečo problematickejšie. V prípade, že si chceme zapamätať aj tvár aj meno, musíme tieto dva znaky niečím spojiť. Je pán Vysoký vysoký? Je pani Nová mladá? Aj pri menách, ktoré sa jednoznačne na nič nepodobajú, si po chvíľke premýšľania dokážeme nájsť spojitosti.

 

Okrem toho tiež odporúčame, aby ste meno druhej osoby zopakovali. Má to dve výhody. Prvou je, že si ho skôr zapamätáte a druhou, ak ste ho náhodou počuli zle, tak vás dotyčný opraví. Nehanbite sa opýtať sa na meno znovu. Osoba bude rada, že sa o ňu niekto zaujíma. V priebehu rozhovoru sa snažte jej meno opakovať. Nič nie je pre druhého krajšie, ako keď počuje svoje vlastné meno.

 

V prípade, že nechcete byť netaktný pri opätovnom zisťovaní mena, skúste niečo takéto:

 

* „Prepáčte, aké bolo ešte raz vaše meno?“

+ Dotyčný odpovie väčšinou priezviskom: „Novák.“

* „Nie, myslel som krstné meno.“

 

Ako si pamätať čísla

 

Neustále sme v situácii, kedy si musíme zapamätať čísla. Poznávacia značka, telefónne číslo, číslo účtu, dátumy narodenia, výročia ... To by bola škoda, keby sme ich tak rýchlo nezabúdali ...

 

V prvom rade si číslo zapíšeme na papier a dobre si ho prezrieme. Vidíme postupnosť? 789 alebo 987? Rozdeľme si číslo do blokov, ktoré majú určitý význam. 2481632 môžeme rozpísať ako 2,4,8,16,32... Nenapadajú vás súvislosti v tomto čísle? Pouvažujte.

 

Ďalším spôsobom je spojiť si čísla s predstavami.1 je palička, 2 je labuť, 3 je háčik, 4 je stolička, 5 je lístok, 6 je jojo, 7 je stôl atď. Alebo môžeme k číslam priradiť úplne iné pojmy, ktoré majú nejaké prepojenie vo vašej hlave. Z týchto pojmov potom utvoríme príbeh.

 

Napríklad: chceme si zapamätať číslo: 156224. Príbeh by mohol vyzerať asi takto:

 

Malý chlapec zrazí paličkou (1)  lístok (5) zo stromu, ktorý spadne na jojo (6). Okolo neho pláva párik labutí (22) smerom k stoličke (4) na brehu jazera.

 

Podobné techniky používajú aj ľudia, ktorí vyhrávajú súťaže v zapamätaní si kariet. Prečo by ste to teda nemohli vyskúšať aj vy? 

17
Super článok
17
5
5
Nič moc
O autorovi
Barbora Simaskova Barbora Simaskova
Studentka, ktorá sa zaobera vsetkym a stále. Bloggerka na www.intravitam.eu
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Blížiace sa kurzy
Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť