Akciová spoločnosť či eseročka? Čo sa viac oplatí

Blížiace sa kurzy
Kurz: "Koučing a self koučing v praxi života"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Kurz: "Komunikácia, rétorika a asertivita v praxi života"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Kurz: "SKVELÝ OBCHODNÍK | obchodné zručnosti a psychológia predaja"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.

Rozmýšľate o tom, že by ste si založili firmu, ale nedokážete sa rozhodnúť, či je pre vás výhodnejšie založenie akciovej spoločnosti alebo eseročky?

 

Hneď na začiatku by ste mali vedieť, že zakladanie spoločnosti s ručeným obmedzením je administratívne oveľa jednoduchšie, keď sa však rozhodnete pre akciovku, budete pôsobiť dôveryhodnejšie.

 

No dobre, ale toto mi vôbec nepomohlo, čo je teda výhodnejšie?

 

Poďme si to teda rozmeniť na drobné.

 

Ujasnite si tieto veci

 

Aby vám to neprišlo komplikované, ako keď sa rozhodujete medzi kúpou toneru HP CE285a a HP CF283a, je dobré poznať tieto informácie. Na to, aby ste si založili eseročku vám stačí jedna osoba, či už právnická alebo fyzická.

 

Podmienkou je, že nemôže byť jediným zakladateľom vo viac ako troch eseročkách.

 

Minimálnym základným imaním, ktoré musíte splatiť na špeciálny bankový účet, je 5000 € a minimálne 750 € na jednu osobu. Maximálny počet spoločníkov je stanovený na 50. Toto sú základné informácie, ktoré vám umožnia pochopiť výhody založenia s.r.o..

 

A ako je na tom akciovka?

 

Zakladanie akciovej spoločnosti

 

Pri zakladaní akciovky sú pravidlá nastavené inak – založiť ju môže aj jedna právnická osoba, ale minimálny počet fyzických osôb na jej založenie sú dve.

 

Výhodou oproti eseročke je, že maximálny počet spoločníkov nie je nijako limitovaný. Zásadný rozdiel pri zakladaní akciovky je v základnom imaní. Jeho minimálny vklad je až 25-tisíc  €, teda až 5-násobne vyšší ako pri eseročke.

 

Akciovka môže byť verejná alebo súkromná, záleží to na tom, či budete obchodovať s akciami na burze, alebo nie.

 

Ako je to s podielom

 

Zisk eseročky sa delí podľa podielu každého spoločníka, ktorý je zapísaný v obchodnom registri.

 

Pri akciovej spoločnosti sa zisk vydelí počtom vydaných akcií a každý akcionár dostane svoj podiel podľa toho, koľko akcií vlastní. Je na vás, ktoré založenie firmy je výhodnejšie, univerzálna odpoveď totižto neexistuje – záleží, aké máte priority, očakávania a podnikateľské skúsenosti.

 

Každá forma podnikania má svoje pre a proti, vyberte si jednoducho tú, ktorá má pre vás viac pre.

2
Super článok
2
3
3
Nič moc
O autorovi
Iamcool.sk Iamcool.sk
Články o internetových službách a ich prevádzkovateľoch. Informácie o kurzoch, školeniach a workshopoch. Ponuka služieb, copywriting a fotiek na web.
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť