8 znakov, že asi skutočne potrebujete zmeniť prácu

Blížiace sa kurzy

Nič sa nevyrovná pocitu, keď je práca nielen zdrojom príjmu, ale zároveň aj vašim koníčkom. Avšak niekedy sa stane, že aj takáto práca časom omrzí, stane sa akousi rutinou. Ako ale človek zistí, že skutočne potrebuje zmenu? Existujú nejaké zaručené symptómy? Pri čítaní tohto článku na to dostanete odpoveď.

 

1. Strata motivácie

 

Zásadným zvratom v práci u mnohých býva fakt, keď si uvedomia, že im chýba motivácia. Príkladom môže byť nová pracovná úloha, ktorú dostanete. Dostanete nový projekt, na ktorý by ste sa ešte prednedávnom tešili. V hlave by sa vám rodili nové a nové myšlienky a nápady ako čo spraviť. Ale teraz je to pre vás skôr starosť ako radosť. Dokonca ste z neho znechutení a podráždení. Pozor na to. Ak tento stav u vás trvá dlhší čas a súvisí s akoukoľvek činnosťou, ktorú v práci vykonávate, treba naozaj zvážiť pre a proti vášho pracovného miesta.  

 

2. Stereotyp

 

Je mnoho pracovných pozícií, ktoré sa s odstupom času stanú rutinou. Kedy už cestou do práce viete, čo vás v nej čaká. Viete si živo predstaviť celý svoj pracovný deň. Niekomu to tak možno vyhovuje a je spokojný, ale niekoho to naopak ubíja. Práca ho už vyslovene nudí, nebaví. Pociťujete aj vy takýto stav? Nenapĺňa vás práca a chcete sa naučiť niečo nové? Tak v tom prípade nad novou prácou minimálne uvažujte. 

 

3. Nízky plat

 

Ohodnotenie v práci úzku súvisí s motiváciou. Možno aj vy ste už zažili nasledovnú situáciu. Váš známy vykonáva podobnú činnosť ako vy, ale platovo je úplne niekde inde. Na to, aký to musel byť pre vás pocit, sa ani nemusím pýtať. Vy však viete, že platovo sa nemáte kde posunúť. Alebo ďalší príklad. Spoločnosti, kde pracujete sa darí a podiel na tom máte aj vy svojou svedomitou prácou, ktorú vykonávate. Odmena alebo vyšší plat? Pre vás v nedohľadne. Dostaví sa frustrácia a razom ste v práci demotivovaní. Ak si však veríte, viete, že ste v danej oblasti dobrí a zaslúžite si k tomu aj patričný plat, poobzerajte sa po portáloch s ponukami prác. Za to nič nedáte a nikdy neviete, kde vás osud zaveje :-).

 

4. Stres

 

Je pravda, že určitá forma stresu ľuďom pomáha k lepšiemu pracovnému výkonu. Avšak problémom je, ak vás naopak brzdí, takpovediac priam paralyzuje. V práci neviete čo skôr, šéf na vás tlačí.. Domov chodíte ako zbitý pes, neviete sa sústrediť. Ste podráždení, nemáte čas ani chuť užívať si svoj voľný čas. A to všetko sa môže razom odraziť na súkromnom živote. Preto si zvážte, či vám takéto stresy za to všetko skutočne stoja. 

 

5. Nulový kariérny rast

 

Nie každý túži po tom, aby bol vedúcim pracovníkom. Nie každý má na to aj vlohy. Ale ak ste vodcovský typ a túžite potom nesedieť celý život na jednom mieste, ale posúvať sa vpred, je pre vás možnosť kariérneho rastu veľmi dôležitá. Pokiaľ ste si vedomí, že v súčasnej práci to možné nie je, dosiahli ste akýsi vrchol, premyslite si čo ďalej. Na čo sa zbytočne trápiť na jednom mieste. Pokiaľ máte skúsenosti, ste cieľavedomí, nestagnujte. 

 

6. Nezhody na pracovisku

 

Každý sme iný, nevieme vyhovieť každému. Tak ako v rodine alebo medzi priateľmi, tak aj na pracovisku môže raz za čas dôjsť ku hádke a drobným nezhodám či už medzi vami a vašim šéfom alebo spolupracovníkmi. Ak to však prerastie do šikanovania, sexuálneho obťažovania a podobne, je to naozaj veľký problém, ktorý by nemal zostať neriešený. Niekedy postačí rozhovor face to face, no v mnohých prípadoch je to práve zmena pracovného miesta, ktorá až "postihnutého" človeka odbremení. Ak zažívate v práci niečo podobné, určite to neberte na ľahkú váhu. 

 

7. Problémy so zdravím

 

Žalúdočné vredy sú azda najčastejším dôsledkom vypätej stresovej situácie. Ďalej sú to problémy s nespavosťou, nechutenstvo do jedla.. A nemusí to zostať len pri nich. Ale nebudem vás strašiť. Pokiaľ chodíte v tomto stave do práce, z práce a neviete si nijako pomôcť, zmena profesie určite stojí za uváženie. Nezabudnite, zdravie máte iba jedno.

 

8. Neustále sťažovanie sa

 

Ešte ste sa ráno ani poriadne nezobudili a už sa sťažujete. Prečo dnes nie je sobota? Ach, to zase bude deň! Už, aby som bol/a doma! Hneď z rána máte negatívny prístup ku všetkým pracovným povinnostiam a aj k ľuďom okolo vás, čo im dávate aj pocítiť svojím sťažovaním. Jasné, nie každý deň sa vydarí. Každý sa raz za čas posťažuje aj v práci, ktorá ho inokedy baví, ale ak sa to stane každodennou rutinou, je načase s tým niečo spraviť. Vedzte, že týmto prístupom neznechucujete len seba, ale aj ľudí okolo vás. Potom sa nečudujte, ak vás v práci nikto nevolá na obed, na cigaretku (ak fajčíte) .. Keď nie ste v práci spokojní, nesťažujte sa