5 rád, ako skoncovať s prokrastináciou!

Blížiace sa kurzy

Čo môžeš urobiť dnes, odlož na zajtra a máš dva dni voľna. Poznáte túto vetu? Ak sa ňou občas riadite, patríte k väčšine populácie. Mnohí z nás sa niekedy musia nútiť do takých činností, na ktoré vôbec nemá náladu.

 

Namiesto toho na nás čakajú povinnosti, ktoré ak si nesplníme, pocítime dôsledok nášho rozhodnutia. Prokrastinácia je teda bežný jav, ktorý však je možné vylúčiť z bežného života...

 

Študenti – častý terč prokrastinácie!

 

Vráťte sa na chvíľu do školských lavíc a spomeňte si na to, ako ste sa zachovali v situáciách, keď ste sa mali pripravovať na náročnú písomku. Otvorili ste učebnicu, prečítali pár viet či dokonca strán a po pár minútach ste učebnicu rýchlo zavreli? Odhodlanie učiť sa pominulo a Vy by ste najradšej robili všetko, len nie sedieť nad knihami?

 

Ak ste od učenia často a nadlho odbiehali k iným aktivitám (napr. hranie hry na počítači alebo rozhovor s priateľmi), boli ste pravdepodobne lapený prokrastináciou.

 

Prokrastinácia – ako sa jej ubrániť?

 

Vyskúšajte týchto 5 rád ako skoncovať s prokrastináciou:

 

  1. Sústreďte sa na svoj cieľ! Potrebujete dokončiť pracovnú úlohu, no stále Vás pri tom niečo alebo niekto vyrušuje? Odbúrajte rušivé vplyvy. Zatvorte dvere, vypnite si zvuk na mobile a pustite sa do práce.
  2. Robte si malé prestávky! Po polhodine sústredenej práce si zaslúžite Vy aj Váš namáhaný mozog pauzu. Vyvetrajte miestnosť, prejdite sa, napite sa vody.
  3. Postupujte krok po kroku. Keď stojíte pred ťažkou úlohou, nesnažte sa ju zvládnuť čo najrýchlejšie ale čo najpríjemnejšie. Určite si všetky malé kroky, ktoré Vás povedú k dosiahnutiu jedného veľkého cieľa. 
  4. Odmeňujte sa! Odmenou Vášho úsilia nemusia byť len výsledky či pochvala od šéfa. Odmeňte sa sami tým, čo Vám spraví radosť (napr. čokoláda; kvety; kniha).
  5. Nalaďte sa pozitívne! Pre prokrastináciu je typický celý rad negatívnych myšlienok a pocitov. Vyhnite sa pocitom viny z nedokončenej práce a myslite na to, že úlohu zvládnete.

 

Veľa šťastia v boji proti prokrastinácii!

16
Super článok
16
1
1
Nič moc
O autorovi
Silvia Hojerova Silvia Hojerova
Absolventka psychológie s niekoľkoročnými skúsenosťami externej redaktorky a copywriterky. A tiež milovníčka kníh, čokolády a francúzskej hudby!
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Blížiace sa kurzy
Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť