3 druhy šéfov – ktorý je ten najlepší?

Blížiace sa kurzy
Kurz: "Koučing a self koučing v praxi života"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Kurz: "Komunikácia, rétorika a asertivita v praxi života"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Kurz: "SKVELÝ OBCHODNÍK | obchodné zručnosti a psychológia predaja"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.

Tešíte sa každé ráno do práce a svojho šéfa si neviete vynachváliť? Skvelé; za dôvodom Vašej spokojnosti v práci môže stáť štýl vedenia ľudí, ktorý používa Váš šéf. K najznámejším štýlom vedenia ľudí patrí:

  • autoritatívny
  • liberálny
  • demokratický.

 

Viaceré výskumy potvrdili, že práve jeden z týchto štýlov motivuje k lepším pracovným výsledkom, skvalitňuje medziľudské vzťahy na pracovisku a rozvíja osobnosť pracujúcich. Čo myslíte, ktorý z nich to je? 

Možnosť A - Autoritatívny šéf

 

Ako už samotný názov napovedá, pre tohto šéfa je typická vysoká autorita u zamestnancov. Tento typ šéfa vzbudzuje rešpekt až strach zamestnancov prejaviť svoj názor (hlavne, keď je odlišný od šéfovho). Šéf zadeľuje pracovné úlohy a jediné čo ho zaujíma je, aby boli zamestnancami splnené. Od tohto šéfa sa pracovníci nedočkajú pochvaly (kritiky áno!) a so zvýšením platu by ste u neho nepochodili. Jednými z jeho dobrých vlastností však sú cit pre zodpovednosť, vytrvalosť a organizovanosť. Stačí to však na to, aby s ním boli zamestnanci spokojní? 

martinus.sk

Možnosť B - Liberálny šéf

 

Liberálny šéf je pravý opak autoritatívneho šéfa. Svojich pracovníkov vníma ako svojich priateľov, nie ako podriadených (ako v prípade autoritatívneho šéfa). Vzťahy medzi vedúcim a zamestnancami sú založené na dôvere, vzájomnom rešpekte a slobodnej komunikácii. Tento šéf sa o svojich pracovníkoch úprimne zaujíma a poskytuje im voľnosť v organizovaní pracovného času. Kontrolovanie pracovníkov, či používanie príkazov je obmedzené na minimum. Uprednostňuje pozitívne hodnotenie a povzbudzovanie. 

Možnosť C - Demokratický šéf

 

Demokratický štýl vedenia ľudí charakterizuje snaha spoločne dosiahnuť isté pracovné úlohy či ciele. Vedúci pracovník má plánovať, organizovať, riadiť jednotlivé aktivity. Svojich pracovníkov často motivuje k lepším výkonom pochvalou či povzbudením. Pri neúspechoch či zlyhaniach používa konštruktívnu kritiku a správa sa asertívne. Demokratický šéf má cit pre spravodlivosť – neuprednostňuje žiadneho pracovníka pred inými a konflikty sa snaží riešiť citlivo a taktne. Vzbudzuje prirodzený rešpekt, pracovníci si ho vážia pre jeho slušnosť, úprimnosť a ľudskosť.

 

Odpoveď:

Za najvhodnejší prístup k vedeniu pracovníkov sa považuje:

 

Možnosť C – demokratický štýl. 

9
Super článok
9
0
0
Nič moc
O autorovi
Silvia Hojerova Silvia Hojerova
Absolventka psychológie s niekoľkoročnými skúsenosťami externej redaktorky a copywriterky. A tiež milovníčka kníh, čokolády a francúzskej hudby!
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť