15 pravidiel úspechu a produktivity

Blížiace sa kurzy

V priebehu života každý človek zistí čo chce robiť. No niekedy potrebuje prejsť rôznymi odvetviam,aby zistil, čo to presne je. Ja osobne som mal možnosť prejsť si manuálnou aj mentálnou prácou. V malom aj korporátnom prostredí. Každá z týchto skúseností mi dala nejaký vzhľad ako to funguje, nie jednotlivo, ale celkovo, všetko spolu. V konečnom dôsledku každú jednu firmu alebo pracovnoprávny vzťah prepájajú peniaze. Peniaze sú pre napredovanie ľudstva ako krv v našom krvnom obehu. 

 

Nie, nechcem povedať že peniaze sú najdôležitejšie, no sú dôležité, aby sa ľudia nepovraždili kvôli kúsku chleba. Tu je pár typov čo som sa naučil v priebehu svojej praxe. Mne pomáha takéto jednanie pracovať efektívne, teda šetriť čas. Uľahčuje to nielen vzťah práca - človek, ale aj človek - človek. Určite ste mali kolegu ktorému sa nikdy nechcelo pohnúť rozumom a stavím sa, že moc obľúbený nebol.

 

1. Prevezmi kontrolu a prijmi zodpovednosť - stáť stranou, keď sa riešia veľké zmeny alebo sa prijímajú nové rozhodnutia sa veľmi nevypláca. Tak sa človek iba vezie. Nebojte sa povedať svoj názor a niesť zaň zodpovednosť. Ty si vyberáš svoje správanie a tým si vyberáš aj následky.

Brave men

Brave men, out now.

2. Vyhraj ešte predtým, ako sa začne hrať - ak nájdeš spôsob ako vyhrať vojnu ešte predtým, ako sa začne bojovať, ber to. Konkurenčné boje sú často veľmi nákladné. A pokiaľ tam nie je priestor k tomu, aby sa vytvorila dohoda, musíš byť jednoducho lepší aby si nemusel s konkurenciou bojovať. 

 

3. Nasledovanie každého jedného pravidla ťa nikam nedostane - ak niekedy neprekročíš nejaké pravidlo, dostávaš sa do veľkej nevýhody. Robí ťa to v očiach iných iba naivným človekom, keď si myslíš, že tvoja konkurencia pravidlá nikdy neprekročí. No nezabúdaj, že pravidlá sa dajú ohnúť, no pravda nie. Neriskuj stratu svojej alebo firemnej cti len kvôli svojmu egu. 

 

4. Hraj človeka, nie situáciu - ak postavíš svoje rozhodnutia a akcie čisto na logike, bude to krátky výlet. Ktokoľvek dokáže vytvoriť záver zo situácie a použiť logiku na predaj produktu alebo služby, na založenie biznisu či na získanie klienta. Ale práve ľudia, čo dokážu použiť svoju stratégiu v rámci emočnej inteligencie sa dostávajú na vrchol.

 

5. Vzhľad je dôležitý! - uvedomte si, že keď sa snažíte získať nového klienta alebo zamestnanie, prvý dojem je vždy dôležitý. Prejav a výzor človeka je dôvod či klienta získaš alebo nie. A ver mi, aj keď býva rozhovor dlhý, rozhodnutie či ťa príjmu alebo nie prichádza už v prvých pár minútach interview. Ostatné je už iba formalita.

 

6. Nepokúšaj sa udržať prehry malé, snaž sa o veľké výhry - toto je podobná záležitosť ako poloplný a poloprázdny pohár. Ak ohraničíš svoju myseľ tým, že chceš udržovať malé straty, nemôžeš efektívne uvažovať o tom, ako tvoriť veľké výhry. Občasná prehra je súčasťou každého jedného podnikania, práce alebo aj dňa. Zmier sa s tým. 

 

7. Úspech tvojho klienta je aj tvoj úspech - myslím, že toto je jasné. Nie je dôležité spraviť klienta spokojného. Tvojou úlohou je vytvoriť mu úspech.

 

8. Buď cool a vyrovnaný - udržuj si tieto vlastnosti aj v ťažkých časoch a získaš si dôveru svojich kolegov aj klientov. Panika nie je moc príťažlivá.

 

9. Rob, čo musíš robiť - niekedy aj dobrý človek musí spraviť zlú vec, aby zlý človek platil za svoje skutky.

OXYTREE PROGRAM - Produkuje pre Teba kyslík a peniaze!

10. Neexistuje klamstvo, ktorým niekoho chrániš - keď sa niekoho snažíš chrániť tým, že mu klameš alebo mu dávaš iba polopravdu, zrádzaš ho. A pletieš na seba riadne hrubý bič. Vždy jednaj na rovinu. 

 

11. Študuj a poznávaj svoju konkurenciu - vždy musíš byť tri kroky pred protivníkom, lebo protivník sa bude snažiť byť dva kroky pred tebou v domnienke, že sa snažíš byť krok pred ním. 

 

12. Nemysli ako začiatočník, aj keď ním si - každý niekde začína ale to neznamená, že nemôžeš myslieť ako profík. Každá chyba, ktorú spravíš bude nejakým spôsobom zneužitá proti tebe. Eliminuj ich. 

 

13. Nestrácaj čas vysvetľovaním problému, vyrieš ho - keď vznikne problém, vždy je dobré dať o tom vedieť nadriadenému. No uisti sa, či ho nevieš efektívne a rýchlo vyriešiť sám. To si nadriadený cení ešte viac ako nahlasovanie každej maličkosti. Každá sekunda sa ráta a sekunda rozprávania namiesto sekundy robenia, je premrhaná sekunda. 

 

14. Nauč sa čítať ľudí - aby si dokázal efektívne reagovať a vytvoriť stratégiu smerujúcu k úspechu, musíš vedieť čítať medzi riadkami. Keď ti klient pošle predstavu čo chce, chce vždy viac ako je tam napísané. Keď ti zadá nadriadený úlohu, vždy očakáva od teba viac. Aby si prišiel na to, čo k tomu ešte chce, musíš vedieť už pri prvom stretnutí pochopiť víziu daného človeka. 

 

15. Žiadne výhovorky - víťaza nezaujíma v akých podmienkach musí pracovať, s kým musí pracovať a koľko má na to času. Víťaz ide vyhrať. Nie diskutovať o tom, čo sa mu nepáči.

 

Možno sa to nezdá byť zhodné s konceptom slova "prokrastinuj", no má to spoločného viac, ako sa zdá. Možno ste sa často čudovali prečo úspešný človek má toľko času na seba a popri tom aj dokázal byť úspešný. A ty pracuješ tak tvrdo a pilne, no nie a nie rásť. Aj prokrastinácia je súčasťou efektivity práce. Lebo pracovať niekedy nie je to isté ako pracovať. Zamestnávatelia si všímajú moc rýchlo, keď niekto pracuje len preto, aby vyzeral že pracuje. No keby som mal také niečo robiť ja, už z princípu dám výpoveď. Bola by pre mňa strata času robiť niečo, čo ma nebaví. 

 

Vzhľadom na tieto body, by som sa nabudúce rád venoval budovaniu lojality a tomu, čo to vlastne v skutočnosti je. Lebo lojalita je vo svete úspechu posvätná.

2
Super článok
2
0
0
Nič moc
O autorovi
Mario Filo Mario Filo
Zakladateľ www.prokrastinuj.sk. Kde sa niečo deje, tam sa držím pravidla First In Last Out. Mám rád každú výzvu. Neuznávam motiváciu, prokrastináciu považujem za nástroj efektivity, no s mierou. Strávil som štyri roky vo Viedni a aktuálne žijem v Londýne. Na jednom mieste neobstojím, pokiaľ niekto niečo hovorí vo viac ako 5 vetách a nie je to nutné, nevnímam ho.
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Blížiace sa kurzy
Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť