Podnikanie v Česku, Maďarsku a Rakúsku - kde je lepšie ?

Blížiace sa kurzy
Kurz: "Koučing a self koučing v praxi života"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Kurz: "Komunikácia, rétorika a asertivita v praxi života"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Kurz: "SKVELÝ OBCHODNÍK | obchodné zručnosti a psychológia predaja"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.

Uvažujete nad podnikaním v zahraničí? Jednoznačnou voľbou pre podnikateľov na Slovensku ale aj v susedných krajinách je s.r.o. V čom sa líši s.r.o na Slovensku a v zahraničí a kedy sa vyplatí viac s.r.o zo zahraničia?  

 

S.r.o. v Českej republike

 

Ak chcete rozšíriť svoje podnikanie aj na územie Českej republiky, časovo nenáročný spôsob založenia s.r.o je kúpa ready-made s.r.o. s možnosťou začať podnikať prakticky okamžite. Mať s.r.o. v Českej republike prináša viacero benefitov. Veľmi výhodná je skutočnosť, že Česká republika nemá zavedené daňové licencie preto podnikatelia ušetria na odvode minimálnej výšky dane z príjmov právnickej osoby. Dane z príjmov právnickej osoby sú taktiež výrazne odlišné.

 

Ak ste plánovali stať sa dobrovoľným platcom DPH v Českej republike, proces registrácie je oveľa jednoduchší a nie je požadovaná ani úhrada daňovej zábezpeky. Tento druh s.r.o. je výhodný iba pre podnikateľov ktorí kupujú tovary s vyššou sadzbou DPH ale predávajú s nižšou alebo pre podnikateľov, ktorí predávajú svoje tovary a služby osobám, ktoré sú platcom DPH.

 

Veľkou výhodou je aj vklad o výške 1 Kč, pri vybavovaní nepotrebujete súhlas správcu dane pri prevode obchodných podielov a tiež žiadne jazykové bariéry pri komunikácii.

 

Podnikanie v Maďarsku

 

Rozhodujúcim faktorom pre kúpu s.r.o v Maďarsku sú priaznivé daňové podmienky. Maďarsko je známe ako svojím komplexom zmlúv zabraňujúcim dvojité zdanenie, tak aj pre svoje sadzby pri dani z príjmu právnických osôb, ktoré sú pre svoju nízku hodnotu obrovským lákadlom pre podnikateľov. Pri obrate firmy nižšom ako 500 000 000 HUF (v prepočte približne 1600 EUR) sa sadzba dane pohybuje vo výške 10%. Pri obrate firmy vyššom ako 500 000 000 HUF je sadzba dane 19%, ale zdaňuje sa spôsobom, že obrat 500 000 000 HUF sa zdaní pri sadzbe 10% a zvyšok sadzbou 19%.

 

Veľkou časovou úsporou je jednoduchá registrácia pre DPH, kde sa bezprostredne pri založení spoločnosti žiada aj o pridelenie IČ DPH. Toto číslo potom býva pridelené spolu s registráciou spoločnosti v časovom horizonte niekoľkých dní. Nevýhodou sú však vysoké sadzby DPH, ktoré v Maďarsku predstavujú 27%.

 

Chcete podnikať v Rakúsku?

 

Máte záujem o podnikanie v Rakúsku, ale neviete sa vyznať v podmienkach podnikania? Veľkou nevýhodou podnikateľského prostredia v Rakúsku sú daňové licencie. Tieto minimálne dane z príjmu právnických osôb sú stanovené podľa počtu rokov podnikania. Prvých päť rokov je táto daň v sume 500 EUR, v čase od 5 do 10 rokov podnikateľskej činnosti v Rakúsku sa daň zvyšuje na 1000 EUR a po desiatich rokov podnikania sa daňová sadzba zvyšuje na 1750 EUR. Táto minimálna daň v prípade predaja spoločnosti s históriou prechádza na nového vlastníka firmy, ktorý si ju môže uplatniť časovo neobmedzene na rozdiel od podnikateľa v SR. No na rozdiel od SR, v Rakúsku si podnikateľ nemôže kúpiť daňovú stratu. Rakúsko teda neumožňuje uplatnenie si daňových strát z času, kedy uplatňovateľ ešte nebol vlastníkom obchodného podielu v konkrétnej spoločnosti. 

 

Daňové sadzby z príjmu právnických osôb sú v Rakúsku pomerne vysoké, a to vo výške  25% avšak v Rakúsku existuje alternatíva na zmiernenie daňového zaťaženia a je to tzv. skupinové zdanenie. V princípe ide o zníženie daňového zaťaženia materskej spoločnosti prostredníctvom dcérskych spoločností. Ich straty sa potom sčítavajú so ziskmi materskej spoločnosti.

 

Princíp základnej a zníženej sadzby DPH platí taktiež v Rakúsku. Základná sadzba je 20%, znížená 10%. Pokiaľ firma nepresiahne ročný obrat 30000 EUR je platba DPH dobrovoľná. Ak však prekročíte ročný obrat pre ilustráciu v 9 mesiaci, DPH sa vám bude vymeriavať z fakturovanej sumy spätne.

1
Super článok
1
0
0
Nič moc
O autorovi
Ingrid Vasková Ingrid Vasková
Som freelancerka, zaujimám sa o účtovníctvo, firmy a ochranné známky, o tom tu aj budem písať :)
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť