Raci a ryby v riekach alebo voňavý záchod? Ako veľmi sú škodlivé čistiace prostriedky?

Blížiace sa kurzy
Kurz: "Koučing a self koučing v praxi života"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Kurz: "Komunikácia, rétorika a asertivita v praxi života"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Kurz: "SKVELÝ OBCHODNÍK | obchodné zručnosti a psychológia predaja"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.

Osobné zdravie

 

Keď zákazník kupuje čistiaci prostriedok, tak sa väčšinou sústredí pri výbere iba na jednu resp. dve veci a tou je či prostriedok vyčistí a cena. Používame rozličné osviežovače, mydlá, čističe, leštidlá, aviváže, pracie prostriedky a mnoho iných na udržiavanie žiarivej a voňavej domácnosti, ale zatiaľ čo chemikálie v čistiacich prostriedkoch zaručia čistotu bez baktérií, tak mnoho z nich je škodlivých pokiaľ ich vdychujeme alebo sa s nimi dostaneme do kontaktu. Niektoré z nich sú dokonca najtoxickejšie veci nachádajúce sa v našej domácnosti. V roku 2015 bolo 10% všetkých prípadov otravy spôsobených práve domácimi čistiacimi prostriedkami. Z toho bola drvivá väčšina detí, ktoré sa dostali do kontaktu s čistiacimi prostriedkami, do 6 rokov, a to nehovoríme o pomalom a dlhodobom prenikaní škodlivých látok do našich tiel počas ich používania počas nášho života.

 

Látky, ktoré sa nachádzajú v prípravkoch sa líšia spôsobom akým ohrozujú naše zdravie. Niektoré spôsobujú okamžité poškodie, či už je to podráždenie kože, problémy s dýchaním, slzenie očí alebo chemické popáleniny. Tie ďalšie sa môžu zase prejaviť po dlhšej dobe napríklad formou rakoviny alebo zmeny niektorých génov vo Vašom tele..

 

Najviac škodlivé sú prostriedky na čistenie toaliet, odtokov a sporákov. Leptavé chemikálie obsiahnuté v týchto prostriedkoch môžu spôsobiť vážne popáleniny na koži, očiach a pri vypití vážne poškodenie hrdla a tráviaceho traktu. Látky ako amoniak a chlór vytvárajú toxické výpary, ktoré dráždia oči, nos, hrdlo, pľúca a nemali by byť používané osobami trpiacimi srdcovými problémami a astmou. Kombináciou produktov s obsahom chlóru a amoniaku alebo amoniaku a lúhu (vyskytuje sa najmä v prostriedkoch na čistenie sporákov) nastáva reakcia, ktorá vytvorí chloramínový plyn, ďalej pri reakcii chlóru a kyselín (bežne sa vyskytujúcich v prostriedkoch na toalety) vzniká toxický chlórový plyn, čiže samé “dobroty". :-)

 

Vône bežne pridávané do väčšiny pracích prostriedkov a aviváží môžu spôsobiť problémy s dýchaním, bolesti hlavy, kýchanie a slzenie očí prevažne u ľudí trpiacich alergiami a astmatikmi. Národný inštitút pre bezpečnosť a ochranu zdravia zistil, že tretina týchto substancii je škodlivá, pretože chemické zloženie týchto vôní sa uvádza ako obchodné tajomstvo a spoločnosti nie sú povinné zverejniť ich úplné zloženie, ale môžu ich označiť ako vôňu.

 

Ďaľšie prísady v čistiacich prostriedkoch spôsobujú len minimálnu škodlivosť, ale môžu byť príčinou problémov so zdravím po dlhšej dobe, ako sme už spomenuli rakovinu a narušenie hormónov resp. ich tvorby. Niektoré "viacúčelové" čistiace prostriedky obsahujú penivé prvky diethalanomine (DEA) a triethanolamine (TEA). Ak tieto zložky prídu do kontaktu s nitrátmi, ktoré sú často prítomné ako konzervanty, vzniká reakcia, ktorá vytvára nitrozamín-karcinogén, ktorý ľahko prenikne kožou. Dioxán je ďalší pravdepodobný karcinogén, ktorý sa môže vyskytovať v prostriedkoch vyrobených s etyxolovaným alkoholom. Butoxyetanol, ktorý môže byť neurotoxický je taktiež prítomný v niektorých prostriedkoch.

 

Chemikálie nazývané "narušovače hormónov" môžu zasahovať do prirodzeného fungovanie tela buď tým, že blokujú alebo napodobňujú činnosť hormónov. Tieto látky majú nepriaznivý vplyv na fungovanie celého Vášho organizmu.

Životné prostredie

 

Potom ako čistiace prostriedky zmiznú v odtokoch, dostávajú sa spoločne so všetkými odpadovými vodami do čističiek, kde sa po spracovaní dostanú do okolitých vodných tokov. Väčšina prísad v čistiacich prostriedkoch sa rozloží do neškodných materiálov pri ich používaní alebo po chvíli od ich použitia, ale s niektorými látkami to tak nie je. Ohrozujú kvalitu vody, ohrozujú faunu a flóru vo vodných tokoch. V štúdií z roku 2002 o kontaminantoch vo vodných tokoch, ktoré sa uskutočnili v USA a EU sa našlo znečistenie metabolitmi z pracích prostriedkov v 69% testovaných riek. Znečistenie čistiacimi prostriedkami bolo u 66% vodných tokov.

 

Objavené metabolity z pracích prostriedkov sú členmi skupiny látok nazývaných alkyfenoletoxyláty(AFE). AFE, ktoré zahŕňajú nonylfenol etoxyláty a oktylfenol. Etoxyláty sú povrchovo aktívne látky, ktoré sú kľúčom k účinnosti pracích prostriedkov. Tie sú pridávané k niektorým pracím prachom, dezinfekčným prostriedkom, odstraňovačom škvŕn alebo citrusovým čističom. Ak sú tieto látky vypustené do odpadových vôd, tak sa nonylfenoletoxylát a oktylfenoletoxylát rozložia na nonylfenol a oktylfenol, ktoré sú toxické a nie sú biologicky rozložiteľné vo vode a ani v pôde. Zistilo sa, že látky AFE napodobňujú hormón estrogén, ktorý zapríčiňuje prouchy pri reprodukcii rýb vo vodných tokoch. Napríklad vo Veľkej Británií výskumník John Sumpter zistil, že ryby mužského pohlavia vystavené látkam AFE začali produkovať ženský proteín z vajíčok. Znečistenie látkami AFE sa taktiež vyskytuje aj vo väčšine európskych riek.

 

Ďalšie známe látky spôsobujúce znečistenie sú fosfáty, zmäkčovače vody, ktorý boli vo veľkom množstve používané vo väčšine pracích prostriedkov. Fosfáty, ktoré sa dostanú do vodných tokov pôsobia ako hnojivo, čím vzniká premnoženie rias. Tento nadbytok vodných rastlín nakoniec vyčerpáva prívod kyslíka do vody, čo zabíja ryby a iné organizmy. Aj keď väčšina krajín už zakázala používanie fosfátov, stále ich môžte nájsť v niektorých prostriedkoch do umývačiek riadu. Čistiace prostriedky na báze minerálneho oleja, sú jedným z ďalších problémov životného prostredia. 

 

Plastové fľaše a obaly, v ktorých sa čistiace prostriedky predávajú predstavujú ďalši problém pre životné prostredie a to hlavne tým, že prispievajú k rozrastaniu hromád odpadu, ktorý musí byť uskladnený, spálený alebo recyklovaný, čo sa však často nestáva. Väčšina čistiacich prostriedkov je uskladnená v HDPE alebo PET flašiach, ktoré su akceptované čoraz viac ako recyklovateľný materiál, ktorý dáva nádej v lepšiu budúcnosť. Naproti tomu fľaše z PVC sú vyrábané z rakovinotvorných chemikálií ako je vinylchlorid a ten vytvára vedľajší produkt silný karcinogén dioxín už počas produkcie a pri spaľovaní v spalovniach alebo v pieckach naivných ludí, pričom menej ako 1% všetkých PVC plastov sa dostane na recykláciu, práve pre spomenuté karcinogénne látky.

Ekologické čistiace a pracie prostriedky bioD

Ekologické čistiace a pracie prostriedky bioD

Existuje riešenie?

 

Najlepšie riešenie by bolo prestať používať “moderné” čistiace a pracie prostriedky, ale veriť v to je asi veľmi naivné a asi aj nepredstaviteľné. Všetci sme si postupne zvykli na príjemne voňavé domácnosti s WC vôňou smrekového lesa, uteráky plné lúčnej vôňe  a parfémovo voňavé šaty. No rovnako sme si postupne zvykli na rieky bez rýb a rakov, jazerá plné rias a alergie.

 

No neviem ako Vy, ale mne to už začalo celkom vadiť a mám chuť s tým niečo spraviť. A aké sú možnosti? Vo svete sa našlo zopár ludí, ktorým to začalo rovnako ako mne vadiť a hľadajú spôsob ako si zachovať svoj komfort a životný štandard a zároveň neničiť to, čo nás udržuje nažive - našu Zem. Títo ľudia sa začali vracať k  prírodným, jednoduchým receptom a návodom, ktoré využívali naše babky a prababky a ktoré sa skladali len z prírodných zložiek (veď iné ani neboli, že ano :-). Použitím nových nápadov, technologii a kombinácii dospeli k výrobe biologicky odbúratelných, zdraviu a prírode nezávadných prípravkov na čistenie a pranie. Niekto môže oponovať, že takéto výrobky nie sú také efektívne, sú drahé, dokonca že smrdia 

 

Áno môže sa to niekomu zdať, je to vec názoru a pohľadu, ale ja budem radšej umývať záchod s prípravkom, ktorý obsahuje ocot ako amoniak. A radšej dám o pár centov viac, ale viem, že jedného dňa si pôjdem chytiť rybu do miestneho potoka a nemusím si kupovať drahú tresku v igelite umelo vychovanú niekde ďaleko. No a efektívnosť? Podľa mňa sú niektoré BIO čističe lepšie ako tie toxické a za úvahu stojí aj to, či nie je niekedy lepšie umyť napríklad WC misu o niečo častejšie ako nechať ho zaniesť vrstvami vodného kameňa a potom na to naliať litre chemikálií s rúškou na tvári a čakať, že "to pustí"? Jednu vec viem, že keď si zvyknete na BIO čistiace a pracie prostriedky, tak už sa nevrátite k tým "moderným supervoňavým a neskutočne úžasným” prostriedkom na čistenie či pranie.

 

Spravte si názor sami! … a nezabudnite, že  nemáte čo stratiť, ale planéta Zem môže mnoho získať. 

4
Super článok
4
0
0
Nič moc
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť