Nabíjacími baterkami k ušetreniu peňazí aj planéty Zem

Blížiace sa kurzy
Týždeň Rovnováhy na objavuj.com
Individuálne, Online kurz
Martin Lajprík
Začíname blogovať
Individuálne, Košice, Michalovce
Lukáš Mikulaško

Využívate pravidelne doma či v práci batérie? Zabudnite na ich neustále kupovanie a myslíte aj na životné prostredie. Ako to dosiahnuť? Stačí sa vybaviť nabíjacími batériami a vhodnou nabíjačkou.

 

Široké spektrum nabíjačiek na baterky

 

Batérie znamenajú pre naše životné prostredie pre mnohých prekvapivo veľké zaťaženie. Viete si však bez nich predstaviť váš život? To by asi nešlo. Je to však aj ekologickejšia cesta, ktorá vám navyše prinesie aj finančný benefit.

 

Nabíjacie baterky sú súčasťou nášho života už desiatky rokov. Na Slovensku sa ale stále netešia až takej popularite. Pritom ide o zaujímavú cestu, ako si uľahčiť život, ušetriť na ich pravidelnom nákupe a v neposlednom rade mať nejaký ten ich pár vždy v zálohe. Na ich využívanie je ale nutná kvalitná nabíjačka na baterky. Ide o prístroj, ktorý sprostredkuje elektrickú energiu vybitým baterkám. Podľa toho, koľko ste ochotní investovať, sa bude odvíjať aj čas nabíjania. Ten sa väčšinou pohybuje medzi 3 až 16 hodinami.

 

Nabíjačky rozdeľujeme podľa doby nabíjania či nabíjacieho procesu. Najčastejšie sa však spomínajú tieto tri druhy:

 • Klasické – nedisponujú ochranou proti prebíjaniu batérii, nehlásia stav nabíjania
 • Inteligentné – sami ukončujú elektrické napájanie článkov (doba nabíjania 1-5 hodín)
 • Nabíjačky s časovačom – disponujú LED diódou, ktorá sa prepne na inú farbu resp. na udržiavací režim

Podľa počtu nabíjacích kanálov poznáme nabíjačky na batérie:

 1. Tužkové batérie (AA)
 2. Mikrotužkové batérie (AAA)
 3. 9V batérie
nabíjačka

Ako vybrať nabíjacie baterky

 

Najčastejšie sa využívajú pri domácich elektronických prístrojoch ako napríklad detské hračky, fotoaparáty či rôzne hodinky a budíky. Nabíjacie baterky je možné znovu dobiť a tým pádom aj opakovane využívať. Odporúčajú sa do zariadení s vysokým krátkodobým odberom.

 

 • AA batérie (ceruzkové sekundárne batérie)
 • AAA batérie (mikrotužkové batérie)
 • C batérie
 • D batérie
 • 9V batérie

 

Evidujeme niekoľko dôležitých údajov o týchto batériách. Ide o ich kapacitu, ktorá určuje, ako dlho vydrží fungovať od plného nabitia. Pri napätí môžeme povedať, že čím je vyššie, tým má nabíjacia batéria vyšší výkon. Zabudnúť nemôžeme ani na počet nabíjacích cyklov, ktorý nám prezradí, koľkokrát ju môžeme nabiť a vybiť bez obáv zo straty pôvodnej kapacity.

 

 

Zdroj obrázku: art_photo_s / Shutterstock.com

0
Super článok
0
0
0
Nič moc
O autorovi
Admin iamcool.sk Admin iamcool.sk
Buď aj ty autorom, buď cool. Vďaka kvalitnému obsahu, ktorý bude pre čitateľov prínosný si môžete vybudovať meno a osobnú značku.

Každý, kto niečo vie, to môže naučiť ďalších. Stačí vyhlásiť kurz, určiť minimálny počet účastníkov, určiť si cenu za svoj čas a know-how.
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Blížiace sa kurzy
Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť