Budeš mať čo v budúcnosti dýchať?

Blížiace sa kurzy

Na Zemi sú len dve veci, ktoré produkujú kyslík: oceány a lesy! A predsa systematicky ničíme lesy kvôli drevu! Každú minútu celosvetovo zmizne z povrchu Zeme plocha lesa s rozlohou tridsiatich šiestich futbalových ihrísk bez toho, aby sme vysadili ďalšie! To značne prispieva ku globálnym klimatickým zmenám, čo bude mať nesmierne následky.

 

Výstavbu transamazonských komunikácií v Peru, megapriehrady v Brazílii, či iné projekty v Amazónii s určitosťou nezastavíme. Protesty proti ťažbe ropy, zlata a ďalších surovín, či boj s ilegálnym vypaľovaním pralesa pre poľnohospodárstvo síce môžu byť lokálne účinné, ale zo širšieho hľadiska sú bohužiaľ takmer zbytočné. Doterajší vývoj ukazuje, že spoločnosti a jednotlivci s mocným kapitálovým zázemím a politickým vplyvom, či podporou, tento boj jasne vyhrávajú. Preto ide skôr o to, ako zachovať rovnováhu v prírode, aby ekosystém zostal zachovaný, pokiaľ možno v pôvodnom stave.

 

V prírode, keď niečo umrie, odpadne, zhnije, stane sa niečo zlé? Príroda s tým nebojuje, miesto toho zaveje tisíce semienok na lúky, polia, lesy a to čo umrelo rozmnoží niekoľkonásobne na inom mieste.

Je fajn, že si už v dnešnej dobe čím ďalej viac ľudí uvedomuje, že nás mocní a vplyvní tohoto systému klamú vo všetkých možných oblastiach života, nevynímajúc ekológiu a naše životné prostredie. Veľa ľudí už o tom rozpráva. Škoda je, že zostáva len pri slovách. Ľudia si uvedomujú vážnosť situácie, ale väčšina s tým nič nerobí. Je to z rôznych dôvodov: nemajú čas, chuť, nehľadajú riešenia. Veľakrát nevedia o možnostiach a pritom je viacero zaujímavých riešení. Jedným z nich sú rýchlo rastúce dreviny, napr. vŕba, topoľ, jelša, agát, alebo paulownia, ktorá ako pôvodný divo rastúci strom dostal na počesť dcéry ruského cára Pavla I,( Vojvodkyňa Anna Pavlovna) názov Paulownia.

 

Výhodou rýchlorastúcich drevín je ich neporovnateľne rýchlejší rast ako bežné stromy. Pre ich výborné vlastnosti, ako je vodopudivosť, pružnosť, pevnosť, výhrevnosť atd. Plnohodnotne nahradia tradičné stromy používané na rezivo v stavebníctve a taktiež na palivo. Nehovoriac o tom že rýchlo rastúce dreviny ďaleko viac produkujú kyslíka v porovnaním s bežnými drevinami. Ich dostupnosť a pestovanie nie je náročné a na Slovensku ich už pestujú rôzne firmy, ale aj jednotlivci. Niektoré štáty vo svete už začínajú postupne podporovať zelené projekty. Slovensko nie je výnimkou aj keď len vo veľmi malom rozsahu. Stále sa naplno nevyužíva potenciál rýchlo rastúcich drevín.

OXYTREE PROGRAM - Produkuje pre Teba kyslík a peniaze!

Je viac než potrebné si uvedomiť, že každé zničené prírodné prostredie vplýva na človeka negatívne. Už len keď si vezmeme podiel vlhkosti, prachu, škodlivín vo vzduchu v zalesnených a odlesnených oblastiach.

 

Boli robené rôzne štúdie, ktoré dokazujú, že stromy v zdravom lese čistia ovzdušie, vytvárajú kyslík, regulujú vlhkosť, ideálnu mikroklímu, filtrujú chemikálie, zadržiavajú vodu, bránia hluku, upokojujú atď... Potrebujeme vytvoriť trvalo udržateľný ekosystém a ľudské systémy, ktoré nedegradujú, ale neustále sa obnovujú a dokážu sa zdokonaliť. 

 

Každé obdobie má svojich hrdinov a veľa úspechov sa podarilo len vďaka nadšeniu, odvahe a vytrvalosti jednotlivcov.

 

Prajem nám veľa radostnej tvorivosti.

5
Super článok
5
0
0
Nič moc
O autorovi
Róbert Pšenčík Róbert Pšenčík
Je jedno čo sa práve deje, hlavne že sa niečo deje a ešte ide o to ako sa pri tom cítime...:-)
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Blížiace sa kurzy
Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť