Aj odpad a odpadové hospodárstvo majú svoju históriu

Blížiace sa kurzy
Kurz: "Koučing a self koučing v praxi života"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Kurz: "Komunikácia, rétorika a asertivita v praxi života"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Kurz: "SKVELÝ OBCHODNÍK | obchodné zručnosti a psychológia predaja"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Odpadky okolo nás

V samých počiatkoch sa odpad „postaral“ sám o seba. Bolo to ešte v období pred našim letopočtom. Nepotrebné veci a strava sa recyklovali samé v prírode, lebo mali biologický pôvod. Boli bez chémie a bez konzervantov.

 

S postupným civilizovaním spoločnosti a stúpajúcemu technickému pokroku prestala príroda rozkladať a recyklovať všetko, čo ľudia vyhodili zo svojich domov a dielní. V období ranného stredoveku všetko nepotrebné a prebytočné končilo pred domom  - na ulici. Pokiaľ sa nič z toho neodviezlo mimo mesta, vrstvy odpadu neúmerne rástli.

 

Ak sa už nedalo medzi odpadom na uliciach chodiť, tak došlo k zarovnaniu terénu a následne naň bola vybudovaná nová cesta. Z 1. poschodia sa stalo prízemie a z prízemia prvé podzemné podlažie. Takýmto spôsobom vznikali prvé nechcené pivnice.

 

Radnice museli prísť s konkrétnym riešením. Stredoveký spôsob odpadového hospodárstva by postupom času zaplavil celé mestá a neskôr by sa museli stavať nové domy, dielne a ďalšie potrebné budovy pre život v meste.

Plastikové fľaše

Kedy? Kde? Čo? alebo čo neviete o histórii odpadu

 

  • 6000 pred n.l. – Severná Amerika – archeologické štúdie tvrdia, že pôvodný obyvatelia Sev. Ameriky vyprodukovali 2,4 kg biologického odpadu na jeden deň
  • 500 pred n.l. – Atény, Grécko – Predstavitelia mesta vydali nariadenie, že všetok odpad z mesta musí byť najmenej 1 míľu od mestských hradieb
  • Začiatok nášho letopočtu – Jeruzalem – všetko nepotrebné končilo v priekopách za mestom. Recyklovanie prebiehalo pravidelných zapaľovaním kôp odpadu. Uvedený priebeh recyklácie sa stalo synonymom pre slovo „peklo“ 
  • Stredovek – Európa – kopy vyhodených vecí a potravín plnili ulice, ktoré sa neskôr menili na nové cesty
  • 1388 – Anglicko – parlament zakázal vyhadzovanie čohokoľvek do nádrží s vodou a do cestných priekop
  • 1400 – Paríž, Francúzsko – hromady odpadkov boli tak vysoké, že narúšali obranné múry mesta  
  • 1690 – Philadelphia, Sev. Amerika – prvýkrát sa podarilo zrecyklovať papier
  • 1842 – Európa – obdobie chorôb vďaka veľkému množstvu odpadu v mestách, niekoľko tisíc ľudí prišlo o život. Od polovice 19. storočia začína „vek kanalizácie“
  • 1874 – Nottingham, Anglicko – prvé systematické a kontrolované spaľovanie odpadu, obmedzovanie vzniku metánu pri horení
  • 1911 – New York, USA – občania mesta produkujú  2,1 kg odpadu za deň. Problémom je, že sa nedá všetok zrecyklovať, tak ako pred 6000 rokmi pred n.l.
  • 1920 – USA – vznikla prvá verejná skládka odpadu
  • 1968 – USA, Európa – spoločnosti začali odkupovať obaly z použitých potravín a nástrojov, začiatok priemyselnej recyklácie
  • 1970 – USA, Záp. Európa – oslava prvého Dňa Zeme
Ochrana životného prostredia

Ochrana životného prostredia

Ako je to dnes?

 

V skoro každej dedine alebo meste na svete by sme našli odpadkové koše. Odpad sa už nemusí hodiť len tak na ulicu, i keď niekedy to neplatí a ľudia vyhodia nepotrebnú vec hocikde. Smetné nádoby sú častokrát delené priehradkami pre sklo, železo, plasty a biologický odpad.

 

Dokonca vznikli zberné miesta pre používané oblečenie a obuv. Spoločnosť si uvedomuje potrebu recyklácie a borí sa s problémom ako množstvá odpadu minimalizovať.  

 

Dnes už je kôš súčasťou skoro každej miestnosti v našom dome. Zvyšuje naše pohodlie a komfort.

 

Ak Vám chýba odpadkový kôš a nechcete vyhadzovať veľa peňazí za jeho nákup, tak využite výhodnú ponuku nákupu so zľavovým kódom hej-sk. Dajte odpadu miesto, ktoré mu patrí.

Separácia odpadu

Separácia odpadu

0
Super článok
0
0
0
Nič moc
O autorovi
Admin iamcool.sk Admin iamcool.sk
Buď aj ty autorom, buď cool. Vďaka kvalitnému obsahu, ktorý bude pre čitateľov prínosný si môžete vybudovať meno a osobnú značku.

Každý, kto niečo vie, to môže naučiť ďalších. Stačí vyhlásiť kurz, určiť minimálny počet účastníkov, určiť si cenu za svoj čas a know-how.
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť