Najzaujímavejšie kombinácie vôní, ktoré zmenili svet

Blížiace sa kurzy
Týždeň Rovnováhy na objavuj.com
Individuálne, Online kurz
Martin Lajprík
Začíname blogovať
Individuálne, Košice, Michalovce
Lukáš Mikulaško

Veda a umenie idú vo svete parfumov ruka v ruke. Miešanie rôznych vonných esencií je totiž akousi umeleckou disciplínou so štipkou alchýmie. A niektoré výnimočné kombinácie sa nezmazateľne zapísali do histórie. Poznáte ikonické parfumy, ktoré spôsobili v ponímaní vôní revolúciu?

Ľudstvo má na vône slabosť už od počiatku vekov. Už staroveké národy používali na prevoňanie svojich domov a tela rôzne vonné živice, mošus, pižmo, byliny alebo kadidlo. Jednotlivé vonné ingrediencie sušili, macerovali v oleji a napokon destilovali.

 

Prvé parfumy v podobe, v akej ich poznáme dnes, sa objavili v Arábii okolo 10. storočia n.l. Arabi vtedy totiž vynašli prvý destilačný stroj, vďaka ktorému mohli vonné esencie ľahšie kombinovať – najčastejšie živicu, damašskú ružu alebo pižmo. V arabskom svete bola výroba parfumov samostatným umeleckým odborom. Postupom času sa tento voňavý poklad dostal aj na starý kontinent.  

Uhorská voda pre kráľovnú

 

Za prvý moderný parfum na európskej pôde sa považuje „uhorská voda“. Vôňa, ktorá vznikla na prianie uhorskej kráľovnej Alžbety Poľskej, v sebe miešala esencie rozmarínu a tymiánu. Centrom parfumérstva sa však stalo Francúzsko. Vtedy plnili vône trochu iný účel ako dnes. Šľachta ich používala najmä na prevoňanie komnát a rukavíc, aby zamaskovala pach spracovanej kože.

 

Cyprusová revolúcia Francoise Cotyho

 

V roku 1917 vytvoril Francois Coty unikátnu kombináciu vôní, v ktorej dominoval bergamot, lišajník konárnik slivkový a pačuli. Netradičným spojením vznikla revolučná vôňa Chypre, ktorá dnes definuje celú rodinu parfumov. Obrovský úspech vône totiž popohnal ostatné parfumérske domy k tomu, aby vytvorili vlastnú verziu chyprovej vône. Chyprové alebo cyprusové parfumy sú elegantné a typické vonnými tónmi živice.

Coco Chanel No. 5

Vôňa modernej ženy: Chanel No. 5

 

Legendu medzi parfumami – Chanel No. 5 – nechala vytvoriť Coco Chanel, a to s jediným cieľom. Verila, že tak ako aj ženám pristanú nohavice, budú im svedčať aj iné ako kvetinové vône. Preto požiadala Ernesta Beauxe, aby vytvoril parfum pre modernú ženu. A tak, v roku 1921, vznikla vôbec prvá dámska vôňa, ktorej aróma nestála na vôni kvetov, ale aldehydov. To sú syntetické látky, ktoré evokujú vôňu čistoty. Chanel No. 5 sa tiež stala predchodcom púdrovej skupiny parfumov

 

Kolínska: Vôňa Napoleona aj princeznej Diany

 

Prvá kolínska voda bola vo svete parfumov skutočnou novinkou. Zatiaľ čo na začiatku 18. storočia väčšina parfumérov tvorila vône čo najintenzívnejšie, Johann Maria Farina šiel v roku 1709 úplne opačným smerom. Vytvoril kolínsku vodu obsahujúcu okolo 3 až 4 vonných esencií a vznikla tak vôňa, ktorá pokožku jemne prevoňala, ale nebola príliš ťažká. Johann Maria Farina nazval túto vôňu Eau de Cologne a podľa svojho milovaného rodného mesta – Kolína nad Rýnom. Unisexová vôňa sa stala európskou senzáciou a položila základy jednej z najstarších parfumérii na svete. Kolínsku vodu od Farina mal mimochodom veľmi v obľube Napoleon Bonaparte alebo princezná Diana.

0
Super článok
0
0
0
Nič moc
O autorovi
Admin iamcool.sk Admin iamcool.sk
Buď aj ty autorom, buď cool. Vďaka kvalitnému obsahu, ktorý bude pre čitateľov prínosný si môžete vybudovať meno a osobnú značku.

Každý, kto niečo vie, to môže naučiť ďalších. Stačí vyhlásiť kurz, určiť minimálny počet účastníkov, určiť si cenu za svoj čas a know-how.
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Blížiace sa kurzy
Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť