Je vôbec móda pre mužov? Nie je starostlivosť o svoj vzhľad zženštilá?

Blížiace sa kurzy
Týždeň Rovnováhy na objavuj.com
Individuálne, Online kurz
Martin Lajprík
Začíname blogovať
Individuálne, Košice, Michalovce
Lukáš Mikulaško

O móde v súvislosti s mužnosťou sa vedú už roky vášnivé debaty. Mal by muž venovať pozornosť tomu, ako vyzerá? Mal by sa o seba starať? Mal by si kupovať kvalitné šaty? Nemal by “smrdieť aj z fotky”?

 

Je pomerne zvláštne, že táto otázka sa otvára práve teraz, kedy maskulinita ustupuje do úzadia. Paradox je to práve preto, že pre mužov z minulosti, ktorých dnes tak obdivujeme, bola sebaprezentácia, ťažké kabáty a kvalitné obleky samozrejmosťou. Denne sa starali o svoje účesy, brady, oblečenie a topánky. A napriek tomu neboli považovaní za zženštilých.

Pánske obleky značky ĎURKA®

Pánske obleky značky ĎURKA®

Móda sa stala príliš lacnou a preto sme si ju prestali vážiť

 

Príčina, prečo sa muži prestali o svoj vzhľad starať, sa udiala pravdepodobne niekedy v časoch priemyselnej revolúcie. Dovtedy každý muž, ktorý v spoločnosti znamenal, mal svojho krajčíra. Obleky, košele, kabáty, ale aj topánky na mieru boli samozrejmosťou. Bol to spôsob, ako dať najavo svoju dôležitosť, tak ako aj preukázať ľuďom, s ktorými sa daný človek stretával, akú váhu ich stretnutiu prikladá. Muž si jednoducho vážil muža, preto bolo nemysliteľné, aby sa muži na úrovni stretávali vo vyťahaných starých tričkách.

 

Potom prišiel zlom. Móda sa začala vyrábať na pásoch a strojoch, obleky a košele sa produkovali vo veľkom. Tak, aby sedeli teoreticky každému, no prakticky nikomu. Móda zrazu bola dostupná pre každého a krajčírske umenie ustúpilo do úzadia. Móda už nebola umením a dobrodružstvom, oblečenie sa stalo spotrebným tovarom. Obliecť sa “dobre” zrazu mohol každý a preto to stratilo svoju výnimočnosť.

 

Začali sme si radšej kupovať drahé smartfóny, ktorými sa snažíme ukázať svetu svoju dôležitosť a miesto v spoločnosti. Miesto toho, aby sme investovali do topánok, obleku či košele, ktoré toto dokázali ukázať oveľa lepšie.

 

Čo teda dnes móda pre mužov znamená?

 

Nuž, mužskú módu, alebo všeobecne starostlivosť o vzhľad, by som prirovnal k levovi v Afrike. Čo symbolizuje hriva leva? Nuž, čím je majestátnejšia a krajšia, tým je len zdravší a silnejší. Zdravá hriva symbolizuje život, ktorý len v sebe má. A taktiež symbolizuje to, kam lev v spoločnosti ostatných zvierat patrí. Je jednoducho na vrchole.

 

Dnes považujeme za mužné, keď si muž dokáže stáť za slovom, je schopný sa postarať a ochrániť svoju rodinu. No nech má muž v sebe akékoľvek kvality, pokiaľ ich neukáže svetu, sú v podstate zbytočné. Je skvelé, že máte schopnosť spacifikovať možného útočníka, keď takého človeka zbadáte na ulici a pre istotu sa len prizeráte. Ste ako umelec, ktorý môže malovať najkrajšie obrazy sveta, no nikdy ich nikomu neukázal. Prečo by vás mali ľudia rešpektovať za niečo, o čom ani nemajú poňatia? Možno máte v sebe silu leva, no bez hrivy budú ostatné zvieratá klusať  okolo vás bez povšimnutia a rešpektu.

 

Kvalitný oblek, košeľa či iné kúsky oblečenia sú spôsobom, ako poslať svetu odkaz - tu som, takýto som, som silný, som schopný, som vytrvalý a nič ma nezlomí. Takéto vyžarovanie potom automaticky priťahuje ľudí ako magnet. Ženy priťahuje sila, ktorá sa v takomto mužovi skrýva. Potencionálnych biznis partnerov priťahuje úspech, v ktorom si môžete navzájom vypomôcť. Kvalitné oblečenie, ktoré teda pochopiteľne stojí o niečo viac, je teda svojim spôsobom investícia. Dojem, ktorý v ňom robíte, vám totiž veľmi ľahko môže priniesť tieto peniaze späť.

 

Sme v kvalitných šatách zženštilí?

 

Každopádne nie. Nasledovaním každého trendu pravdepodobne až taký dobrý dojem nespravíte a môžu sa nájsť ľudia, ktorí vašu mužnosť spochybnia, no nadčasové kúsky, ktoré vám sedia, sú kvalitné a ukazujú vašu vnútornú silu, tu nemôže byť o zženštilosti ani reč. 

Alebo ste niekedy pochybovali o mužovi v kravate a kvalitnom obleku na mieru?

Pánske obleky značky ĎURKA®

Pánske obleky značky ĎURKA®

2
Super článok
2
0
0
Nič moc
O autorovi
Admin iamcool.sk Admin iamcool.sk
Buď aj ty autorom, buď cool. Vďaka kvalitnému obsahu, ktorý bude pre čitateľov prínosný si môžete vybudovať meno a osobnú značku.

Každý, kto niečo vie, to môže naučiť ďalších. Stačí vyhlásiť kurz, určiť minimálny počet účastníkov, určiť si cenu za svoj čas a know-how.
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Blížiace sa kurzy
Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť