Typy marketingu, ktoré sú aktuálne „IN“

Blížiace sa kurzy

Mnohí z vás mi určite dajú za pravdu, že bez dobrého marketingu sa biznis z dlhodobého hľadiska skrátka robiť nedá. A nezáleží na tom, v akom odvetví sa pohybujete, či vo výrobnej sfére alebo službách. Základom úspechu podnikania je aj efektívne zvolená marketingová stratégia. Najmä menšie podniky sa v tomto smere viac opierajú o kreativitu a hľadajú čo najvýhodnejšie cesty propagácie svojich produktov alebo služieb. Dôvod je jednoduchý - obmedzený finančný rozpočet na marketing.

No a my sa teraz pozrieme, aké typy marketingu v dnešnej dobe takpovediac hýbu svetom a po finančnej stránke vaše podnikanie nezruinujú.

 

 

Email Marketing

V dnešnej dobe patrí k obľúbeným formám marketingu. Je to nielen dôležitý nástroj propagácie, ale aj udržiavania komunikácie medzi vašou spoločnosťou a zákazníkmi, či už minulými, existujúcimi alebo budúcimi. Jeho silu netreba podceňovať. Podstatou je mať vytvorenú databázu e-mailov. O základných pravidlách tohto typu marketingu, konkrétne v podobe newsletter mailov sa môžete na iamcool.sk dočítať v článku „Sedmoro pravidiel newsletter mailov“.

 

 

Sociálne médiá

Sociálne médiá a ich súvislosť s podnikaním vám azda ani nemusím popisovať. Na iamcool.sk ich predstavenie a spojitosť s marketingom bola už neraz spomenutá v článkoch na tému sociálne siete. Či už ste si zvolili Facebook, Google+, Twitter alebo inú sociálnu sieť ako svoj marketingový nástroj, dbajte hlavne na vyplnený profil, fotografie a pravidelné aktualizácie.

 

 

Blog

Tento typ marketingu teraz zažíva doslova zlaté časy. V USA hádam neexistuje spoločnosť, ktorá by nemala svoj blog. A postupne sa to šíri aj k nám. Či sú to rádiá, reklamné a marketingové agentúry, alebo iné spoločnosti, čoraz viac ich má na stránke aj svoj blog. Môžete sa tu dočítať nielen rôzne zaujímavosti, ale aj získať inšpiráciu a pomoc, ak si s niečím neviete rady. Ak aj vás tento typ marketingu oslovil, dbajte hlavne na to, aby váš blog bol bez gramatických chýb a k veci, teda s obsahom, ktorí návštevníkov zaujme. Na iamcool.sk máte k dispozícií zopár článkov na túto tému, tak vám ich odporúčam prečítať si.

 

 

Produktový marketing

No kto už by nemal rád presenty?! :-) Áno, tento typ marketingu vás bude síce stáť o niečo viac, ale verte, že je to naozaj skvelý nástroj prilákania nových zákazníkov a upevnenia si tých starých. Presenty nemusíte rozdávať len tak, vytvorte si súťaž s jednoduchými podmienkami, ako napr. pridanie sa do skupiny na sociálnej sieti a podobne. V konečnom dôsledku, reklamné predmety predstavujú daňový výdavok, tak váš finančný rozpočet snáď tých pár tričiek, hrnčekov, alebo kľúčeniek veľmi nezaťaží.

 

 

Marketing vo vyhľadávačoch

Predstavuje ďalšiu z foriem online reklamy, zameranú na propagáciu webstránky za účelom zvyšovania jej návštevnosti a následne aj predajnosti. Patrí sem aj PPC reklama – platba za reálne kliky, ktorá pre firmy predstavuje jednu z najefektívnejších foriem platenej online reklamy. Pomáha „predbehnúť konkurenciu“ vo výsledkoch vyhľadávania odkazov na internete a vy tak vďaka tomu získavate výhodnejšiu pozíciu vo vyhľadávaní. Tým pádom máte väčšiu šancu, že si na ten váš odkaz potencionálny zákazník klikne skôr, ako na odkaz konkurencie. O ďalších výhodách tohto typu reklamy si môžete prečítať v mojom článku na iamcool.sk „Čo je PPC reklama a aké sú jej výhody?“.

 

 

SEO marketing

Môže sa zdať, že marketing vo vyhľadávačoch a SEO je to isté, ale nie je. SEO marketing vyžaduje dôkladnú optimalizáciu webstránky. Základom je správny výber kľúčových slov a hlavne ich zahrnutie do obsahu textu vašej webstránky. Veľký dôraz sa kladie na obsah textov, pričom rozhoduje nielen kvantita, ale predovšetkým kvalita. Skopírovaný text od konkurencie vám v tomto prípade môže iba uškodiť. Najpoužívanejší vyhľadávač Google si vie takýto obsah dôkladne filtrovať. SEO marketing nie je jednoduchý proces. Vyžaduje si štúdium a vedomosti. Ak si na túto oblasť netrúfate, na Slovensku existuje množstvo overených spoločností, ktoré sa práve SEO-m zaoberajú. Je síce pravda, že vás to niekoľko stoviek eur mesačne bude stáť, avšak za tie nové vedomosti, ktoré vám to prinesie, to určite stojí.

 

 

Ako ste sa mohli dočítať, typov marketingu, ktoré váš biznis môžu posunúť ďalej je celkom dosť. A je ich ešte viac. V ďalšom článku si čo to povieme o PR marketingu, SMS marketingu alebo aj MLM marketingu, tak budem rada, ak si ho nenecháte ujsť. 

7
Super článok
7
0
0
Nič moc
O autorovi
Silvia Lesayová Silvia Lesayová
Asistentka v investičnej a softvérovej spoločnosti, športová aktívno-pasívna nadšenkyňa, milovníčka zvierat a aj príležitostná copywriterka :-).
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Blížiace sa kurzy
Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť