Farby a ich úloha v marketingu

Blížiace sa kurzy
Týždeň Rovnováhy na objavuj.com
Individuálne, Online kurz
Martin Lajprík
Začíname blogovať
Individuálne, Košice, Michalovce
Lukáš Mikulaško

O farbách je všeobecne známe, že majú silný vplyv na správanie a rozhodovanie ľudí. A to dobre vedia aj marketingoví dizajnéri a špecialisti, ktorí psychológiu farieb vedia naplno využiť pri svojej práci a vo svoj prospech. A preto nemusí byť žiadnym prekvapením, že za predajnosťou nejakého výrobku stojí práve jeho farba. Nás spotrebiteľov totiž ovplyvňuje v takej miere, že si to ani neuvedomujeme.

A ako teda ktorá farba na nás pôsobí?

 

Červená

Táto farba v nás vytvára pocit naliehavosti a nutnosti. Nie nadarmo sú ňou označené výpredaje v obchodoch, či rôzne akcie na spotrebný tovar. Červená farba navyše podporuje chuť k jedlu a preto po nej siahli i veľké fastfoodové reťazce. Zároveň je aj aj farbou vášne a podporuje fyzickú aktivitu.

 

Modrá

Je spájaná s vodou, mierom. Symbolizuje pokoj, pohodu a spoľahlivosť. Táto farba vytvára pocit bezpečia a preto ju nájdete v logách konzervatívnych spoločností, ktoré chcú u klientov vzbudiť pocit dôvery v ich produkty či služby.

 

Zelená

S touto farbou sa spája zdravie, pokoj, sila a vo všeobecnosti príroda. Podporuje rovnováhu, odbúrava stres a stimuluje harmóniu. Je typická pre spoločnosti s enviromentálnym zameraním alebo aj pre rôzne relaxačné a oddychové zariadenia.

 

Fialová

Fialová reprezentuje múdrosť a rešpekt. Stimuluje riešenie problémov a podporuje kreatívne myslenie. Často sa s ňou môžeme stretnúť pri kozmetických produktoch pre ženy, napr. pri krémoch na obnovu pleti, proti starnutiu a podobne.

 

Žltá a oranžová

Tieto dve farby charakterizuje optimizmus, radosť a šťastie. Vyžaruje z nich pozitívna energia. A to dobre vedia aj známi výrobcovia hračiek a sortimentu pre deti. Dôvod je jednoduchý – tieto farby vo svojich žiarivých odtieňoch deti rozhodne upútajú.

 

Biela

Farba čistoty, slobody a nádeje. Určite ste si všimli, že je základom reklám na pracie prášky a rôzne čistiace prostriedky. Okrem toho po nej siahli napríklad aj výrobcovia šperkov.

 

Čierna

Pre niekoho možno smutná farba, ale v marketingu predstavuje symbol elegancie a vznešenosti. Preto po nej siahajú zväčša značky, ktoré chcú upútať na nejaký svoj luxusný výrobok ako automobil, šperk alebo aj parfum.

Iamcool_loga_colormarketing

Zdroj: iamcool.sk

Farby sú s marketingom naozaj veľmi úzko späté. Či už chcete vytvoriť nové logo svojej spoločnosti alebo farbu nového produktu, treba klásť veľký dôraz na výber nielen tej správnej farby, ale aj odtieňu. Príliš chladné odtiene môžu vyvolávať naopak pocit smútku, depresie a pesimizmu. Ak si sami neviete rady s tým, akú farbu zvoliť, neváhajte a obráťte sa na odborníka – grafika. Síce každá práca niečo stojí, ale v tomto prípade sa určite oplatí zainvestovať.  

65
Super článok
65
5
5
Nič moc
O autorovi
Silvia Lesayová Silvia Lesayová
Asistentka v investičnej a softvérovej spoločnosti, športová aktívno-pasívna nadšenkyňa, milovníčka zvierat a aj príležitostná copywriterka :-).
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Blížiace sa kurzy
Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť