Richard Branson radí podnikateľom

Blížiace sa kurzy
Kurz: "Koučing a self koučing v praxi života"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Kurz: "Komunikácia, rétorika a asertivita v praxi života"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Kurz: "SKVELÝ OBCHODNÍK | obchodné zručnosti a psychológia predaja"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.

Dnes tu mame pokračovanie článku, kde som písal 5 tipov pre podnikanie od Richarda Bransona z jeho knihy Like a Virgin. Sľúbil som ešte prídavok v podobe ďalších 5 tipov a tu vám ho servírujem.

 

6. Buďte na očiach

 

Branson dostal pri budovaní Virgin Airlines (jeho vlastná letecká spoločnosť) priam nadčasovú radu od britského leteckého magnáta Sira Freddieho Lakera – "Uisti sa, že si vidieť na prednej strane a nie na zadných stránkach. Budeš sa musieť dostať do povedomia a vedieť sa predať. V opačnom prípade neprežiješ".

 

Branson si tiež preto vždy nájde dôvoď k častému cestovaniu a stretáva sa s toľkými ľuďmi, koľko len stíhať stretnúť.

 

7. Vyberte si chytré meno

 

Branson vraví, že po cely čas jeho pôsobenia sa ho ľudia pýtajú na to, ako prišiel k názvu jeho značky Virgin. V jeden večer som sa vonku rozprával so skupinou 16 ročných dievčat o názve našej nahrávacej spoločnosti. Vzduchom lietalo množstvo nápadov, až niekto navrhol slovo Virgin. Znelo to na tu dobu originálne, sviežo, sexy a tiež to bolo na to obdobie trocha riskantné a provokatívne meno. Mohlo tak pritiahnuť pozornosť a tak sme išli do toho.

Richard Branson

8. Nie každý môže byť líder

 

Manažér by mal byt niekto, kto dokáže odhaliť v ľuďoch to najlepšie, niekto kto výborne komunikuje s ostatnými a pomáha zamestnancom učiť sa na chybách namiesto toho aby ich za ne kritizoval. Nie každý toto dobre zvládne a je to v poriadku. Zakladateľ spoločnosti môže a nemuší byť lídrom, ak mu tato pozícia nesedí. Mal by byt schopný prenechať túto úlohu niekomu inému.

 

9. Buďte lídrom, nie šéfom

 

Branson vidí klasický obraz šéfa ako prežitok. Byť panovačným nie je vlastnosťou správneho lídra. Šéf rozkazuje, zatiaľ čo líder organizuje. Čo ma vždy prekvapí a zarazí je, ak niekto vyhlási vetu: "Dobre fajn, vy ste tu šéf". To čo ma štve je, že v 90% týchto prípadov dotyčná osoba v skutočnosti myslí nasledujúcu vec: "Dobre, tak ja s vami nesúhlasím, ale prenesiem sa cez to iba preto, že to vravíte vy. Pokiaľ to ale nevyjde, budem prví, kto každému pripomenie, že to nebol môj nápad".

 

Dobrý líder nie je ten, ktorý prejavuje iba svoje myšlienky, ale aj ten ktorý dokáže inšpirovať ostatných, aby dokázali nahlas vysloviť svoje vlastne nápady a realizovať ich.  

 

10. Pretrhávajte väzby, ale bez pálenia mostov

 

Podnikanie s druhou osobou, či už to je priateľ alebo partner nie vždy funguje. Pokiaľ to je váš prípad, úspešný podnikateľ vie, kedy sa vydať vlastnou cestou. "Neznamená to však, že keď ste sa rozhodli isť iným smerom, veci musia špatne skončiť a to platí hlavne pri priateľoch"., vraví Branson. Prekonajte rýchlo a s hlavou hore všetky problémy a ukončíte obchodné vzťahy tak priateľsky ako to len ide.

 

7
Super článok
7
2
2
Nič moc
O autorovi
Admin iamcool.sk Admin iamcool.sk
Buď aj ty autorom, buď cool. Vďaka kvalitnému obsahu, ktorý bude pre čitateľov prínosný si môžete vybudovať meno a osobnú značku.

Každý, kto niečo vie, to môže naučiť ďalších. Stačí vyhlásiť kurz, určiť minimálny počet účastníkov, určiť si cenu za svoj čas a know-how.
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť